Emigracja zarobkowa

Emigracja zarobkowa

PSL obieca ziemię za złotówkę

Politycy PSL chcą zachęcić młodych emigrantów do powrotu do Polski. Jak? Ziemią za złotówkę pod budowę domu. Warunek? Budynek musiałby stanąć na takiej działce w ciągu pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita".

"Portal skarg i zażaleń" na imigrantów. Także Polaków

Znane z niechęci do imigrantów holenderskie ugrupowanie PVV Geerta Vildersa uruchomiło portal, na którym można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków. Ambasada RP w Hadze ostro skrytykowała tę inicjatywę, uznając portal za szkodliwy i nieuzasadniony.

Coraz więcej unijnych bezdomnych w Szwecji

Siedemnastu bezdomnych z krajów UE, w tym z Polski, nocuje na podłodze między ławkami w kościele św. Klary w centrum Sztokholmu. W stolicy Szwecji coraz więcej obywateli krajów unijnych szuka schronienia - podała szwedzka gazeta "Dagens Nyheter".

Pracowałeś za granicą, udowodnij, że żyjesz

Tysiące emerytów musi udowodnić, że żyje. Inaczej nie dostaną zagranicznej emerytury - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza". Problem w tym, że nikt w polskich urzędach nie chce potwierdzić, że nie umarli.

Chcą w Holandii Polaków czy nie?

Nie chcemy u nas Polaków - tak mówił w środę w Parlamencie Europejskim holenderski eurodeputowany. Posypały się na niego gromy, padły oskarżenia o ksenofobię i nacjonalizm. Reporter TVN24 sprawdził, jak jest naprawdę z postrzeganiem Polaków w Holandii.

Holandia zarobkowym hitem

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie spowodowało emigracyjnego boomu. Hitem emigracji zarobkowej jest Holandia - wynika z wyliczeń PKPP "Lewiatan" oraz Forum HR, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tylko "garstka" Polaków skusiła się na legalny "rajch"

W pierwszym miesiącu otwartego rynku pracy dla Polaków w Niemczech wyjechało tam ok. 50 tys. naszych rodaków - wynika z danych PKPP Lewiatan. - Widać wyraźnie, że nie będzie masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 roku, kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad dwa mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii – mówi Monika Zakrzewska, ekspert Lewiatana.

Europa drenuje polskie mózgi

Ponad połowa studentów czołowych polskich uczelni jest gotowa wyjechać za granicę - wynika z badań Szkoły Głównej Handlowej i firmy doradczej Deloitte. Czy czeka nas drenaż mózgów? - pyta "Rzeczpospolita".

Niemieckie wrota otwarte

Niemcy i Austria otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków i obywateli innych państw przyjętych do UE w 2004 roku. Oznacza to, że pracownicy z tych krajów nie będą więcej potrzebowali pozwolenia na pracę. Dodatkowo od pierwszego maja w Wielkiej Brytanii przybysze z nowych państw UE będą mieli prawo do świadczeń i zapomóg socjalnych na równych prawach z Brytyjczykami.

Zajrzała Niemcom pod łóżka, teraz radzi Polakom

Sprzątała niemieckie domy i zaglądała pod niemieckie łóżka. Napisała o tym książkę, która od kilku miesięcy jest bestsellerem. Justyna Polańska zdobyła sławę, pieniądze i uznanie w wielu niemieckich domach, a teraz radzi Polakom jak się przebić na rynku pracy.

Pół miliona fachowców ucieknie do Niemiec

Pół miliona polskich specjalistów wybiera się do pracy za Odrę. Aby ich zatrzymać nasze firmy będą podnosić płace, co napędzi inflację - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

400 tys. Polaków może wyjechać do Niemiec

- W związku z całkowitym otwarciem od 1 maja niemieckiego rynku pracy, w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać od 300 do 400 tys. Polaków - ocenia wiceminister pracy Marek Bucior. Jak zaznacza, będą to głównie pracownicy o niższych kwalifikacjach.

Polacy masowo wyjadą do Niemiec? "Nie spodziewamy się"

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie wpłynie znacząco na statystyki bezrobocia w Polsce, może mieć jednak negatywny wpływ na sytuację demograficzną na terenach przygranicznych - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

"Uczcie się języka i zwyczajów!"

Uczcie się niemieckiego! Dopasowujcie się do zwyczajów panujących w goszczącym was kraju. Wysyłajcie dzieci do najlepszych szkół, aby miały dobrą przyszłość - zaapelował do Turków mieszkających w Niemczech turecki minister ds. europejskich Egmen Bagis. W Niemczech od czasu publikacji kontrowersyjnej książki byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarazzina, toczy się gorąca debata na temat integracji imigrantów z krajów muzułmańskich.

Jak Polacy uzdrowili irlandzki rynek pracy

Zalew imigrantów z Polski i Europy Środkowo-wschodniej pogrążyły irlandzką gospodarkę? Nic bardziej mylnego. Naukowcy z Dublina doszli do wniosku, że dzięki nam wzrosły oczekiwania irlandzkich pracodawców wobec rodzimej siły roboczej. Skutek? - Irlandia ma obecnie wyżej wykwalifikowaną i bardziej elastyczną siłę roboczą niż przed 2004 rokiem - mówi profesor James Wickham z Trinity College.

Sąd federalny blokuje antyimigracyjną ustawę

Sąd federalny w Arizonie unieważnił najważniejsze elementy kontrowersyjnej ustawy wymierzonej przeciw nielegalnym imigrantom w tym stanie. Nowe prawo miało m. in. zobowiązywać policję do legitymowania i sprawdzania statusu osób podejrzanych o to, że przebywają w USA nielegalnie. Przeciwnicy zapisów uważają je za dyskryminujące Latynosów.