Mniej więcej 95 procent – taki jest według epidemiologów poziom wyszczepialności, abyśmy mogli mówić w skali kraju o tzw. wyszczepialności populacyjnej. Tymczasem z danych wynika, że wynosi on niecałe 84 procent wyszczepionych dzieci w trzecim roku życia. Najgorzej jest w województwie podlaskim, gdzie jest ich 76,6 procent. W tym roku zanotowano w Polsce wzrost przypadków krztuśca - o ponad sto procent więcej niż w roku ubiegłym.
- To dane z roku 2022 roku (te z ubiegłego roku są cały czas zbierane – przyp. red.). Wynika z nich, że – zgodnie z kalendarzem szczepień - zaszczepionych dzieci w trzecim roku życia jest w Polsce średnio niecałe 84 procent. Natomiast w ogóle niezaszczepionych dzieci w trzecim roku życia jest 1,6 procenta – powiedział na antenie TVN24 nasz reporter Paweł Popkowski.
Epidemiolodzy wskazują, że aby mówić o tzw. wyszczepialności populacyjnej powinniśmy mieć w skali kraju poziom wyszczepialności wynoszący mniej więcej 95 procent.
W Podlaskiem trzy procent bez żadnych szczepień
- A w Podlaskiem sytuacja jest dużo gorsza nawet w porównaniu ze średnią krajową. Z danych wynika, że w pełni zaszczepionych dzieci w trzecim roku życia jest 76,6 procent. Natomiast aż trzy procent dzieci w trzecim roku życia nie przyjęło ani jednej dawki żadnej szczepionki – poinformował reporter.
Zwrócił też uwagę, że szczepienia – mówiąc kolokwialnie - pozwoliły na wyeliminowanie z powierzchni ziemi wiele chorób.
Krztuśca i odry więcej niż w zeszłym roku
- I fakt, że tych szczepień jest coraz mniej wprawia w zakłopotanie epidemiologów. A zwróćmy uwagę, że w tym roku pojawiło się dużo przypadków choćby krztuśca. Do 15 sierpnia mieliśmy w Polsce 10 461 przypadków, podczas gdy w roku ubiegłym - w analogicznym okresie - było ich 505 - podał Paweł Popkowski.
Podobnie sytuacja wygląda z odrą.
W tym roku do połowy sierpnia odnotowano 253 przypadki, podczas gdy rok temu - w analogicznym okresie - było ich zaledwie 23.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock