płk Kazimierz Klimczak

Powstańcy. Rozmowy Magdy Łucyan

płk Kazimierz Klimczak

Ci chłopcy nie mieli wątpliwości, że my wywalczymy wolność. Stale mówili: wywalczymy, wywalczymy! - mówił w 2018 roku płk Kazimierz Klimczak, ps. "Szron" w rozmowie z Magdą Łucyan. Zmarł 14 lipca 2023 roku w wieku 109 lat.

Opis programu

Łączyła ich wspólna walka w Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia w większości byli niepełnoletni. Stanęli do nierównej walki z Niemcami. Po 74 latach w rozmowach z Magdą Łucyan, reporterką "Faktów", opowiadali, co znaczy nie czuć lęku, dorosnąć mając 15 lat i mieć na sumieniu kilkanaście osób. Przede wszystkim jednak apelowali do młodych: bądźcie uczciwi, solidni i empatyczni. Żyjcie przyzwoicie, pomagajcie słabszym, kochajcie Ojczyznę i nie pozwólcie, aby pamięć o powstaniu przeminęła. Każda z dziesięciu rozmów premierowo emitowana była na antenie TVN24 od 23 lipca do 1 sierpnia 2018 roku, symbolicznie o godzinie 17.

 

 

Magda Łucyan - reporterka "Faktów" TVN. Zajmuje się tematyką polityczną, społeczną i klimatyczną. W 2021 roku dla "Czarno na białym" TVN24 przygotowała - razem z Katarzyną Górniak - reportaż "Taka twoja uroda" o kobietach chorujących na endometriozę w Polsce. W 2022 roku reportaż dostał złotą nagrodę w Kategorii Dokument, subkategoria: Zdrowie i Medycyna, na World Media Festival w Hamburgu. Na swoim koncie ma również publikacje książkowe - "Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy" oraz "Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady".

 

27.01.2020
Kraj produkcji: Polska