- Prezydent uważa, że - rozpatrując umowę ACTA - należy w jasny sposób oddzielić odpowiedzialność internautów od odpowiedzialności podmiotów zajmujących się udostępnianiem w sieci materiałów - oświadczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego. W Pałacu zakończyło się organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkanie w sprawie umowy ACTA.
- Prezydent jest zainteresowany, na ile regulacje zawarte w umowie handlowej ACTA będą miały wpływ na stan prawny obowiązujący w Polsce w tym zakresie, a także stoi na stanowisku, że należy z całą stanowczością i w jasny sposób oddzielić odpowiedzialność internautów, użytkowników internetu od odpowiedzialności firm, podmiotów, które zajmują się udostępnianiem w sieci poszczególnych materiałów - zaznaczyła Joanna Trzaska-Wieczorek
Jak dodała, prezydent wciąż oczekuje na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie. Według Trzaski-Wieczorek czwartkowe spotkanie u prezydenta było poświęcone dyskusji, podczas której padł szereg pytań, także pod adresem RPO.
- Rzeczywiście, takiej jasnej, klarownej odpowiedzi pan prezydent dzisiaj od pani rzecznik nie uzyskał. Oczekuje na to stanowisko - zaznaczyła.
Ministrowie i rzecznik
W spotkaniu, oprócz ministrów: sprawiedliwości - Jarosława Gowina, administracji i cyfryzacji - Michała Boniego, kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, uczestniczą też prezydenccy ministrowie.
Uliczne protesty świadczą, że istotna część społeczeństwa, zwłaszcza młodego, uznała za zagrożone swoje podstawowe prawa obywatelskie Prezydent RP, Bronisław Komorowski
Protesty na ulicach, do akcji wkracza RPO
Minister zadeklarował, że jest zwolennikiem dyskutowania o ACTA "we wszystkich możliwych gremiach". Ale - jak zastrzegł - wolałby, "aby w tym pierwszym okresie tej debaty nie psuli politycy - zainteresowani w tej chwili jednostronnie tym tematem".
W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Komorowski skierował do prof. Lipowicz list w sprawie ACTA, w którym zwrócił się do RPO o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja umowy ACTA wpłynie, czy też nie, na ograniczenie praw obywatelskich.
Jak podała na swoich stronach internetowych kancelaria, prezydent napisał, że "uliczne protesty świadczą, że istotna część społeczeństwa, zwłaszcza młodego, uznała za zagrożone swoje podstawowe prawa obywatelskie".
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.
Bronisław Komorowski będzie dziś gościem "Kropki nad i" w TVN24 o godz. 20.00
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/KPRP