Sejm. Dyskusja nad uchwałą PiS w sprawie traktatów UE. Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga

Źródło:
TVN24
Hołownia: zdecydowałem o wysłaniu projektu uchwały do najbardziej kompetentnej komisji
Hołownia: zdecydowałem o wysłaniu projektu uchwały do najbardziej kompetentnej komisjiTVN24
wideo 2/7
Hołownia: zdecydowałem o wysłaniu projektu uchwały do najbardziej kompetentnej komisjiTVN24

Składam wniosek o szybkie nadanie numeru druku i procedowanie tego nie na komisji, ale na posiedzeniu plenarnym - stwierdził wiceszef MSZ Paweł Jabłoński (PiS) podczas dyskusji nad projektem uchwały Sejmu w sprawie traktatów Unii Europejskiej. Marszałek Sejmu odparł, że "to poważny tekst o poważnych konsekwencjach" i zdecydował o "wysłaniu go do najbardziej kompetentnej komisji". - Mamy wspólne podatki, wspólne pożyczki, kredyty i uwspólnotowienie długów, mamy zapis o wypłacie pieniędzy na zasadach bliżej nieokreślonej praworządności. Na to wszystko zgodził się premier Morawiecki. Więc przestańcie uprawiać hipokryzję - apelował Marek Sawicki (PSL).

Sejm we wtorek o godzinie 12 wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Sejm wybrał składy osobowe stałych komisji sejmowych. Zatwierdził siedmioosobowy skład komisji ds. służb specjalnych. Ponadto Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu.

Początek obrad zdominowała dyskusja o projekcie uchwały PiS dotyczącej zmian traktatów Unii Europejskiej.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zgłosił wniosek formalny. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia doprecyzował, że dotyczy on projektu uchwały w sprawie "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

- Chcę poinformować pana posła, że ten projekt został już przeze mnie skierowany do rozpatrzenia w komisji do spraw europejskich w ramach pierwszego czytania tej uchwały. Musimy poczekać, aż ukonstytuuje się dzisiaj komisja do spraw europejskich, która nad tym projektem będzie procedować - powiedział Hołownia.

Jabłoński o uchwale PiS

- To, co dzieje się w tej chwili, a w zasadzie co wydarzy się w ciągu niecałych 24 godzin w Parlamencie Europejskim, to jest sprawa niezwykle ważna. Głosowany będzie pakiet 267 poprawek, które w radykalny sposób, to nie są moje słowa, to jest cytat ze strony Parlamentu Europejskiego, w radykalny sposób zmieniają Unię Europejską z organizacji suwerennych, współpracujących ze sobą, ale odrębnych od siebie państw, w twór, który będzie zarządzany centralistycznie - mówił Jabłoński.

Jabłoński o uchwale PiS: apeluję o jej procedowanie na posiedzeniu plenarnym
Jabłoński o uchwale PiS: apeluję o jej procedowanie na posiedzeniu plenarnymTVN24

- Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości kluczowe jest to, żeby dzisiaj zwrócić się z apelem do wszystkich polskich europosłów, żeby się temu sprzeciwili - dodał.

- Apeluję, żebyśmy w tej sprawie, gdzie rzeczywiście w ciągu 24 godzin dojdzie do kluczowego głosowania w Parlamencie Europejskim, przyspieszyli. Dlatego składam wniosek o szybkie nadanie numeru druku i procedowanie tego nie na komisji, panie marszałku, ale na posiedzeniu plenarnym. To jest zbyt ważna sprawa. Apeluję o to, żebyśmy uzupełnili porządek obrad o rozpatrzeniu tej uchwały - powiedział.

CZYTAJ NA KONKRECIE 24: Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

CZYTAJ TAKŻE: "Projekt likwidacji państwa polskiego", "utrata suwerenności", "zmiana Polski w land niemiecki". Potężna manipulacja PiS

Berkowicz: śmieszne jest to, że wniosek składa ktoś z PiS

Następnie głos zabrał poseł Konfederacji Konrad Berkowicz. - Wniosek, sam w sobie, jest dobry, ale śmieszne jest to, że składa go ktoś z Prawa i Sprawiedliwości, które rządzi od 8 lat i prowadziło politykę całkowitej, poza machaniem szabelką, uległości wobec Unii Europejskiej - powiedział.

- To premier Mateusz Morawiecki jeździł do Unii Europejskiej lobbować, żeby Unia Europejska mogła nakładać na nas podatki. To premier Morawiecki nie złożył weta, do czego miał prawo, podczas uchwalania Fit for 55 - wymieniał.

- Jesteście hipokrytami i tylko Konfederacja jest w stanie przywrócić Polsce suwerenność - przekonywał.

Konieczny o sprzeciwie do identyfikowania interesu Polski jako sprzecznego z integracją europejską

Poseł Lewicy Maciej Konieczny powiedział, że "przede wszystkim warto zgłosić sprzeciw do identyfikowania interesu Polski jako sprzecznego z integracją europejską". - To jest wbrew woli ogromnej większości Polaków, którzy życzą sobie integracji europejskiej, naszej obecności w Europie i sprawnej Europy - dodał.  

Zalewski: PiS uczynił z Unii Europejskiej swojego wroga

- PiS uczynił z Unii Europejskiej swojego wroga całkowicie wbrew interesom naszego narodu, bo suwerenność Polski można wzmacniać i rozwijać dzięki obecności w Unii Europejskiej - mówił z sejmowej mównicy Paweł Zalewski (Trzecia Droga-Polska 2050). 

- I to nie jest przypadek, że dzisiaj tysiące Ukraińców ginie za to, aby mieć możliwość członkostwa w Unii Europejskiej, czegoś, z czego wy uczyniliście przedmiot nienawiści w polskiej polityce - dodał, zwracając się do przedstawicieli PiS. 

Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga
Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wrogaTVN24

Hołownia: na to, że nie ma jeszcze komisji, macie bezpośredni wpływ, opóźniając obrady

W pewnym momencie głos ponownie zabrał Marszałek Sejmu. - Rzeczona uchwała wczoraj została dostarczona nam na chwilę przed obradami Prezydium Sejmu. To poważny tekst o poważnych konsekwencjach. Nakładający zobowiązania na rząd czy też apelujący o nałożenie tych zobowiązań, nakładający zobowiązania na posłów, na przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim - powiedział.

- Dlatego też zdecydowałem o nadaniu numeru druku temu tekstowi i wysłaniu go do najbardziej kompetentnej komisji, która w tym parlamencie może się tym zająć - dodał.

- Ale przepraszam bardzo, na to, że nie ma jeszcze komisji, macie bezpośredni wpływ wszyscy państwo, opóźniając obrady. Gdybyśmy szybko i sprawnie przeprowadzili proces powołania komisji i ich kreowania, wtedy już można byłoby procedować nad państwa projektem uchwały - mówił marszałek. Dodał, że decyzja nie zostanie zmieniona.

Zaznaczył, że chciałbym, żeby "sprawy w tak poważnych kwestiach, w tak poważnych sprawach były przygotowywane wcześniej, tak iżby wszyscy posłowie mogli zawczasu zapoznać się z propozycjami, które państwo przedkładacie".

Jabłoński chciał przerwy do godziny 18. "Chcę dać szansę"

W trakcie obrad wiceszef MSZ Paweł Jabłoński złożył wniosek formalny o przerwanie posiedzenia Sejmu do godziny 18. Uzasadniając wniosek, Jabłoński twierdził, że "chcę dać szansę". - Żebyście państwo nie bali się wyrazić w głosowaniu, co sądzicie o zmianie traktatów, o tym, co ma być głosowane w Parlamencie Europejskim - dodał.

- Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest jasne. Stanowisko Platformy, Trzeciej Drogi i Lewicy? Obywatele go nie znają - przekonywał.

Jabłoński zauważył, że dziś o godzinie 18 mają się rozpocząć obrady komisji do spraw Unii Europejskiej. - Mam nadzieję, że tam ten projekt również będzie procedowany, choć uważam, że projekt powinien być procedowany tutaj, dzisiaj, na posiedzeniu plenarnym. Jutro będzie za późno - uprzedzał.

Sawicki składa wniosek przeciwny. "Przestańcie uprawiać hipokryzję"

- Mam apel i do pana ministra Jabłońskiego, i do pana premiera Morawieckiego. Wyjaśnijcie polskiemu społeczeństwu, dlaczego bez zmiany traktatów europejskich zgodziliście się na federalizację finansową Unii Europejskiej - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki, występując z przeciwnym wnioskiem.

- Mamy wspólne podatki, za zgodą pana premiera. Mamy wspólne pożyczki, kredyty i uwspólnotowienie długów, za zgodą pana premiera. Mamy zapis o wypłacie pieniędzy na zasadach bliżej nieokreślonej praworządności - wymieniał.

Podkreślił, że "na to wszystko zgodził się pan premier Morawiecki". - Więc przestańcie uprawiać hipokryzję i dajcie normalnie w tym Sejmie procedować - zaznaczył.

Wniosek Pawła Jabłońskiego został odrzucony. Za głosowało 208 posłów, przeciwko było 247 posłów. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Autorka/Autor:js, akw/kab,mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Zarzuty doprowadzenia podstępem do poddania się tzw. innej czynności seksualnej oraz utrwalania i usiłowania utrwalenia wizerunku nagiej osoby bez jej zgody usłyszał 57-letni nauczyciel wychowania fizycznego z jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie), a zarazem trener w miejscowym klubie lekkoatletycznym. Poszkodowanych jest łącznie kilkanaście dziewczynek poniżej 15 roku życia.

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy śledczy aresztowali i postawili zarzuty trzem osobom po tym, jak ponad 120 osób w Moskwie i dziesiątki w innych miastach zgłosiło się do lekarzy z powodu podejrzenia zatrucia pokarmowego.

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Źródło:
Reuters

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu i wschodzie kraju we znaki da się nam męczące gorąco - termometry mogą pokazać wartości sięgające 32 stopni Celsjusza. W północnej i zachodniej Polsce niebezpieczeństwo stanowić mają burze.

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Przechodził spokojnie przez ulicę, nagle podszedł do samochodu i potężnie uderzył z główki w przednią szybę. Po czym, równie spokojnie, poszedł dalej.

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Źródło:
tvn24.pl

Polak zaginął na oceanie w okolicach Wysp Kanaryjskich. Sprawę monitoruje MSZ. Konsul w Madrycie pozostaje w kontakcie zarówno ze służbami prowadzącymi poszukiwania, jak i z bliskimi podróżnika - poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Wroński.

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Źródło:
PAP, Kontakt 24

19-letni motocyklista przejechał przez główną ulicę w Piekarach Śląskich na jednym kole. Szybko zapłacił za ten popis, bo widzami okazali się policjanci z drogówki. - Cena przygody może być bardzo wysoka - ostrzegają policjanci.

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona. Jest wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Kolejne dni przyniosą wysoki indeks UV na południu kraju, szczególnie w Tatrach. Eksperci ostrzegają, że wysoko w górach promieniowanie może być szczególnie niebezpieczne. Przykrych konsekwencji słońca i upału da się uniknąć, ale wymaga to odpowiedniego planowania wycieczki i pamiętania o kilku zasadach.

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Źródło:
TVN24, IMGW

- Prosty mechanizm, swoi przyznają swoim dotacje. Tego się nie da usprawiedliwić - mówił Maciej Konieczny (Lewica), komentując informację o "odzyskaniu 11 milionów złotych z inwestycji" poprzedniego ministra edukacji Przemysława Czarnka. O sprawę pytany był także m.in. Krzysztof Szczucki - byłym prezesem fundacji Dumni z Elbląga, której nakazano zwrot środków jest jego kolega ze szkolnej ławki, zaś fundatorem fundacji jego były student i były asystent w RCL. - Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów - zadeklarował.

"Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów"

"Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów"

Źródło:
TVN24

Najwyższa Izba Kontroli po zbadaniu działania Funduszu Patriotycznego złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o dwóch pracowników zarządzającego tym funduszem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. NIK wskazała w komunikacie na szereg nieprawidłowości i niegospodarność w wydatkowaniu pieniędzy.

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się frontowe wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w trzech województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w trzech województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o uprowadzenie pięcioletniej dziewczynki. Ta szła z mamą chodnikiem, gdy obok podjechał samochód. Doszło do szarpaniny. Wszystko działo się w Łapach (woj. podlaskie). Mężczyzn zatrzymano na drugim krańcu Polski. Policja informuje, że jeden z nich jest ojcem dziewczynki.

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Japońskie władze chcą ograniczenia napływu turystów w wielu popularnych miejscach. Na szlaku na górze Fudżi już podjęto działania. Stanęła tam obita deskami metalowa brama, wysoka na osiem metrów i szeroka na niecałe dwa - poinformowały lokalne media. Na szlak będzie mogła wejść określona liczba turystów i tylko w wyznaczonych godzinach.

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Źródło:
PAP

Mały, zapłakany, niemówiący po polsku, sam. Takiego chłopca zauważyła na peronie w Częstochowie zakonnica. Powiadomiła służby. Te zaś po nagraniach z monitoringu ustaliły, którym rodzina 10-latka odjechała pociągiem. A on wysiadł sam.

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy wiedzą już, czyje szczątki strażacy znaleźli w pogorzelisku hotelu, który spłonął w Łodynie w powiecie bieszczadzkim na Podkarpaciu. To mężczyzna narodowości ukraińskiej, który pracował w hotelu. Przyczyny wybuchu pożaru nie są jeszcze znane, śledczy czekają na opinię biegłego w tej sprawie.

Hotel spłonął, w środku znaleziono ciało. Wiadomo, kim był zmarły 

Hotel spłonął, w środku znaleziono ciało. Wiadomo, kim był zmarły 

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom zabrał głos w sprawie krążących po sieci nagrań, mających podać w wątpliwość rzeczywisty stan zdrowia Joe Bidena. Pokazują one między innymi, jak prezydent USA rzekomo "zastyga" podczas publicznych wydarzeń. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wskazała, że za nagraniami stoją "zdesperowani" republikanie i są one "zmanipulowane".

Biały Dom o nagraniach z Joe Bidenem krążących po sieci: "zmanipulowane", "robione w złej wierze"

Biały Dom o nagraniach z Joe Bidenem krążących po sieci: "zmanipulowane", "robione w złej wierze"

Źródło:
BBC, CNN

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biological Research". Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych pochodzących z produktów zwierzęcych wpływa na mózg.

Ten rodzaj diety może nasilać stany lękowe. Nowe badania

Ten rodzaj diety może nasilać stany lękowe. Nowe badania

Źródło:
PAP, DailyScience

Samolot linii Virgin Australia został zmuszony do awaryjnego lądowania po tym, jak zapalił się jeden z jego silników. Na pokładzie maszyny znajdowało się 67 pasażerów i 6 członków załogi. Zgodnie z relacją świadków, pożar poprzedziła seria głośnych odgłosów. Spowodowało je najprawdopodobniej zderzenie ze stadem ptaków. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał.  

Silnik samolotu stanął w płomieniach. Konieczne było awaryjne lądowanie  

Silnik samolotu stanął w płomieniach. Konieczne było awaryjne lądowanie  

Źródło:
The Guardian, ABC News, The New Zealand Herald

Trwają prace nad przyśpieszeniem orzekania rozwodu w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma na stole dwie propozycje. Rozwód u notariusza albo w urzędzie stanu cywilnego - informuje "Rzeczpospolita". Eksperci są przychylni temu rozwiązaniu, ale obawiają się szybkich rozwodów na przykład po kłótni małżeńskiej.

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Jest "duży problem z nasileniem się obserwatorów z pozycji drona i balonów meteorologicznych". Tak wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król tłumaczy potrzebę postawienia kolejnych 19 wież obserwacyjnych na granicy z obwodem królewieckim. Zgłosił się z taką prośbą do rządu. 

