Kolejny rocznik wchodzący do liceów nie będzie miał przedmiotu Historia i Teraźniejszość - powiedziała TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że uczniowie, którzy są w tej chwili w pierwszej klasie "będą mieli kontynuowany przedmiot, ale też według podstaw programowych, nad którymi w tej chwili trwają prace". Zapytana o podręcznik autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, powiedziała: - My absolutnie nie rekomendujemy tego gniota.
Przedmiot historia i teraźniejszość został wprowadzony przez PiS w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2022 r. W tym czasie powstały też dwa podręczniki HiT dla I i II klasy szkoły ponadpodstawowej, z których korzystały kolejne roczniki rozpoczynające naukę w szkole średniej.
Ministra edukacji Barbara Nowacka została zapytana w poniedziałek o HiT i przedmiot, który ma go zastąpić.
- My żeśmy się zadeklarowali, że zideologizowanego przedmiotu po prostu nie będzie. I oczywiście to trochę potrwa. To znaczy kolejny rocznik wchodzący do liceów, czyli od 2024 roku, nie będzie miał tego przedmiotu. Ci, którzy są w tej chwili w pierwszej klasie będą mieli kontynuowany przedmiot, ale też według podstaw programowych, nad którymi w tej chwili trwają prace - powiedziała w rozmowie z reporterką TVN24 Katarzyną Gozdawą-Litwińską.
Dodała, że zostały ogłoszone prekonsultacje dotyczące odchudzania podstaw programowych.
- Kolejnym rocznikom będziemy proponować przedmiot, który dopiero powstaje, który jest dopiero w takich wstępnych opracowaniach, ale on nie wejdzie do szkół w roku 2024, tylko najwcześniej w 2025 lub 2026, w zależności od tego, na który model się zdecydujemy. Będzie to wychowanie obywatelskie zawierające elementy historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie, dostosowane też do wieku młodych ludzi, wchodzących w ten taki ważny okres decydowania o przyszłości Polski, o swoich kompetencjach.
CZYTAJ TEKST PREMIUM: Ministerstwo zapowiada likwidację, ale nauczyciele wcale się nie cieszą
Nowacka o podręczniku do HIT profesora Roszkowskiego
Ministra została także zapytana o podręcznik do HiT autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, który od samego początku jego funkcjonowania w szkołach budził ogromne kontrowersje.
- Polscy nauczyciele postawili się bardzo wyraźnie i powiedzieli, że nie będą z tej książki korzystać. Są też rekomendacje dotyczące podręczników obywatelskich, ale większość nauczycieli tak naprawdę korzystała z gotowych scenariuszy lekcji. Absolutnie nikomu nie zalecam tego gniota pana Roszkowskiego - powiedziała Nowacka.
Dopytywana, czy podręcznik zostanie wycofany, czy będzie w obiegu szkolnym, odparła: - "My absolutnie nie rekomendujemy tego gniota".
MEN rozpoczęło prekonsultacje zmian w podstawie programowej
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło w poniedziałek prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Opinie można przesyłać do 19 lutego. Zawężona podstawa programowa ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Prekonsultacje poprzedzają konsultacje społeczne i uzgodnienia, które mają być przeprowadzone w kwietniu tego roku.
W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.
"Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co - przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania - umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie" - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach prekonsultacji opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej MEN dokumenty, które zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie wraz z propozycjami zmian.
Zmiany obejmą większość przedmiotów nauczanych w szkole podstawowej w klasach IV–VIII i wszystkich rodzajach szkół ponadpodstawowych, m.in. język polskiego, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki czy informatyki.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24