W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów w Polsce jest msza i procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.
W archidiecezji warszawskiej msza z udziałem kard. Kazimierza Nycza zostanie odprawiona o godzinie 10 w archikatedrze warszawskiej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po eucharystii z bazyliki wyruszy orszak procesyjny z Najświętszym Sakramentem.
Procesja przejdzie ulicą Świętojańską, Placem Zamkowym i Placem Bernardyńskim do pierwszego ołtarza usytułowanego przy kościele akademickim pod wezwaniem świętej Anny na placu Bernardyńskim.
Następnie wierni przejdą do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym. Trzeci ołtarz będzie przy pomniku błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego obok kościoła sióstr wizytek, zaś czwarty - zgodnie z tradycją - na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kazanie wygłosi metropolita warszawski.
Natomiast centralna procesja Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się o godzinie 10 uroczystą mszą w bazylice katedralnej pod wezwaniem świętego Michała Archanioła i świętego Floriana Męczennika. Zakończy się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, dla której jest to święto patronalne. Liturgii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.
Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagiellońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską.
Ograniczenia w ruchu ciężarówek
W środę wieczorem i w Boże Ciało będzie obowiązywał zakaz ruchu ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej do powyżej 12 ton - poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Zakaz obowiązuje w środę od godziny 18 do 22 oraz w Boże Ciało od godziny 8 do 22 - przekazał szef ITD. Wyjaśnił, że zakaz nie obejmuje wszystkich ciężarówek - część pojazdów, na przykład pracujących przy budowie dróg, przewożących żywe zwierzęta, prasę, artykuły spożywcze będzie mogła wyjechać w trasę.
Gajadhur zapowiedział, że inspektorzy ITD będą sprawdzali, czy ten zakaz jest przestrzegany. Będą kontrolować samochody ciężarowe i autobusy, choć również mogą kontrolować samochody osobowe. - Mamy nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Jeżeli ktoś łamie przepisy, może zostać zatrzymany - wyjaśnił.
Historia ustanowienia Święta Bożego Ciała
Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego ustanowił w roku 1264 roku papież Urban IV bullą "Transiturus". Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech, gdzie - według przekazów historycznych - zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.
W Polsce obchody święta wprowadził w diecezji krakowskiej w roku 1320 biskup Nanker.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24