Usunęli przeróbki i odsłonili oryginalny XVII-wieczny obraz. Rentgen odsłonił więcej tajemnic

Autor:
bp/
tam
Źródło:
PAP, Diecezja Bielsko-Żywiecka
XVII-wieczny obraz pochodzi z Włoch. W 1896 r. został przemalowany, teraz odkryto oryginał (materiał z 11.05.2022)
XVII-wieczny obraz pochodzi z Włoch. W 1896 r. został przemalowany, teraz odkryto oryginał (materiał z 11.05.2022)ks. Szymon Tracz, Diecezja Bielsko-Żywiecka
wideo 2/3
ks. Szymon Tracz, Diecezja Bielsko-ŻywieckaXVII-wieczny obraz pochodzi z Włoch. W 1896 r. został przemalowany, teraz odkryto oryginał

Konserwatorzy dotarli do oryginalnego XVII-wiecznego obrazu, który został zamalowany około 200 lat po powstaniu. Jak poinformowała diecezja bielsko-żywiecka, odkrycia dokonano na ołtarzu drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Osieku (woj. małopolskie). W trakcie prac prześwietlono obraz, a pod nim odkryto prawdpodobnie jego wcześniejszą wersję.

- Po usunięciu przemalówek dokonanych w 1896 roku na ołtarzu ukazało się dzieło, które powstało w początkach XVII wieku w kręgu bardzo cenionego włoskiego artysty Tomasza Dolabelli - informuje ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej. Obraz został sprowadzony z Włoch do Krakowa przez króla Zygmunta III Wazę.

Maryja w centrum, archanioł Gabriel ze zwojem modlitwy po łacińsku

W centralnym punkcie obrazu widoczna jest Maryja, przed którą na obłokach klęczy archanioł Gabriel. Otaczają go uskrzydlone aniołki. Archanioł trzyma w rękach rozwinięty zwój, na którym widnieje początek modlitwy "Zdrowaś Maryjo" w języku łacińskim.

- Powyżej sceny zwiastowania anonimowy artysta przedstawił otwarte niebiosa, z których w półpostaci wyłania się Bóg Ojciec oraz Duch Święty ukazany w postaci gołębicy. Osoby boskie otaczają rzesze aniołków na obłokach. Poniżej Madonny i archanioła widać sześciu starotestamentalnych królów i proroków trzymających tablice z łacińskimi proroctwami odnoszącymi się do przyszłego Mesjasza - opisał ks. Tracz.

Fragment odkrytego obrazudiecezja.bielsko.pl

Czytaj też: Pod warstwami farby na ołtarzu w Osieku odkryli kolor porfiru. Szlachetny kamień ceniła Kleopatra i rzymscy cesarze

Dlaczego obraz został przemalowany? Nie wiadomo. Duchowni podkreślają jednak, że w XIX wieku była to popularna praktyka.

Tracz podkreśla, że obraz nie jest dziełem Tomasza Dolabellego, ale przedstawia bardzo udaną próbę naśladowania jego stylu. Autor był najprawdopodobniej obeznany również w sztuce tworzonej w XVI wieku w południowych Niemczech, którą nieraz można było spotkać także w Krakowie.

Obraz powstał we Włoszech, do Polski sprowadził go Zygmunt III Waza
U schyłku zaborów przemalowali dzieło z XVII wieku. Konserwatorzy odkryli oryginałObraz powstał we Włoszech, do Polski sprowadził go Zygmunt III Wazaks. Szymon Tracz, Diecezja Bielsko-Żywiecka

Prześwietlili obraz, pod warstwą odkryli wcześniejsze "Zwiastowanie"

Jak relacjonuje Tracz po prześwietleniu rentgenowskim okazało się, iż pod warstwą z początku XVII wieku znajduje się wcześniejsze "Zwiastowanie" o wyraźnych cechach renesansowych. Być może pierwotna warstwa obrazu powstała około połowy XVI wieku.

Rentgen pozwolił na odkrycie kolejnych tajemnicdiecezja.bielsko.pl

Renowacja kościoła w Osieku

Drewniany kościół św. Andrzeja Apostoła w Osieku wybudowany został w pierwszej połowie XVI wieku. Obecnie jest nieużytkowany, a wewnątrz prowadzona jest renowacja, w ramach której usunięto przeróbki obrazu. Budynek stanowi jedną z atrakcji na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim. Na odrestaurowanie 6 kościołów (w tym osieckiego) i dawnej szkoły parafialnej diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość całości wynosi 19,77 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: PAP, Diecezja Bielsko-Żywiecka

Źródło zdjęcia głównego: ks. Szymon Tracz, Diecezja Bielsko-Żywiecka

Pozostałe wiadomości