TVN24 | Polska

Fala zakażeń omikronem. Robert Flisiak: Już za późno na działania. Zapłacimy zgonami. Od głosu w wyborach zależy życie nasze i naszych bliskich

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Flisiak: Od głosu w wyborach zależy nasze życie. Mam nadzieję, że społeczeństwo zda sobie z tego sprawę
Flisiak: Od głosu w wyborach zależy nasze życie. Mam nadzieję, że społeczeństwo zda sobie z tego sprawęTVN24
wideo 2/21
TVN24Flisiak: Od głosu w wyborach zależy nasze życie. Mam nadzieję, że społeczeństwo zda sobie z tego sprawę

Piąta fala zakażeń koronawirusem w Polsce nabiera siły. - Działania legislacyjne dotyczące walki z pandemią COVID-19 powinny być podjęte najpóźniej we wrześniu. Już jest za późno i zapłacimy za to kolejnymi zgonami - mówił w TVN24 profesor Robert Flisiak. Ostrzegał też, że "nie wiemy, co zmienność wirusa przyniesie nam jesienią". - Bez narzędzi legislacyjnych, prawnych, znowu będziemy bezradni - dodał.

Dzienne bilanse nowych zakażeń przekraczają już 57 tysięcy nowych infekcji. Piąta fala wywołana wariantem omikron - jak mówią eksperci - nadal się rozpędza. Do Sejmu trafił nowy projekt "ustawy covidowej", złożony przez posłów PiS. Ma on zastąpić tak zwaną ustawę Hoca, nad którą obóz rządzący dyskutował od kilku miesięcy. Nowy projekt dotyczy jednak tylko testowania i nie przewiduje żadnych zasad w sprawie szczepień przeciwko COVID-19, których pracodawcy mogliby wymagać od pracowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Flisiak: Już jest za późno. Zapłacimy za to kolejnymi zgonami

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku był w piątek gościem TVN24. Krytykował rządzących za niewystarczające działania w walce z pandemią. - Chciałbym na to spuścić zasłonę milczenia, bo już nie ma o czym mówić. Mam tylko nadzieję, że większość społeczeństwa, oddając w przyszłości swój głos, zda sobie sprawę, że od tego głosu zależy życie ich samych i ich bliskich - powiedział.

Jego zdaniem "te ustawy, te działania powinny być podjęte najpóźniej we wrześniu (2021 roku - red.)". - Trzeba było działań legislacyjnych, działań zdecydowanych, tak jak zrobili to przywódcy innych krajów, by nie mieć nadmiernej śmiertelności z powodu COVID-19. W tej chwili nie ma o czym dyskutować - mówił. - Już jest za późno. Zapłacimy za to kolejnymi zgonami - powiedział Flisiak.

Podkreślił, że "bez narzędzi legislacyjnych, prawnych, znowu będziemy bezradni, gdy za parę lat pojawi się inny wirus, inna pandemia". - Na szczęście zakażenia wariantem omikron przebiegają łagodniej. Ale nie wiemy, co zmienność wirusa przyniesie nam jesienią - dodał.

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości