Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnych szczepień na krztusiec dla kobiet w ciąży jeszcze w tym roku - poinformowała w piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak dodała to, czy regulujące szybki dostęp do szczepionki rozporządzenie wejdzie w życie, zależne jest od decyzji premiera. Od początku roku w Polsce odnotowano już ponad 10 tysięcy przypadków tej choroby.
Podczas piątkowej konferencji ministra zdrowia przypominała, że podjęła już kroki w sprawie zapewnienia bezpłatnego dostępu do szczepionki na krztusiec ciężarnym i wyraziła chęć zmiany treści regulującego to rozporządzenia. - Jeśli premier pozwoli na szybką ścieżkę takiego rozporządzenia, to w ciągu miesiąca będzie ono gotowe i jeszcze w tym roku kobiety w ciąży będą mogły się szczepić za darmo przeciwko krztuścowi - powiedziała Izabela Leszczyna. - Jest zgoda już - odparł obecny na konferencji Donald Tusk.
Rozmawiając z mediami szefowa resortu zdrowia przypomniała, że obecnie szczepienia przeciwko krztuścowi są w Polsce obowiązkowe dla dzieci w 1., 6. i w 14. roku życia. - Te szczepionki są całkowicie bezpłatne. One są dostępne, jesteśmy zabezpieczeni do 2026 roku - dodała.
Krztusiec. Ministra Leszczyna o bezpłatnych szczepieniach
Odnosząc się do informacji o brakach szczepionek w aptekach, ministra Leszczyna wyjaśniła, że to sprawa między producentem a hurtowniami i aptekami. Jednocześnie poinformowała, że zwróciła się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wyjaśnienie tej sytuacji. Jak dodała, może wynikać to z faktu, że dorośli nie szczepili się raczej dotąd przeciwko krztuścowi. - Ponieważ krztusiec się pojawił, to zainteresowanie jest większe - oceniła.
Jak wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, liczba odnotowanych od początku roku do połowy sierpnia zakażeń krztuścem wyniosła dokładnie 10 461. W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 505. Zdaniem lekarzy, wspominane 10 tysięcy przypadków może być niedoszacowane, objawy krztuśca łatwo bowiem pomylić z innymi chorobami, a nie robi się w jego kierunku badań.
Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie występują typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock