Rząd znowelizował budżet. Wyższy deficyt i inflacja

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Mateusz Morawiecki o nowelizacji budżetu
Premier Mateusz Morawiecki o nowelizacji budżetuTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Mateusz Morawiecki o nowelizacji budżetu

Rząd znowelizował budżet na 2023 rok. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej oraz tak zwanej ustawy okołobudżetowej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Deficyt, jak poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, będzie wyższy od planowanego o 24 miliardy złotych. Wyższa też będzie inflacja zapisana w budżecie, wzrośnie o 2,2 pp do 12 procent.

CO ZAWIERAJĄ NOWELIZACJE?

- zmiana poziomu inflacji z 9,8 proc. na 12 proc. - wzrost deficytu o 24 mld zł

- 1125 zł dla każdego nauczyciela szkolnego i przedszkolnego w ramach nagród specjalnych; - dodatkowe 14 mld zł dla samorządów na wydatki bieżące lub inwestycje; - utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym; - odmrożenie podstawy naliczania świadczeń socjalnych dla pracowników budżetówki, nauczycieli oraz emerytów i rencistów służb mundurowych. Od 1 lipca będzie to ponad 5100 złotych.

Rząd nowelizuje budżet

Rada Ministrów podczas piątkowego posiedzenia zajęła się nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2023, a także nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 czyli tzw. ustawą okołobudżetową. Teraz projekty nowelizacji trafią do prac w Sejmie.

- Dzisiaj przyjęliśmy nowelizację ustawy budżetowej i okołobudżetowej na ten rok, po to, aby realizować także nasze ostatnie zapowiedzi z konwencji programowej, ale także trzy inne, dodatkowe obszary - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki o nowelizacji budżetu

Jak wskazywał szef rządu, pierwszy obszar to zrealizowanie porozumień z NSZZ "Solidarność". - Przez pół roku toczyły się bardzo trudne rozmowy dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i wielu innych dziedzin - wyjaśniał premier.

Drugi z tych obszarów - jak mówił premier Morawiecki - to rolnictwo. - Staramy się przez te zmiany w ustawie budżetowej zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z koniecznością utworzenia korytarzy solidarnościowych, które zrobiliśmy z zapewnieniem wyższych cen skupu niż te, które aktualnie obowiązują na rynku. Te środki również zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej, zgodnie z naszymi obietnicami - podkreślił.

- Ostatni obszar, ale bodaj najważniejszy, to obszar związany z obronnością. Włączamy środki, które z jednej strony mają służyć realizacji kontraktów koreańskich, amerykańskich, ale także zasilamy środkami nasz krajowy przemysł zbrojeniowy, po to, aby jak najszybciej rozwijał produkcję - dodał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też o wysokiej inflacji. - Generalnie inflacja jest w trendzie spadającym, ale ona cały czas jest bardzo wysoka i bardzo dokuczliwa, dlatego wyszliśmy naprzeciw postulatom związków zawodowych NSZZ "Solidarność" i dla pracowników budżetówki, nauczycieli, samorządów przeznaczamy dodatkowe środki w ramach tej ustawy budżetowej - poinformował.

- Przedłużamy również emerytury pomostowe (...), odmrażamy podstawę naliczania świadczeń socjalnych dla pracowników budżetówki, nauczycieli oraz emerytów i rencistów służb mundurowych. Od 1 lipca będzie to ponad 5100 złotych, zamiast dotychczasowych 4434 złote - podał Morawiecki.

Zgodnie z zapowiedziami, proponowane przepisy będą zakładały, że z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej w wysokości 1125 zł.

Zostanie wprowadzona też podstawa prawna do przekazania w tym roku z budżetu państwa do jednostek samorządu terytorialnego dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 mld zł. Środki te mają stanowić uzupełnienie subwencji ogólnej.

Nowelizacja zakłada również utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym.

Deficyt w 2023 roku urośnie o kolejne 24 miliardy

Według nowelizacji projektu ustawy budżetowej deficyt budżetu w 2023 roku będzie wyższy o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanego deficytu na poziomie 68 mld zł - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

- Deficyt budżetu państwa rośnie o 24 miliardy złotych - powiedziała Rzeczkowska na konferencji. Według pierwotnej ustawy budżetowej deficyt budżetu państwa miał wynieść w tym roku 68 mld zł.

Szefowa MF poinformowała, że w wyniku nowelizacji tegorocznego budżetu wydatki budżetu państwa wzrosną o 20 mld 832 mln 585 zł.

- Wskaźniki makroekonomiczne przyjęte do tej nowelizacji oparliśmy o podane już prognozy w Aktualizacji Programu Konwergencji, czyli 0,9 procent ten wzrost (PKB) jest prognozowany - podała Rzeczkowska, dodając, że jest szansa, że "możemy osiągnąć 1 procent, może nawet powyżej 1 procenta PKB".

Wyższa inflacja

Minister finansów przyznała, że wskaźnik inflacji średniorocznie "jest rzeczywiście nieco wyższy niż prognozowany przy ustawie budżetowej". - Było 9,8 procent, tutaj mamy 12 procent, ale przypominam, że inflacja spada. To jest średnioroczny wskaźnik, więc na koniec tego roku, zdecydowanie wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli jednocyfrową inflację - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Premier Morawiecki mówił, że jednocyfrowa inflacja "powinna pojawić się" w czwartym kwartale 2023 roku. - Zależy to też od tego, czy nie będzie kolejnych szoków na rynkach energetycznym, czy nie będzie się to wiązało z zakłóceniem łańcuchów dostaw, chociażby ceny żywności są niewiadomą po tegorocznych żniwach. Ale jest duża szansa, że już w czwartym kwartale będzie inflacja jednocyfrowa - podsumował szef rządu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości