Setki tysięcy Polonusów znów będą mogły posługiwać się polskim paszportem. Odzyskanie obywatelstwa umożliwi im nowa ustawa, którą przygotował Senat. Procedury mają zostać ograniczone do minimum: wystarczy złożyć wniosek do resortu spraw wewnętrznych z dokumentem poświadczającym pozbawienie obywatelstwa - pisze "Polska"
Ustawa ma stanowić wyraz historycznej sprawiedliwości, czego już od wielu lat domaga się Polonia - pisze "Polska". Nowe prawo ma objąć tych Polaków i ich potomków, którzy w wyniku II wojny światowej bądź decyzji komunistycznych władz musieli zrezygnować z polskiego paszportu lub zostali go pozbawieni. Ustawa ułatwi odzyskanie obywatelstwa dla Polonii z Zachodu. Nie zmieni jednak praw przesiedleńców niemieckich po wojnie czy osób narodowości żydowskiej wysiedlonych w 1968 r. – ich sytuację regulują istniejące już przepisy.
Czy zechcą wrócić do korzeni?
– Nowe zasady obejmą łącznie kilkaset tysięcy osób. Ale przypuszczamy, że wniosek złoży tylko niewielka ich część – mówi pilotujący projekt senator PO Andrzej Person.
Historycy wątpią, aby liczba osób uprawnionych do odzyskania obywatelstwa szła aż w setki tysięcy. – Większość z tych, którzy zostali wysiedleni albo niejako przydzieleni do innych państw po ukształtowaniu granic w 1940 r., a chciało być Polakami, wróciło już wcześniej– mówi prof. Andrzej Paczkowski z IPN. – Wątpię, by nastąpił masowy przypływ takiej ludności, która ze względu na swój wiek jest raczej niechętna zmianom – dodaje historyk.
Obcokrajowcom też będzie łatwiej
Ustawa ułatwi uzyskanie polskiego obywatelstwa nie tylko Polonusom: – Chcemy też skrócić długotrwałe procedury w przypadku obcokrajowców związanych z Polską od lat – wyjaśnia Person. Uchodźcy będą mogli uzyskać polskie dokumenty już po dwóch latach. Z kolei obcokrajowcy, którzy są małżonkami Polaków, mają czekać na paszport minimum trzy lata (teraz trzy i pół roku).
Dzieci obywateli polskich, nawet te adoptowane za granicą, będą uzyskiwać obywatelstwo automatycznie z mocą wsteczną od momentu urodzenia.
Łatwiejsze będzie uzyskanie polskiego paszportu również przez cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej pięciu lat, mają tu stałe źródło dochodów i nie byli karani. Nowy wymóg, który chcą wprowadzić dla nich senatorowie, to obowiązek zdania przez kandydata państwowego egzaminu z języka polskiego – zarówno w mowie, jak i w piśmie.
Na Nowy Rok?
Ustawa nie obejmie jednak osób z polskimi korzeniami mieszkającymi na Wschodzie. Wobec nich obowiązuje Karta Polaka. Projekt czeka jeszcze w tym roku trzecie czytanie w Senacie. 4 listopada senacka komisja ma wprowadzić do niego ostatnie kosmetyczne poprawki. Potem ustawa trafi do Sejmu. Jej autorzy mają nadzieję, że zostanie uchwalona przez Parlament na początku przyszłego roku.
Źródło: "Polska", APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24