15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi. - Na szczęście u dzieci nowotwory złośliwe występują dużo rzadziej niż u dorosłych. Ale w związku z tym nie mamy jeszcze opanowanych i wypracowanych programów profilaktycznych - mówił w TVN24 doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Rogowski.
Co roku nowotwór wykrywany jest u ponad tysiąca dzieci. Zdecydowaną większość udaje się wyleczyć, ale sukces w dużej mierze zależy od tego, w jakim stadium choroby dziecko otrzymuje pomoc.
W TVN24 o stanie onkologii dziecięcej mówił Wojciech Rogowski, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii, koordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku oraz konsultant do spraw medycznych LUX MED Onkologia.
- W przypadku osób dorosłych, problem jest nam już znany od wielu, wielu lat i mamy tę sytuację w jakiś sposób uporządkowaną, jeśli chodzi o dostęp do leczenia, jak i profilaktykę. U dzieci nowotwory złośliwe występują na szczęście dużo rzadziej. W związku z tym nie mamy jeszcze opanowanych i wypracowanych programów profilaktycznych - wskazywał w TVN24.
Podkreślił, że "każde dziecko powinno otrzymać najlepszą opiekę". - Patrząc na to, co robią moi koledzy pediatrzy, zajmując się leczeniem dzieci chorych na nowotwory, w Polsce te dzieci mają opiekę dobrą, wręcz fantastyczną - ocenił.
OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z WOJCIECHEM ROGOWSKIM:
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock