Na największym cmentarzu w Polsce pochowano dotąd około 300 tys. osób. Szczeciński Cmentarz Centralny jest trzecią największą nekropolią Europy, a poza grobami są tam m.in. dwa potoki, ścieżka botaniczna i rzadkie okazy drzew. Gdzie jeszcze znajdziemy największe cmentarze w Polsce?
Aż dwa spośród pięciu największych cmentarzy w Polsce są w Poznaniu. W Warszawie, na której terenie znajdują się najsłynniejsze polskie nekropolie - z Cmentarzem Powązkowskim i Powązkami Wojskowymi - znajdziemy drugi największy cmentarz w Polsce - Cmentarz Komunalny Północny. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że największy w Polsce i trzeci pod względem wielkości cmentarz Europy jest w Szczecinie. Oto pięć największych polskich cmentarzy.
5. Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu - 52 ha, 123 tys. osób pochowanych, otwarty w 1867 roku
Powstał półtora wieku temu, w miejscu dawnych pól i pastwisk wsi Rosenthal (polska nazwa Różanka). Najstarszym grobem jaki znajdziemy w obrębie nekropolii jest grób niemieckiego szachisty, nieoficjalnego mistrza świata Adolfa Anderssena z 1879 roku. Poza nim, jest tu ok. 40 nagrobków sprzed 1945 roku. W 1921 roku postawiono na terenie cmentarza ciekawą architektonicznie i nowoczesną, jak na tamte czasy kaplicę, zbudowaną według projektu Maxa Berga, twórcy wrocławskiej Hali Stulecia (Hali Ludowej). Wśród grobów znanych osób pochowanych na Cmentarzu Osobowickim znajdziemy m.in. grób jednego z najsłynniejszych polskich kolarzy, zmarłego w 2013 roku Stanisława Szozdy. Dwukrotny mistrz świata w kolarstwie szosowym spoczął obok mistrza świata w kolarstwie torowym - Janusza Kierzkowskiego. Według portalu gazetawroclawska.pl, na Cmentarzu Osobowickim pochowano łącznie około 123 tys. osób.
4. Cmentarz Junikowo w Poznaniu - prawie 93 ha, 171,5 tys. pochowanych osób, otwarty w 1948 roku
Jest drugim największym pod względem powierzchni cmentarzem w Poznaniu (po Cmentarzu Miłostowo - zobacz poniżej). W miejscu dawnego poligonu wojskowego spoczywa dziś, według strony poznan.pl, 171,5 tys. osób. Znajdziemy tu groby uczestników Powstania Wielkopolskiego, czy żołnierzy Armii Krajowej. Są też dwie aleje zasłużonych. To tu pochowano słynnego dyrygenta chóru chłopięco-męskiego "Poznańskie Słowiki" - Stefana Stuligrosza.
3. Cmentarz Miłostowo w Poznaniu - 99 ha, 91,2 tys. pochowanych osób, otwarty w 1943 roku
Największy cmentarz w Poznaniu położony jest na wschodnim skraju miasta. Na niemal stu hektarach miejsce wiecznego odpoczynku znalazło, według informacji z oficjalnej strony miasta, 91 200 osób. Pierwsze pogrzeby miały miejsce w 1943 roku. Po wojnie przeniesiono tu ekshumowane szczątki zmarłych pochowanych w centrum miasta. Jak informuje poznan.pl, w 1958 r. na cmentarzu utworzono kwaterę żydowską, w której w zbiorowych mogiłach złożono prochy 1008 Żydów zmarłych i zabitych w czasie wojny i okupacji. Wśród słynnych osób pochowanych na Cmentarzu Miłostowo znajdziemy m.in. aktorkę Krystynę Feldman, aktora Mariusza Sabiniewicza, czy byłą minister edukacji Krystynę Łybacką.
2. Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie - 143 ha, 180 tys. osób pochowanych, otwarty w 1973 roku
Cmentarz Komunalny Północy to największa nekropolia w Warszawie i zarazem druga największa w Polsce. Położony na Młocinach i Wólce Węglowej cmentarz ma 143 hektary powierzni. Od lutego 1973 roku, kiedy to rozpoczął działalność, pochowano na nim 180 tys osób (dane oficjalne). Na Cmentarzu Północnym, znanym też jako "Cmentarz na Wólce", miejsce wiecznego spoczynku znalazło wiele znaczących postaci dla polskiego życia publicznego czy kultury. Swoje groby mają tu m.in. aktorka Zofia Czerwińska, aktor Jan Himilsbach, trener siatkarski Hubert Wagner, piosenkarka Marta Mirska, dziennikarka Anna Laszuk, tancerz i choreograf Żora Korolyov, czy Dariusz Hajn znany jako Skandal, pierwszy wokalista grupy Dezerter.
1. Cmentarz Centralny w Szczecinie - 172,3 ha, 300 tys. pochowanych osób, otwarty w 1901 roku
Największy w Polsce i trzeci w Europie - po Cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu i Wiener Zentralfriedhof, czyli Cmentarzu Centralnym w Wiedniu. Szczeciński cmentarz otwarto oficjalnie 6 grudnia 1901 r. Ma charakter parkowy. Według danych Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie znajdziemy tu 415 gatunków drzew i krzewów, wśród nich wiele obcego pochodzenia - z Ameryki Północnej, czy Azji. Spotkamy też wiele zwierząt - lisy, jenoty, wiewiórki, bażanty borsuki, zające, a nawet dziki. Ale to nie wszystko, znalazły się tu także: trakt historyczny, ścieżka przyrodnicza, dwa potoki, dawny fort, głazy pamięci i pomniki. Już do 1940 r. pochowano na nim 117 tys. osób. W czasie wojny nastąpił gwałtowny wzrost pochówków. Od 1945 roku miejsce ostatniego spoczynku znalazło tu 139 tys. osób. Pochowano tu m.in. polską "królową twista", bigbitową wokalistkę Helenę Majdaniec.
Źródło: tvn24.pl, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock