Rząd nowelizuje budżet. Belka: chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentów

Źródło:
TVN24
Belka: rząd chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentów
Belka: rząd chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentówTVN24
wideo 2/6
Belka: rząd chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentówTVN24

Parę tygodni temu premier Mateusz Morawiecki pouczał Donalda Tuska, że przecież nie można nowelizacji budżetu robić tak późno, a teraz się okazuje, że wszystko jest możliwe i można zwiększyć deficyt budżetowy - mówił w TVN24 Marek Belka, były premier, były prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem rząd, nowelizując budżet, "chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentów".

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok. Deficyt ma być wyższy od planowanego o 24 miliardy złotych. Wyższa też będzie inflacja zapisana w budżecie - wzrośnie o 2,2 pp do 12 procent.

Belka: rząd chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentów

O nowelizacji budżetu mówił we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" Marek Belka, były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego, obecnie europoseł.

Marek Belka w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Jego zdaniem "rząd chce sobie znaleźć przestrzeń do dalszych wyborczych prezentów". - Ta nowelizacja jest traktowana przez ekonomistów niezbyt poważnie. Przecież jeszcze parę tygodni temu czy nawet dni temu premier Morawiecki pouczał Tuska, że przecież nie można żadnych nowelizacji robić tak późno, kiedy [Tusk - przyp. red.] zawistował to słynne 800 plus od zaraz - przypominał.

- A teraz się okazuje, że wszystko jest możliwe i można zwiększyć deficyt budżetowy państwa do 95 miliardów złotych - dodał.

Jak mówił były premier, "statystycznie rzecz biorąc, stan finansów publicznych nie jest taki zły z powodu galopującej inflacji, która przecież nabija budżet znacznie większymi przychodami i - można powiedzieć - goli z dochodów wszystkich oszczędzających, ale też tych, którzy mają w miarę stałe płace".

- Czy ktoś dzisiaj poważnie traktuje wypowiedzi PiS-owskich polityków na temat budżetu? Parę dni temu dowiedzieliśmy się od Koreańczyków, że udzielili nam ponad 70 miliardów pożyczki na uzbrojenie. To są kolejne wydatki budżetowe, które nie pozostają pod żadną kontrolą, niczyją, podejrzewam, że też rządu PiS - dodał.

Belka: to smutne, tym należy się martwić

Belka powiedział, że "rządzący by chcieli, żebyśmy wszyscy spali i nie patrzyli na to, co oni wyprawiają". - Trzeba się martwić, że nie ma transparentności, przejrzystości finansów publicznych, że spod palca zmienia się najważniejsze wskaźniki dla polskiej gospodarki - podkreślił.

- To po prostu smutek. Od dłuższego czasu ekonomiści nie traktują zbyt poważnie wszystkich enuncjacji na temat finansów publicznych, które płyną ze strony premiera i ministrów. To jest smutne, tym się należy martwić. Ale tak długo, jak nie zmienimy rządu, tak długo ten absurd będzie trwał i się pogłębiał - powiedział gość "Rozmowy Piaseckiego".

Belka: Jeżeli Kaczyński uzna, że komisja jest potrzebna, ona powstanie. Ale to strzał w stopę

Belka był też pytany, czy stawiłby się przed komisją do spraw badania rosyjskich wpływów, która ma powstać na mocy ustawy przyjętej przez PiS i podpisanej przez prezydenta.

- Nie wiem - odpowiedział. - Jest to tak absurdalna rzecz, że nie mam dobrej odpowiedzi na to - skomentował były premier. Dodał, że jeżeli opozycja będzie - zgodnie ze swoimi zapowiedziami - bojkotować komisję, on przyłączy się do tego bojkotu.

- Moja rola tutaj, wobec zakresu tego tak zwanego badania, jest niewielka. Jako szef Narodowego Banku Polskiego trudno mi sobie wyobrazić, żebym ruskie wpływy w Polsce wzmacniał - zaznaczył.

Na uwagę prowadzącego, że Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową wobec tej ustawy, odparł: - Jarosław Kaczyński i kierowana przez niego formacja polityczna ma takie zakazy za nic.

- Gdyby było inaczej, nie płacilibyśmy horrendalnie wysokich kar, które są przecież odciągane z naszych pieniędzy. Tak samo będzie z tą komisją - kontynuował Belka. - Jeżeli Jarosław Kaczyński uzna, że ona jest niezbędna, ona powstanie. Ale myślę, że on się głęboko myli. Ta komisja jest strzałem w stopę, który zwiększa szanse opozycji demokratycznej na przejęcie władzy - dodał.

Belka: Jeżeli Kaczyński uzna, że komisja jest potrzebna, ona powstanie. Ale to strzał w stopę
Belka: Jeżeli Kaczyński uzna, że komisja jest potrzebna, ona powstanie. Ale to strzał w stopęTVN24

Podkreślał, że "Komisja Europejska chce pieniądze z KPO [Krajowego Planu Odbudowy - przyp. red.] do Polski przekazać". - Wielokroć mieliśmy takie sygnały od komisarzy. Ale rząd polski nie może wytrzymać nawet miesiąca i ciągle produkuje coś nowego, co oddala tę perspektywę finansowania - powiedział gość TVN24.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Władze Iranu zagroziły, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości. W poniedziałek rusza proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl