Arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i jednocześnie prymas Polski, zezwolił na sprawowanie mszy świętej według mszału rzymskiego z 1962 roku w dotychczasowych miejscach. Msze w tak zwanym rycie trydenckim odprawiane są po łacinie, a kapłan stoi zwrócony twarzą do ołtarza. Decyzja prymasa to odpowiedź na motu proprio "Traditionis custodes" papieża Franciszka, określającego nowe zasady stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku.
Papież Franciszek ograniczył w połowie lipca możliwość odprawiania nabożeństw w liturgii przedsoborowej, w tak zwanym rycie trydenckim. Decyzja Franciszka znosi postanowienie Benedykta XVI, który za czasów swego pontyfikatu zezwolił na szerokie stosowanie liturgii przedsoborowej.
Dekret z tym związany wydał teraz metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak, który jest jednocześnie prymasem Polski.
Dekret prymasa Polski
Zgodnie z jego decyzją prezbiterzy, którzy sprawowali liturgię według mszału rzymskiego z 1962 roku, są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień.
W dekrecie dotyczącym zasad stosowania liturgii przedsoborowej na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej prymas przypomniał, że papież Franciszek w motu proprio (list apostolski o charakterze dekretu wydany z inicjatywy własnej papieża - red.) wskazał, że do zadań biskupa diecezjalnego należy normowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji, w tym udzielenie zezwolenia na używanie mszału rzymskiego z 1962 roku.
Kto i gdzie może oprawiać msze według mszału rzymskiego z 1962 roku
Prymas postanowił, że na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej msze święte według mszału rzymskiego z 1962 roku mogą być sprawowane "w miejscach i czasie, w których były one sprawowane dotychczas" – w Gnieźnie, Wrześni, Pobiedziskach i Inowrocławiu. Jednocześnie zdecydował, że prezbiterzy, którzy dotąd sprawowali liturgię, "są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień".
"Sprawowanie liturgii sprzed 1970 roku poza wskazanymi wyżej miejscami i przez prezbitera nieposiadającego na to wyłącznej zgody arcybiskupa gnieźnieńskiego jest zabronione" – podkreślił prymas.
Prymas Wojeciech Polak o dawnej liturgii
Arcybiskup Wojciech Polak ustanowił dotychczasowego duszpasterza tradycji katolickiej delegatem arcybiskupa gnieźnieńskiego, który będzie odpowiedzialny za opiekę duszpasterską nad wiernymi uczestniczącymi w tak zwanej dawnej liturgii.
"Powyższe decyzje podjąłem kierując się wolą Ojca Świętego i dzieląc jego troskę o Kościół. Jednocześnie zobowiązuję wszystkich kapłanów, aby każdą liturgię sprawowali godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia" – napisał prymas w swoim dekrecie.
Ryt trydencki
Jedną z różnic między liturgią trydencką, a rytem posoborowym jest pozycja odprawiającego nabożeństwo wobec wiernych. Kapłan stoi przed ołtarzem, zwrócony twarzą do krzyża i tabernakulum, plecami do zebranych. Nabożeństwa w rycie trydenckim odprawiane są po łacinie.
Języki narodowe dopuszczono do liturgii po Soborze Watykańskim II, który obradował w latach 1962-1965.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images