Emigracja zarobkowa

Emigracja zarobkowa

Politycy PSL chcą zachęcić młodych emigrantów do powrotu do Polski. Jak? Ziemią za złotówkę pod budowę domu. Warunek? Budynek musiałby stanąć na takiej działce w ciągu pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita".

Znane z niechęci do imigrantów holenderskie ugrupowanie PVV Geerta Vildersa uruchomiło portal, na którym można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków. Ambasada RP w Hadze ostro skrytykowała tę inicjatywę, uznając portal za szkodliwy i nieuzasadniony.

Siedemnastu bezdomnych z krajów UE, w tym z Polski, nocuje na podłodze między ławkami w kościele św. Klary w centrum Sztokholmu. W stolicy Szwecji coraz więcej obywateli krajów unijnych szuka schronienia - podała szwedzka gazeta "Dagens Nyheter".

Tysiące emerytów musi udowodnić, że żyje. Inaczej nie dostaną zagranicznej emerytury - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza". Problem w tym, że nikt w polskich urzędach nie chce potwierdzić, że nie umarli.

Nie chcemy u nas Polaków - tak mówił w środę w Parlamencie Europejskim holenderski eurodeputowany. Posypały się na niego gromy, padły oskarżenia o ksenofobię i nacjonalizm. Reporter TVN24 sprawdził, jak jest naprawdę z postrzeganiem Polaków w Holandii.

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie spowodowało emigracyjnego boomu. Hitem emigracji zarobkowej jest Holandia - wynika z wyliczeń PKPP "Lewiatan" oraz Forum HR, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W pierwszym miesiącu otwartego rynku pracy dla Polaków w Niemczech wyjechało tam ok. 50 tys. naszych rodaków - wynika z danych PKPP Lewiatan. - Widać wyraźnie, że nie będzie masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 roku, kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad dwa mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii – mówi Monika Zakrzewska, ekspert Lewiatana.

Ponad połowa studentów czołowych polskich uczelni jest gotowa wyjechać za granicę - wynika z badań Szkoły Głównej Handlowej i firmy doradczej Deloitte. Czy czeka nas drenaż mózgów? - pyta "Rzeczpospolita".

Niemcy i Austria otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków i obywateli innych państw przyjętych do UE w 2004 roku. Oznacza to, że pracownicy z tych krajów nie będą więcej potrzebowali pozwolenia na pracę. Dodatkowo od pierwszego maja w Wielkiej Brytanii przybysze z nowych państw UE będą mieli prawo do świadczeń i zapomóg socjalnych na równych prawach z Brytyjczykami.

Sprzątała niemieckie domy i zaglądała pod niemieckie łóżka. Napisała o tym książkę, która od kilku miesięcy jest bestsellerem. Justyna Polańska zdobyła sławę, pieniądze i uznanie w wielu niemieckich domach, a teraz radzi Polakom jak się przebić na rynku pracy.

Pół miliona polskich specjalistów wybiera się do pracy za Odrę. Aby ich zatrzymać nasze firmy będą podnosić płace, co napędzi inflację - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

- W związku z całkowitym otwarciem od 1 maja niemieckiego rynku pracy, w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać od 300 do 400 tys. Polaków - ocenia wiceminister pracy Marek Bucior. Jak zaznacza, będą to głównie pracownicy o niższych kwalifikacjach.

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie wpłynie znacząco na statystyki bezrobocia w Polsce, może mieć jednak negatywny wpływ na sytuację demograficzną na terenach przygranicznych - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Uczcie się niemieckiego! Dopasowujcie się do zwyczajów panujących w goszczącym was kraju. Wysyłajcie dzieci do najlepszych szkół, aby miały dobrą przyszłość - zaapelował do Turków mieszkających w Niemczech turecki minister ds. europejskich Egmen Bagis. W Niemczech od czasu publikacji kontrowersyjnej książki byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarazzina, toczy się gorąca debata na temat integracji imigrantów z krajów muzułmańskich.

Zalew imigrantów z Polski i Europy Środkowo-wschodniej pogrążyły irlandzką gospodarkę? Nic bardziej mylnego. Naukowcy z Dublina doszli do wniosku, że dzięki nam wzrosły oczekiwania irlandzkich pracodawców wobec rodzimej siły roboczej. Skutek? - Irlandia ma obecnie wyżej wykwalifikowaną i bardziej elastyczną siłę roboczą niż przed 2004 rokiem - mówi profesor James Wickham z Trinity College.

Sąd federalny w Arizonie unieważnił najważniejsze elementy kontrowersyjnej ustawy wymierzonej przeciw nielegalnym imigrantom w tym stanie. Nowe prawo miało m. in. zobowiązywać policję do legitymowania i sprawdzania statusu osób podejrzanych o to, że przebywają w USA nielegalnie. Przeciwnicy zapisów uważają je za dyskryminujące Latynosów.

Wiele kobiet pracujących sezonowo przy zbiorach truskawek na południu Hiszpanii, w tym Polek, staje się ofiarami nadużyć seksualnych ze strony pracodawców - napisał w niedzielę dziennik "El Pais". Ekscesy obyczajowe na plantacjach truskawkowych stanowią tajemnicę poliszynela, ale do tej pory żadne z wniesionych oskarżeń nie zakończyło się wyrokiem skazującym.

Imigranci z Unii Europejskiej, w większości Polacy, którzy przyjechali do Irlandii w latach boomu, a wrócili do siebie w czasie obecnego kryzysu, nadal otrzymują z Irlandii świadczenia socjalne - informuje "Sunday Independent". Gazeta dodaje, że rocznie idzie na to aż 35 milionów euro.

Trzy miliardy złotych mniej niż w 2008 r. wysłali emigranci do Polski w ubiegłym roku. Prawie 27,7 mld zł, które mimo to trafiły do kraju, znacząco pomogły jednak polskiemu bilansowi płatniczemu - pisze "Rzeczpospolita".