Walczyli w formacjach Wojska Polskiego i podziemnych organizacjach ruchu oporu. Są byłymi więźniami obozów koncentracyjnych i łagrów. Poznać ich dzięki akcji "Święta z Bohaterami" mogła niedawno młodzież, która rozdała ponad pół tysiąca świątecznych paczek członkom Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Dla młodych ludzi to okazja do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, poświęcenie czy lojalność. Dla starszych pokoleń to możliwość poczucia, że ich trud i doświadczenia nie zostały zapomniane - podkreśla Małgorzata Jackowska, psycholog i wolontariuszka akcji.
Związek Kombatantów RP i Więźniów Politycznych działa od 1990 roku i jest największą organizacją kombatancką w Polsce. Jego wielkopolski oddział zrzesza w sumie 700 członków - są nimi byli żołnierze regularnych sił zbrojnych, oddziałów partyzanckich, członkowie ruchu oporu oraz osoby, które podlegały represjom wojennym i powojennym. Do związku należą też członkowie nadzwyczajni. Są nimi zaangażowani wolontariusze uznani przez środowisko kombatanckie.
- Niestety, proporcje pomiędzy jedną a drugą grupą zaczynają przeważać na rzecz tej drugiej. Dopóki mamy bezpośredni kontakt z tymi, którzy pamiętają II wojnę światową, dobrze z tej wiedzy, doświadczenia korzystać - wskazuje profesor Andrzej Stelmach z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
- Cieszy mnie to, że akcja "Święta z Bohaterami" została zrealizowana ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej, co jeszcze w ubiegłym roku było niemożliwe - komentuje generał Mirosław Różański, senator i przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.
Wolontariusze przez cały grudzień rozwozili paczki
W akcji pakowania paczek uczestniczyli członkowie Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, uczniowie i nauczyciele ze szkół oraz lokalni wolontariusze. W sumie rozdano 570 świątecznego paczek na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego. - Dostawa paczek odbyła się w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia. Celem było nie tylko wsparcie materialne, ale także okazanie pamięci i szacunku dla tych, którzy służyli Ojczyźnie - mówi Przemysław Najmuł z Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, współorganizator inicjatywy "Święta z Bohaterami".
Jednym z adresatów akcji jest Sławoj Maciejewski, który spędził pięć lat swojego dzieciństwa w dwóch obozach koncentracyjnych. - Zimno, głód i ból - wspomina. - Rodzina mojej mamy wzięła udział w Powstaniu Wielkopolskim. Zrobiła sobie zdjęcie w 1918 roku w Czarnkowie na Rynku Gdyńskim. Ta klisza później trafiła w ręce Niemców. Od tego się zaczęło. Pierwszą ofiarą został mój ojciec, którego uśmiercono w latach 40. - opowiada.
Cała akcja rozdawania paczek oraz Wigilia to przede wszystkim okazja dla młodych ludzi do nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami doświadczonymi czasami wojny i komunizmu.
- Świat pędzi do przodu, technologicznie. Kulturowo zaś można odnieść wrażenie, że uciekają takie wartości jak szacunek do tradycji, historii, drugiego człowieka. Najlepsze algorytmy nie zastąpią osobistego przekazu, spotkania z ludźmi, którzy są żywym świadectwem naszej historii. Dlatego powinniśmy zestawiać nasze społeczeństwo pokoleniowo - mówi gen. Mirosław Różański.
Opowieści kombatantów i osób, które w przeszłości były represjonowane politycznie pozwalają spojrzeć na historię z perspektywy człowieka. To sprzyja budowaniu empatii i szacunku dla przeszłości.
- Dla młodych ludzi to okazja do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, poświęcenie czy lojalność. Dla starszych pokoleń to możliwość poczucia, że ich trud i doświadczenia nie zostały zapomniane - wskazuje Małgorzata Jackowska, psycholog i wolontariuszka inicjatywy "Święta z Bohaterami". - Takie akcje mają ogromny potencjał w zacieśnianiu relacji międzypokoleniowych - dodaje.
Gen. Różański: walka o bezpieczeństwo nie może być domeną tylko ludzi w mundurach
W ramach akcji wolontariusze zajęli się również promocją w mediach społecznościowych historii kombatantów i osób represjonowanych. Ma to przybliżać ich sylwetki społeczeństwu i zwiększyć społeczną wrażliwość na ich potrzeby.
- Kombatantom jestem wdzięczny, że w odpowiednim, trudnym momencie ryzykowali. Nie tylko dla siebie, ale dla nas wszystkich - mówi Andrzej Stelmach z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu. - Organizowanie takich akcji jak "Święta z Bohaterami" to nasz narodowy obowiązek - potwierdza Mateusz Domalążek, z Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, współorganizator inicjatywy "Święta z Bohaterami".
OGLĄDAJ W TVN24 GO: Powstańcy. Rozmowy Magdy Łucyan
- Dewiza, iż pokój nie jest dany raz na zawsze w obecnym czasie nabiera wymiaru rzeczywistego. Dzisiaj młodzi nie muszą walczyć z bronią w ręku o zachowanie tożsamości narodowej, ale muszą zdać sobie sprawę, że może ona być zagrożona. Obecnie jesteśmy narażeni na inne zagrożenia, jeszcze nie militarne, i musimy się im przeciwstawiać. To dezinformacja, populizm, nacjonalizm, homofobia. Bohaterzy minionych lat mogą być przykładem, z jaką determinacją należy przeciwstawiać się zagrożeniom. Walka o bezpieczeństwo nie może być domeną tylko ludzi w mundurach - podsumowuje Mirosław Różański.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie organizatora