Wojewoda prosi rząd o budowę 19 wież obserwacyjnych na granicy z Rosją. W ramach "Tarczy Wschód"

Wojewoda prosi rząd o budowę 19 wież obserwacyjnych na granicy z Rosją. W ramach "Tarczy Wschód"

Źródło:
PAP

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono 550 tys. złotych kary za odmowę legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Placówka nie zgadza się z karą i w wydanym oświadczeniu zapowiada, że będzie walczyć. Jeśli nie wystarczy odwołanie do prezesa NFZ, są gotowi wystąpić na drogę sądową.

Szpital ma zapłacić wysoką karę za odmowę aborcji. "Nie zgadzamy się z ustaleniami kontroli NFZ"

Szpital ma zapłacić wysoką karę za odmowę aborcji. "Nie zgadzamy się z ustaleniami kontroli NFZ"

Źródło:
PAP, TVN24

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali 28-latka, który w wynajmowanym mieszkaniu wyciął osiem metrów rur miedzianych od instalacji gazowej, a potem je sprzedał. Mężczyzna był poszukiwany za przywłaszczenie mienia oraz złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Wyciął z wynajmowanego mieszkania miedziane rury i je sprzedał. "Tłumaczył się kłopotami finansowymi"

Wyciął z wynajmowanego mieszkania miedziane rury i je sprzedał. "Tłumaczył się kłopotami finansowymi"

Źródło:
PAP

Tak, wspieram Zełenskiego i naród Ukrainy i nadal będę to robić - podkreślił Rod Stewart. Brytyjski piosenkarz odniósł się w ten sposób do gwizdów, które pojawiły się na jego piątkowym koncercie w Niemczech, gdy wyraził poparcie ukraińskiego prezydenta.

Rod Stewart broni swojego wsparcia dla Ukrainy. "Nadal będę to robić"

Rod Stewart broni swojego wsparcia dla Ukrainy. "Nadal będę to robić"

Źródło:
BBC

Blisko 16 tysięcy osób zostało rannych w Turcji, próbując dokonać uboju rytualnego na zwierzętach w ramach muzułmańskiego Święta Ofiarowania, przekazał w mediach społecznościowych szef tureckiego resortu zdrowia.

Przeprowadzali rytualne uboje zwierząt, 16 tysięcy osób rannych

Przeprowadzali rytualne uboje zwierząt, 16 tysięcy osób rannych

Źródło:
Gazete Oksijen, Le Parisien, PETA India

Sir Ian McKellen, który zdobył sławę na całym świecie dzięki roli Gandalfa we "Władcy Pierścieni", spadł ze sceny podczas swojego występu w teatrze. Sztuka została przerwana, a aktora przewieziono do szpitala. Lekarze zapewniają jednak o "szybkim powrocie do pełnej sprawności".

Słynny odtwórca roli Gandalfa spadł ze sceny w teatrze. Ian McKellen trafił do szpitala

Słynny odtwórca roli Gandalfa spadł ze sceny w teatrze. Ian McKellen trafił do szpitala

Źródło:
BBC, The Independent

Polscy 15-latkowie osiągnęli wyższe niż średnia OECD wyniki w badaniu myślenia kreatywnego PISA 2022. Nasz kraj reprezentowało 6011 uczniów, którzy urodzili się w 2006 roku. Najlepiej wypadli uczniowie z Singapuru.

Jak polscy uczniowie radzą sobie z myśleniem kreatywnym? Wyniki badania PISA

Jak polscy uczniowie radzą sobie z myśleniem kreatywnym? Wyniki badania PISA

Źródło:
PAP

Policja poszukuje trójki dzieci, które zaginęły po tym, jak spędziły dzień w parku rozrywki niedaleko Londynu. Ostatni raz widziane były w poniedziałek po południu.

Poszukiwania trojga dzieci w wieku 14, 9 i 7 lat. Zaginęły po wizycie w popularnym parku rozrywki

Poszukiwania trojga dzieci w wieku 14, 9 i 7 lat. Zaginęły po wizycie w popularnym parku rozrywki

Źródło:
Reuters, BBC

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nie przeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę, bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl