Umowa na dostarczenie wozów do wyrzutni rakietowych LANGUSTA. "Gigantyczny kontrakt"

Siemiatycze, 12.11.2023. Samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta na terenie nowej jednostki wojskowej - brygady pancernej 1. Dywizji Piechoty Legionów
Szef MON o umowie na dostarczenie wozów towarzyszących do wyrzutni rakietowych LANGUSTA
Źródło: TVN24

To jest ogromny kontrakt, gigantyczny kontrakt na miliard 320 milionów złotych dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy na dostarczenie wozów towarzyszących do wyrzutni rakietowych LANGUSTA.

W piątek w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej została podpisana umowa na dostarczenie wozów towarzyszących do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wyrzutnie te, od kilkunastu lat kupowane przez Wojsko Polskie, sprawdzają się bardzo dobrze. - Ale żeby te wyrzutnie rakietowe mogły być w pełni wykorzystywane, żeby efektywność ich funkcjonowania na polu walki była w pełni wykorzystana, to muszą one mieć wozy towarzyszące - zaznaczył minister.

Szef MON powiedział, że wozy te będą służyły sztabom w dowodzeniu, ale również w transporcie amunicji. - We wszystkich tych obszarach to zabezpieczenie transportowe jest potrzebne - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- To jest ogromny kontrakt, gigantyczny kontrakt na miliard 320 milionów złotych dla polskiego przemysłu zbrojeniowego (...) I cieszę się bardzo, że właśnie Polska Grupa Zbrojeniowa realizuje ten kontrakt - podkreślił.

Szef MON zastrzegł, że nie może poinformować ile wozów towarzyszących zostanie dostarczonych, bo - jak tłumaczył - jest to informacja wrażliwa. - Ale sama suma kontraktu wskazuje, że wypełnimy zapotrzebowania polskiej armii - powiedział.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz
Źródło: PAP/Piotr Nowak

Szef MON zwrócił uwagę, że podpisana umowa jest tak ważna, ponieważ "system naczyń połączonych będzie funkcjonował, tylko jeżeli wszystkie elementy obrony państwa będą współdziałały i współistniały". Wskazał, że tak jak nie można kupować czołgów bez wozów towarzyszących, tak w tym przypadku nie można kupować wyrzutni rakietowych bez pojazdów technicznych.

Minister zapowiedział, że MON będzie realizowało "jak najwięcej zamówień", ponieważ bezpieczeństwo i gospodarka kluczowymi sprawami, za które odpowiada resort. - Dla nas jest to sprawa najważniejsza: modernizować polską gospodarkę i budować polskie bezpieczeństwo - zapewnił.

- Wywiążemy się z naszych zobowiązań. Skrupulatnie staramy się realizować zamówienia zgodnie z zasadą 50 na 50. 50 procent wydatków ze strony MON na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego, 50 procent dokonywanych zakupów u naszych sojuszników. To jest dla nas bardzo ważne, żeby inwestować w polski przemysł - dodał Kosiniak-Kamysz.

Umowa na wozy towarzyszące do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA

Przedmiotem umowy pomiędzy Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A. (lider), jest dostawa kilkudziesięciu wozów towarzyszących do 3 dywizjonowych modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA.

Podpisanie umowy na wozy towarzyszące do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA
Podpisanie umowy na wozy towarzyszące do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA
Źródło: PAP/Piotr Nowak

Szczegółowy zakres realizacji umowy obejmuje dostawy w latach 2027-2028 wozów dowódczo-sztabowych i wozów dowodzenia, wozów amunicyjnych oraz warsztatów remontu uzbrojenia wyposażonych w polski system dowodzenia i kierowania ZZKO TOPAZ.

Dodatkowo w ramach wartości umowy przeprowadzona zostanie modyfikacja ZZKO TOPAZ we wszystkich już dostarczonych wyrzutniach WR-40 LANGUSTA, polegająca na zastosowaniu najnowszych środków łączności, komputerów oraz oprogramowania do współpracy z nowo pozyskiwanymi wozami dowodzenia. Ponadto kontrakt zakłada m.in. dostawę pakietu logistycznego i szkoleniowego.

Czytaj także: