Polska

Nowy ambasador USA w Polsce zaprzysiężony

Polska

TwitterO zaprzysiężeniu swego następcy poinformował na Twitterze Stephen Mull

Paul Wayne Jones został w piątek wieczorem zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce. Jego przysięgę odebrał amerykański sekretarz stanu John Kerry, o czym poinformował Stephen Mull - dotychczasowy przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

"Gratulacje nowemu ambasadorowi USA do Polski" - takie życzenia na Twitterze zamieścił w piątek późnym wieczorem Stephen Mull, który od 2012 r. kierował amerykańską placówką w Warszawie.

Gratulacje nowemu ambasadorowi USA do Polski @AmbassadorJones! pic.twitter.com/5dnVeJXDiO— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) September 11, 2015

Komunikat o podobnej treści zamieściła w nocy także polska ambasada w Waszyngtonie.

Our congratulations to @AmbassadorJones who was sworn in today by @JohnKerry as Ambassador to #Poland. #Powodzenia! pic.twitter.com/Wa9wviWWP6— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) September 11, 2015

Zostały jeszcze listy

Przysięgę od nowego ambasadora odebrał amerykański sekretarz stanu John Kerry. Formalnie nie oznacza to jednak, że Jones może już kierować placówką w Warszawie.

Oficjalnie stanie się to dopiero po tym, gdy we wrześniu osobiście przekaże na ręce polskiego prezydenta tzw. listy uwierzytelniające. To uroczysty dokument wystawiany przez państwo wysyłające ambasadora - w tym przypadku USA - które potwierdza w nim umocowanie swojego kandydata do pełnienia przez niego misji dyplomatycznej na terenie innego kraju.

Nowy ambasador ma już za to za sobą debiut w języku polskim - na razie tylko w mediach społecznościowych.

Już w sierpniu Jones - po zatwierdzeniu jego kandydatury przez amerykański Senat - zamieścił na swoim koncie na Twitterze kilka wpisów w naszym języku, w których podziękował m.in. swojemu poprzednikowi.

Gratuluję Stevowi Mullowi trzech fantastycznych lat w Polsce! @SteveMullUSA— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) August 28, 2015

Jestem zaszczycony, ze Senat zatwierdzil mnie na ambasadora w Polce.— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) August 5, 2015

Zawodowy dyplomata

55-letni Jones to zawodowy dyplomata, w Departamencie Stanu zatrudniony jest od 1987 roku. Pierwsze kroki w karierze stawiał jako pracownik konsularny i sekretarz ds. politycznych na placówce w Kolumbii, w latach 90. trafił do Rosji, a potem do Bośni i Hercegowiny.

W 1996 roku otrzymał stanowisko wiceambasadora w Macedonii. Po powrocie do Waszyngtonu w 1999 roku został szefem biura ds. Bałkanów w Wydziale Spraw Europejskich i Euroazjatyckich w Departamencie Stanu. W latach 2004-2005 był wiceszefem amerykańskiej misji przy OBWE w Wiedniu.

Od 2005 roku jego praca koncentrowała się na państwach Azji: w latach 2005-2009 był wiceambasadorem USA na Filipinach, w latach 2009-2010 specjalnym przedstawicielem USA w Afganistanie i Pakistanie, a w latach 2010-2013 - ambasadorem w Malezji.

W 2013 roku wrócił do pracy w Wydziale Spraw Europejskich i Euroazjatyckich. W tym samym roku na czele tego wydziału stanęła Victoria Nuland, znana z czołowej roli, jaką odgrywa w działaniach amerykańskiej dyplomacji na Ukrainie.

Żona Paula Jonesa, Catherine, jest córką emerytowanego amerykańskiego dyplomaty Brandona Grove'a i autorką kilku książek kucharskich. Mają córkę Aleksandrę i syna Hale'a.

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter