Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w czwartek, że Polska podpisała w Paryżu porozumienie w sprawie uzyskania pełnego członkostwa w Eurokorpusie. W ubiegłym tygodniu Sejm wyraził zgodę - niezbędną do uzyskania członkostwa - na ratyfikację przez prezydenta traktatu o Eurokorpusie. W piątek zgodę wyrazili także senatorowie.
"Już wkrótce Polska stanie się państwem ramowym Eurokorpusu. Dziś w Paryżu podpisano porozumienie wzmacniające status naszego kraju w tych strukturach. To ważny krok i dowód naszego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa w regionie" – podał na Twitterze szef MON.
Wraz z członkostwem Polska uzyska status państwa ramowego Eurokorpusu – współdecydującego o zadaniach i strukturze tej wielonarodowej organizacji.
W ubiegłym tygodniu Sejm wyraził zgodę - niezbędną do uzyskania członkostwa - na ratyfikację przez prezydenta traktatu o Eurokorpusie. W piątek sprawą tą zajmował się Senat. Za ratyfikacją opowiedziało się 97 senatorów - wszyscy biorący udział w głosowaniu.
Teraz niezbędny jest podpis prezydenta.
Polski generał ma objąć rotacyjne stanowisko dowódcy Eurokorpusu
Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, jak UE, NATO i ONZ. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r.
Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są: Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.
Status państwa stowarzyszonego Polska ma od 2002 roku. W 2007 roku podjęto decyzję o staraniach o pełne członkostwo, w 2011 roku podpisano deklarację o osiągnięciu przez RP statusu państwa ramowego. Planowano, że w 2019 roku dowództwo Eurokorpusu obejmie polski generał.
W 2017 roku, kiedy MON ogłosiło zamiar sukcesywnego zmniejszania zaangażowania w działania Eurokorpusu, co uzasadniano przewidywanym większym zaangażowaniem tego dowództwa w działania na rzecz UE niż NATO. W 2019 r. Polska wyraziła gotowość do wstrzymania redukcji swojego udziału w Eurokorpusie z uwagi na zwiększenie udziału w działania w ramach NATO.
Po ratyfikacji Traktatu i uzyskaniu przez Polskę statusu państwa ramowego w 2023 r. polski generał ma objąć rotacyjne stanowisko dowódcy Eurokorpusu. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego, wydelegowania personelu oraz zabezpieczenia logistycznego, w tym sprzętu, oszacowano na 60 milionów złotych rocznie.
Źródło: PAP