Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Izba zdecydowała, że w Komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz. W czwartek wieczorem zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, które zostało zainaugurowane 13 listopada.
Siedmiu z dziewięciu członków PKW wskazuje Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wskazał klub PiS, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica.
Za kandydaturami opowiedziało się 239 posłów, 41 było przeciw, 94 wstrzymało się od głosu.
Wszyscy obecni na sali posłowie PiS, a także posłowie Kukiz'15 i Konfederacji chcieli, by oddzielnie głosować nad każdą z kandydatur w związku ze zgłaszanymi zastrzeżeniami.
Jan Dziedziczak (PiS) kwestionował kandydaturę Ryszarda Kalisza. - Lewica zgłasza kandydata, który bronił firmy wpisanej na polską listę sankcyjną instytucji wspierających Federację Rosyjską. Ryszard Kalisz reprezentuje także osobę oskarżoną o szpiegostwo na rzecz Rosji - powiedział Dziedziczak. Ocenił też, że zgodnie z parytetem klub PiS powinien wskazać do PKW trzech, a nie dwóch członków PKW.
Stanisław Tyszka (Konfederacja) sprzeciwił się temu, że tylko jego klub parlamentarny nie będzie miał reprezentacji w PKW.
Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą Mirosław Suski i Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Konrada Składowskiego i Ryszarda Balickiego. Klub PSL-Trzecia Droga wskazał Macieja Klisia, Polska 2050-TD - Pawła Gierasa, natomiast Lewica - Ryszarda Kalisza.
Kim są członkowie PKW?
Ryszard Balicki jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2010-2011 był stałym ekspertem Komisji Nadzwyczajnej Sejmu RP do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz ekspertem podkomisji ds. opracowania "rozdziału europejskiego". W 2019 r. wskazany na członka PKW przez Sejm poprzedniej kadencji.
Paweł Gieras ma doświadczenie jako adwokat, prokurator i sędzia arbitrażowy. Pełnił funkcję syndyka i nadzorcy sądowego przy Sądzie Gospodarczym w Krakowie. Był również Rzecznikiem Dyscyplinarnym Krakowskiej Izby Adwokackiej.
Ryszard Kalisz członkiem PKW
Ryszard Kalisz jest adwokatem, w latach 2001-2015 sprawował mandat posła. Od 1993 do 1996 był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu. W latach 1997–2000 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 1998 do 2000 szefa Kancelarii. Był ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki (2004-2005).
Maciej Kliś jest adwokatem. Zajmuje się m.in. postępowaniami dyscyplinarnymi, w ramach których występował przed międzynarodowymi organizacjami sportowymi.
Arkadiusz Pikulik jest adwokatem i przedsiębiorcą. W 2019 r. wskazany na członka PKW przez Sejm poprzedniej kadencji.
Konrad Składowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego; specjalizuje się w prawie wyborczym. W 2019 r. wybrany na członka PKW przez Sejm poprzedniej kadencji.
Mirosław Suski od 2016 roku pełni funkcję dyrektora generalnego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.
W skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzą: jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego, wskazany przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego, jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazany przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz siedem osób mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego, wskazanych przez Sejm.
Kadencja członków PKW wskazanych przez Sejm wynosi cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wynosi dziewięć lat.
Zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji
Wskazanie członków PKW było jednym z ostatnich punktów pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, które zostało zainaugurowane 13 listopada.
- Dziękuję za wspólną pracę, dziękuję za dobre momenty, przepraszam za wszystkie niedociągnięcia. Uchwaliliśmy osiem ustaw, podjęliśmy kilkanaście uchwał, wybraliśmy ważnych urzędników państwowych: Rzecznika Praw Dziecka, członków Państwowej Komisji Wyborczej, członka i przewodniczącą państwowej komisji do spraw pedofilii. Powołaliśmy komisje śledcze, bardzo dużo pracy. Bardzo dziękuję za ten wspólny miesiąc - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Źródło: PAP