Działania na rzecz przywrócenia w Polsce praworządności, współpraca ekstradycyjna z USA i kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni popełnionych w Ukrainie - takie były tematy rozmowy szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Adama Bodnara i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się w środę z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W spotkaniu uczestniczył także wiceszef resortu sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.
"Cieszę się, że Pan Ambasador Mark Brzezinski pozytywnie ocenia działania resortu prowadzące do przywrócenia w Polsce praworządności. Dobre stosunki polsko-amerykańskie to ważny element polityki zagranicznej obu państw" – powiedział Bodnar, cytowany w komunikacie MS.
Według komunikatu, obie strony podkreśliły znaczenie silnego polsko-amerykańskiego sojuszu, zwłaszcza w kontekście obecnych zagrożeń dla demokratycznego świata, do których należy do nich m.in. napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Rozmowy nt. zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy
"Ambasador Mark Brzezinski oraz Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie USA w Polsce Daniel Latwon wyrazili uznanie dla solidarności, jaką Polki i Polacy wykazują się wobec uchodźców z Ukrainy" - czytamy w komunikacie MS.
"Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zaznaczył, że od samego początku Rosyjskiej agresji Polska udzieliła Ukrainie pełnego wsparcia na gruncie politycznym i militarnym. Na szczególne wyróżnienie zasługują obywatele Rzeczpospolitej, którzy otworzyli swoje serca i domy przed milionami uchodźców, co stanowi piękny gest humanitaryzmu" – dodano.
Zaznaczono w nim, że podczas rozmowy Bodnar i Brzezinski poruszyli też temat pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni popełnione na terytorium Ukrainy.
Jak podkreślił Bodnar, tę sprawę MS traktuje z najwyższą powagą. Bodnar dodał, że Polska oraz Stany Zjednoczone będą w tych sprawach ściśle współpracować z przedstawicielami ukraińskiego wymiaru ścigania.
"Kwestie związane z respektowaniem zasady praworządności"
"Ambasador Mark Brzezinski poruszył również kwestie związane z respektowaniem zasady praworządności oraz niezależności wymiaru sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały poważnie naruszone. Wyraził przy tym podziw dla ogromnej mobilizacji wyborców i sił demokratycznych w Polsce" - czytamy w komunikacie MS.
Bodnar podkreślił, że "odbudowa poszanowania elementarnych reguł praworządności" jest dla całego kierownictwa resortu priorytetem. Zaznaczył, że zasada trójpodziału władzy musi być bezwzględnie respektowana. "Ograniczanie niezależności sędziów i organizacji pozarządowych należy ocenić jako zagrożenie dla ustroju demokratycznego państwa" – zaznaczył.
Krzysztof Śmiszek z kolei zwrócił uwagę na potrzebę transparentności i jawności w postępowaniu władzy wykonawczej. - Polski parlament powołał kilka specjalnych komisji w celu gruntownego zbadania afer i nadużyć, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Rozliczenie osób odpowiedzialnych za nie jest konieczne do powrotu Polski na drogę praworządności - powiedział.
Rozmowy nt. współpracy ekstradycyjnej z USA
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi współpracę z Departamentem Sprawiedliwości USA zarówno w postaci bieżącej współpracy na szczeblu roboczym, jak i corocznych konsultacji ekspertów na temat ekstradycji i udzielania pomocy prawnej w sprawach karnych. Ostatnie spotkanie ekspertów odbyło się w Warszawie w kwietniu 2023 r.
"Minister Sprawiedliwości pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z USA w wykonywaniu wniosków o ekstradycję. Zapowiedział również stworzenie programów, w ramach których sędziowie i prokuratorzy z Polski będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych. Pomysł Ministra Bodnara spotkał się z zainteresowaniem i aprobatą Ambasadora Brzezińskiego" - przekazało MS.
Źródło: PAP