Michał Dworczyk przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Tak relacjonowaliśmy zeznania

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Wymiana zdań Jońskiego i Jabłońskiego
Wymiana zdań Jońskiego i JabłońskiegoTVN24
wideo 2/9
Wymiana zdań Jońskiego i JabłońskiegoTVN24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk stanął przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Jej szef, Dariusz Joński, przytoczył treść maila, z którego wynika, że członek komisji Paweł Jabłoński miał konsultować uchylenie decyzji premiera o zorganizowaniu wyborów korespondencyjnych w czasie pandemii COVID-19, po tym, jak te wybory nie doszły do skutku. Między członkami komisji, z obu stron politycznej barykady, rozgorzała burzliwa dyskusja, czy Jabłoński może w tej sytuacji zadawać pytania Dworczykowi. Posiedzenie zostało przerwane. Zostanie wznowione w przyszłym tygodniu, po przygotowaniu opinii prawnych w sprawie Jabłońskiego. Komisję relacjonowaliśmy na żywo w portalu tvn24.pl.

Czytaj też: Maile z prywatnej skrzynki i decyzja premiera. Co zeznał Michał Dworczyk

Przesłuchanie Michała Dworczyka rozpoczęło się chwilę po godzinie 12. Wcześniej komisja skierowała wniosek do prokuratora generalnego o wystąpienie do KPRM z żądaniem zabezpieczenia i przekazania komisji korespondencji przesłanej pocztą elektroniczną do i przez Dworczyka, od dnia 20 marca 2020 r. do dnia 3 czerwca 2020 r., dotyczącej wyborów.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 18:27

    Dziękujemy za uwagę i kończymy naszą relację.

  • 18:25

    Posiedzenie zostało przerwane i zostanie wznowione w przyszłym tygodniu, po przygotowaniu opinii prawnych w sprawie Jabłońskiego. Przesłuchanie Dworczyka będzie kontynuowane od godziny 13 we wtorek 13 lutego.

  • 18:18

    Jabłoński: Czy doszło do nieprawidłowego wydania 70 milionów złotych? Oczywiście, że doszło. Nie ma co do tego wątpliwości. My tutaj ustalamy, dlaczego tak się stało.

  • 18:15

    Jabłoński: Ktoś taki, jak pani Filiks jest ostatnią osobą, która może kogokolwiek tu o czymś pouczać w zakresie standardów czy przyzwoitości.

    - Zwracam panu uwagę, że przekracza pan wszelkie granice – powiedział Joński.

  • 18:02

    Wiceprzewodniczący Waldemar Buda (PiS) wypowiadał się, stając w obronie Jabłońskiego. Do dyskusji włączyła się również Magdalena Filiks. Posłowie rozmawiają o zasadności i możliwości wyłączenia w tym kontekście posła Pawła Jabłońskiego z zadawania pytań Dworczykowi.

  • 18:01

    Joński zapytał członków komisji, czy ktoś z nich kiedykolwiek doradzał lub konsultował z premierem lub świadkiem na piśmie lub nie sprawę wyborów kopertowych.

    - Nie widzę, rozumiem, że pan Jabłoński. Okej - powiedział.

  • 18:00

    Jak powiedział Joński, teraz pytania powinien zadawać Jabłoński. Ponowił przy tym apel, by ten wycofał się z pytań.

    Jabłoński: Przyjmuję pana apel. Ten dokument, który pan tutaj przedstawił, dotyczy wydarzeń po 10 maja. Ten apel traktuję jako próbę pozbycia się mnie z tej komisji. Jestem w tej sprawie dokładnie tak samo bezstronny jak inni członkowie tej komisji. Zamierzam zadawać pytania świadkowi.

  • 17:57

    Dworczyk na posiedzeniu komisji śledczej

  • 17:42

    Dworczyk: Nie miałem wglądu, ani nikt z kancelarii, w spółki nadzorowane przez inne ministerstwa, w tym MAP i MSWiA.

  • 17:41

    Czy istniała jakakolwiek podstawa prawna do wydania tych 70 mld na wybory, które się nie odbyły?

    Dworczyk: To pytanie, żebym oceniał działania jednostek, które nie podlegały KPRM.

  • 17:40

    Poseł Witold Tumanowicz zadaje pytania.

  • 17:38

    Kto konkretnie odpowiada za przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych?

    Dwoczyk: Na pewno podjął w tej sprawie stosowne decyzje Sejm. Jeżeli pani pyta, kto wymyślił ten sposób głosowania, to wiem, że wzorowano się na zagranicznych rozwiązaniach.

    Posłanka dopytywała dalej, kto konkretnie był pomysłodawcą, bo – jak mówiła – w mediach Jarosław Kaczyński mówił o tym, że on był autorem takiego pomysłu.

    - Nie mam takiej wiedzy – odparł Dworczyk.

  • 17:37

    Czy Poczta Polska i PWPW były przygotowane logistycznie, by przeprowadzić wybory kopertowe?

    Dworczyk: Podmiot, który występuje do premiera z wnioskiem o wydanie decyzji, zna najlepiej sytuację jednostek nadzorowanych. KPRM nie ma narzędzi, którymi mogłaby weryfikować tego typu kwestie.

  • 17:18

    Do pytań przeszła posłanka Agnieszka Kłopotek (PSL): Czy w procedurze ustalania dokumentów jest gdzieś napisane, że można wydawać bardzo ważne decyzje w sposób ustny?

    Dworczyk: Decyzje administracyjne muszą być w formie pisemnej. Ustne może być na przykład zlecenie zakupu jakiejś usługi. Potem może być to uzupełnione umową.

  • 17:12

    Dworczyk: Konsultacje resortowe nie są niczym wyjątkowym, są sprawą standardową. Są prowadzone w formie wymiany elektronicznej, ale też ustnie.

  • 17:11

    Krystian pytał o zeznania Jarosława Gowina dotyczące spotkania z przedstawicielem służb. Czy Gowin miał obowiązek prawny zgłosić takie spotkanie ABW lub Służbie Kontrwywiadu Wojskowego?

    Dworczyk: Nie jestem prawnikiem, nie znam przepisów, które powodowałyby konieczność zgłoszenia takiego spotkania. Bez wątpienia można sobie wyobrazić sytuację, w której dla dobra sprawy o takich spotkaniach lepiej informować. Nie wiem, jaki był charakter spotkania i z kim spotykał się premier Gowin.

  • 17:04

    Posłowie wracają do zadawania pytań. Głos zabiera Mariusz Krystian (PiS).

  • 17:03

    Po głosowaniu porządek obrad został uzupełniony o zasięgnięcie opinii. Poproszono o nią na piśmie.

  • 17:02

    Joński: Wnioskuję o zmianę porządku obrad, abyśmy mogli zasięgnąć opinii doradcy komisji. Wnioskuję o uzupełnienie porządku obrad i zarządzam głosowanie.

  • 16:57

    Joński do Jabłońskiego: Apeluję, żeby pan wyłączył się z zadawania pytań świadkowi, któremu pan doradzał.

  • 16:57

    Jabłoński: W samym procesie dotyczącym przygotowywania tych wyborów nie brałem najmniejszego udziału. Jeśli ktoś mnie później pytał o rożnego rodzaju opinie, nie wykluczam, że się wypowiadałem.

    Wymiana zdań Jońskiego i Jabłońskiego

  • 16:55

    Joński zapytał Jabłońskiego, czy doradzał. Jabłoński odparł, że nie pamięta, ale tego nie wyklucza.

    Joński: Przyzna pan, że jeśli pan ma dzisiaj pytać świadka Dworczyka o tematy, w których pan doradzał, jeśli chodzi o wybory kopertowe i jednocześnie uchylenie decyzji, jest pan w dość niezręcznej sytuacji i pan stawia nas w dość niezręcznej sytuacji. Ja będę zmuszony po tym wystąpić do doradców o przekazanie opinii, czy pan może zasiadać w tej komisji jako osoba, która doradzała.

    Jabłoński: Jeżeli jest, jak pan mówi, że to dotyczy wydarzeń po 10 maja, to wydaje mi się, że to nie jest już objęte zakresem prac komisji.

  • 16:51

    Pytanie od Jońskiego: Czy Paweł Jabłoński konsultował z panem uchylenie decyzji premiera?

    Dworczyk: Być może, że Paweł Jabłoński był konsultowany, co zrobić z decyzją w sytuacji, w której wybory się nie odbyły.

    Joński mówił, że Jabłoński miał konsultować uchylenie decyzji premiera po tym, jak wybory się nie odbyły

  • 16:46

    Komisja wznowiła obrady po przerwie.

  • 16:29

    Politycy już zbierają się w sali, ale obrady komisji jeszcze się nie zaczęły.

  • 16:12

    Przerwa w obradach się wydłuża.

  • 15:27

    Przewodniczący komisji ogłosił przerwę w przesłuchaniu do godziny 16.

  • 15:26

    Został też zapytany o kwestie związane m.in. z refundowaniem kosztów wyborów Poczcie Polskiej przy braku umowy z resortu aktywów państwowych, dotyczącej tej sprawy.

    - Nie chciałbym wypowiadać się, jak to wyglądało w innych działach administracji czy w innych resortach z jednego powodu: ja po prostu tego nie wiem – odparł.

    - Ja się przyznaję do tego, że nadzorowałem proces przygotowania decyzji, że je przedstawiałem premierowi, ja biorę na klatę te rzeczy, za które - przepraszam za ten kolokwializm - odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Natomiast nie odpowiadaliśmy za to, mówię o Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy o mnie osobiście jako przesłuchiwanym świadku, wówczas szefie KPRM-u, za to, co się dzieje w innych resortach - dodał.

    Dworczyk: biorę na klatę te rzeczy, za które odpowiadała KPRM

  • 15:12

    Pytania zadaje Dworczykowi Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy.

    - Czy pamięta pan, jaka była reakcja pana premiera Mateusza Morawieckiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) stwierdzający nieważność wydanej przez niego decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 roku? - zapytała.

    - O ile pamiętam, to było to dla nas zaskoczeniem - odparł Dworczyk.

  • 15:03

    Dworczyk o koszcie wyborów: nie mam wiedzy analitycznej, natomiast na pierwszy rzut oka, to nie jest kwota, która by wydawała się astronomiczną

  • 15:03

    Czarnek: padły tutaj również pytania dotyczące kwoty, która miała być w mailu do pana ministra wskazywana jako koszt przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. 304 miliony złotych to koszt za wybory przeprowadzone w trybie zwyczajnym. Czy w związku z tym dla pana ewentualnie 400 milionów złotych przy wyborach korespondencyjnych ekstraordynaryjnych, przygotowywanych w wielkim pośpiechu z uwagi na pandemię koronawirusa i które wymagały rzeczywiście działań tysięcy innych urzędników mogły kosztować zaledwie 90 milionów złotych to jest kwota porażająca w stosunku do 306 przy normalnym trybie?

    Dworczyk: nie mam żadnej wiedzy analitycznej, natomiast na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę różnicę i wyjątkowość tej sytuacji, to nie jest kwota, która by wydawała się astronomiczną, ale mówię tu o swoich intuicjach, a nie o wiedzy analitycznej.

  • 14:57

    Kucharska-Dziedzic: jaka była reakcja Morawieckiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stwierdzającego nieważność jego decyzji z 16 kwietnia 2020 roku?

    Dworczyk: to było dla nas zaskoczeniem, dlatego zdecydowaliśmy się skierować sprawę do drugiej instancji.

  • 14:55

    Pytania zadaje Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).

  • 14:50

    Czarnek: czy wobec obstrukcji Senatu 13 kwietnia można było przypuszczać, że do wyborów nie dojdzie?

    Dworczyk: można było mieć takie przypuszczenia.

  • 14:48

    Joński zwrócił uwagę Czarnkowi, że było to oświadczenie Gowina i Kaczyńskiego. Czarnek się poprawia.

  • 14:47

    Czarnek: czy pana zdaniem oświadczenie pana Gowina jest wystarczającą podstawą prawną do przeniesienia wyborów na inny termin?

    Dworczyk: absolutnie nie.

  • 14:44

    Czarnek: przewodniczący Joński na początku obrad powiedział, że można było przełożyć wybory.

    Czy pana zdaniem PKW mogła stwierdzić, że było "brak możliwości" głosowania na kandydatów przed 10 maja?

  • 14:38

    Pytania zadaje Przemysław Czarnek (PiS).

  • 14:35

    24 stycznia przed komisją ds. wyborów kopertowych stanął Jacek Sasin, były minister aktywów państwowych.

    Jacek Sasin przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych - relacja na żywo

  • 14:28

    Dworczyk: nie było analiz, bo KPRM nie ma narzędzi, żeby przeprowadzić analizy finansowe. Szacunek tego, ile działania będą kosztowały, musi przeprowadzić ministerstwo właściwe.

  • 14:27

    Dworczyk: mówiłem, że środki w budżecie są w różnych miejscach, także w rezerwie ogólnej.

  • 14:20

    - Dzisiaj proszę państwa możecie mówić, że to nieodpowiedzialne, że nie tak powinna funkcjonować administracja i ja państwa nawet rozumiem, tylko pamiętajcie, w jakiej działaliśmy sytuacji. Działaliśmy w sytuacji pandemii, pracy zdalnej, w sytuacji ekstraordynaryjnej, takiej, z którą nie musiał się nikt wcześniej mierzyć od kilkudziesięciu lat - mówił Dworczyk podczas podsłuchania.

  • 14:15

    Dworczyk: kwestią, która na pewno była to fakt, że w projekcie MAP było, aby premier zlecił przeprowadzenie wyborów. To było krytycznie ocenione.

  • 14:15

    Filiks: jakie zadania miała Poczta Polska na podstawie decyzji premiera?

  • 14:12

    Do tej pory przed komisją stanęli: epidemiolog Robert Flisiak, były wicepremier Jarosław Gowin, były poseł Porozumienia Michał Wypij, byli wiceszefowie MAP: Artur Soboń i Tomasz Szczegielniak i były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

    14 lutego komisja planuje przesłuchać marszałek Sejmu IX kadencji Elżbietę Witek i byłego szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego.

  • 14:03

    Dworczyk: nie sprawdziłem 70 tysięcy maili przed skasowaniem skrzynki w 2022 roku.

  • 14:02

    Dworczyk o sprzeciwie opozycji: mogę domniemywać, że chodziło o notowania kandydatów ówczesnej opozycji na prezydenta

  • 14:01

    Filiks: czy skrzynka m.dworczyk@wp.pl to jest pana skrzynka?

    Dworczyk: to była moja skrzynka, została skasowana w czerwcu 2022 roku, została zaatakowana przez hakerów.

  • 13:58

    Pytania zadaje Magdalena Filiks.

  • 13:53

    Dworczyk: wydaje mi się, że większość Polaków uważała, że głosowanie korespondencyjne jest bezpieczniejsze.

  • 13:51

    Buda: Joński pokazał nam na poprzednich posiedzeniach morderczą kopertę. Czy w świetle tej wiedzy, którą wtedy mieliśmy, przeprowadzenie wyborów w formie korespondencyjnej było bezpieczniejsze?

  • 13:50

    Dworczyk: po zmianie kandydata na prezydenta (ówczesnej opozycji) argument zwiększenia zachorowań na COVID-19 zniknął z debaty publicznej.

  • 13:49

    Dworczyk: 10 maja notowane było 170 zachorowań dziennie. Wybory odbyły się 28 czerwca (pierwsza tura). Wówczas były 193 zachorowania dziennie. Gdy odbywała się druga tura, 12 lipca, było już 370 zachorowań dziennie.

  • 13:44

    Dworczyk: liczyliśmy, że wszyscy politycy wykażą się propaństwową postawą.

  • 13:42

    Dworczyk: trzeba było wszystko zrobić, żeby zmienić kandydata opozycji. Pani Kidawa-Błońska miała fatalne notowania jako kandydatka na prezydenta.

  • 13:40

    Dworczyk: było to zgodne z prawem, żeby sytuacji pandemii używać prywatnej skrzynki do korespondencji

  • 13:39

    Dworczyk: jesteśmy oskarżani o to, że podjęliśmy próbę zabezpieczenia życia i zdrowia Polaków, przygotowując do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

  • 13:36

    Dworczyk: trudno mi się pogodzić z tym, że interpretujecie wszystko tak, jakbyśmy łamali konstytucję i działali poza prawem, a tak nie było.

  • 13:31

    Dworczyk: mam wrażenie, że mam do czynienia z teatrem politycznym.

  • 13:30

    Pytania zadaje Waldemar Buda.

  • 13:28

    Joński: panie pośle Czarnek, czy na każdym posiedzeniu musimy rozmawiać o kulturze?

  • 13:24

    Dworczyk: w KPRM nie ma narzędzi, żeby to oszacować.

    Zapytany, na jakiej podstawie prawnej zarządzono wydruk kart do glosowania, wyjaśnił, że "były dwie decyzje wydane: jedna dotyczyła Poczty Polskiej, druga PWPW, innych decyzji nie było".

    - Wszystkie działania, jak rozumiem, były podejmowane czy w ministerstwach czy w podmiotach, o których rozmawiamy (w Poczcie Polskiej i PWPW), przez osoby do tego uprawnione na podstawie decyzji otrzymanych z KPRM, a jak były interpretowane przez poszczególnych urzędników, tego nie wiem - powiedział Dworczyk.

  • 13:24

    Romowicz: czy wiedział pan o szacowanych kosztach?

  • 13:20

    Dworczyk: nawet nie wiem, czy to faktycznie pan Soboń wysłał. To mail pobrany z rosyjskiego serwera. Nie chciałbym się do tego materiału odnosić.

  • 13:20

    Romowicz: czy wie pan, co mogło być przyczyną negatywnej opinii ministra Sobonia, którą wysłał do pana mailowo?

  • 13:18

    Dworczyk: były dostrzeżone pewne wady, w trakcie procesu legislacyjnego te wady zostały poprawione.

  • 13:18

    Dworczyk: obowiązkiem szefa kancelarii KPRM jest przygotowanie projektu decyzji, który jest zgodny z prawem, który jest dostarczony przez jednostkę, która jest do tgo upoważniona.

  • 13:13

    Dworczyk: tak, były poważne decyzje, szczegółów nie pamiętam. Najważniejsza różnica była taka, że nie chodziło o zlecenie wyborów, a o przygotowanie do przeprowadzenia wyborów.

  • 13:12

    Romowicz: jakie różnice były między projektami z MAP a tymi, które zostały podpisane?

  • 13:10

    Pytania zadaje Bartosz Romowicz.

  • 13:09

    Dworczyk: wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie pomogłoby w walce z pandemią. Inne opinie ekspertów mówiły, że wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych byłoby złą praktyką na przyszłość.

  • 13:08

    Dworczyk: była taka opinia ministra Szumowskiego, że to nie pomogłoby w zwalczaniu pandemii.

  • 13:08

    Karnowski: czy przewidywaliście wprowadzenie stanu "specjalnego", np. klęski żywiołowej?

  • 13:06

    Dworczyk: rząd miał konstytucyjny obowiązek przeprowadzenia wyborów w wyznaczonym terminie.

    Podjęliśmy, jako politycy, działania, które pozwoliłyby na rzecz najważniejszą - zabezpieczenie Polaków.

  • 13:03

    Dworczyk: sąd orzekł jednoznacznie, że działaliśmy na podstawie i w granicach prawa.

  • 12:57

    Dworczyk: decyzja nie wskazywała na to, kto i ile miał wydać pieniędzy. Decyzja zobowiązywała ministrów właściwych do zawarcia umów, w których byłoby określone kto jakie powinien mieć zobowiązania i ile miałoby to kosztować.

    - Premier nikogo nie zobowiązywał do wydania 60 mln zł czy innej kwoty. (...)Nie wskazywał, kto, ile, na co pieniędzy ma wydać, bo nie miał do tego podstawy. Zlecił ministrom nadzorującym: ministra aktywów państwowych w przypadku Poczty Polskiej i ministra spraw wewnętrznych i administracji w przypadku PWPW do zawarcia umów - doprecyzował.

  • 12:56

    Dworczyk: działania przygotowawcze są czymś normalnym.

  • 12:55

    Dworczyk: to częste, że resort, którego dotyczy zmiana legislacyjna przygotowuje się do wejścia w życie ustawy.

  • 12:55

    Dworczyk: premier nie zlecał przeprowadzenia wyborów, ale do podjęcia działań, zmierzających do przygotowania tego typu spraw.

    Dodał, że na tym m.in. polegała różnica między ostatecznie podpisanymi decyzjami przez Morawieckiego, a propozycją decyzji przygotowaną i przesłaną przez resort aktywów państwowych. - W tamtym projekcie z MAP była propozycja zlecenia przeprowadzenia wyborów, do tego nie było podstawy prawnej, dlatego została wydana decyzja dotycząca przygotowania do przeprowadzenia wyborów - wyjaśnił.

  • 12:54

    Pytania zadaje Jacek Karnowski.

  • 12:51

    Dworczyk: prezes Rady Ministrów podpisał decyzję administracyjną, zlecającą działania przygotowawcze Poczcie Polskiej.

  • 12:50

    Dworczyk o mailach: treści pochodzą z rosyjskich portali

  • 12:47

    Dworczyk: proszę o cytat i oczywiście się do niego odniosę, ale to są sprawy bardzo ważne.

  • 12:46

    Joński: świadek Sasin zeznał, że odpowiedzialność za wydanie decyzji o przeprowadzenie wyborów Poczcie Polskiej, PWPW i części Orlenowi to zasługa pana Morawieckieo. Czy pan podziela tę opinię?

  • 12:43

    Dworczyk: wydaje mi się, że jedynie PP dysponowała takim aparatem, dzięki któremu można było wybory przeprowadzić.

  • 12:42

    Były szef KPRM został zapytany, czy to on rekomendował ówczesnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podpisanie decyzji polegającej na zleceniu Poczcie Polskiej przeprowadzenie wyborów i druku kart Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. - Tak, przedłożyłem prezesowi Rady Ministrów dwie decyzje administracyjne, o których pan mówi do podpisania - przyznał Dworczyk.

    Joński zwrócił uwagę, że przed podjęciem decyzji przez premiera, Dworczyk otrzymał na maila dwie opinie - Prokuratorii Generalnej i dyrektor departamentu prawnego w KPRM Magdaleny Przybysz. Szef komisji powiedział, że Przybysz wskazuje w opinii, co może grozić premierowi jeśli podpisze tę decyzję. - Czy pan pokazał premierowi te dwie opinie przed podpisaniem tej decyzji - pytał Joński.

    - Te opinie jak pan nazywa, a były to tak naprawdę stanowiska (...) dotyczyły projektu decyzji administracyjnej. Kłopot polega tylko na tym - z pańskiego punktu widzenia, jak sądzę - że te stanowiska dotyczyły nie tej decyzji, którą podpisał pan premier Mateusz Morawiecki, tylko projektu nadesłanego z Ministerstwa Aktywów Państwowych - odpowiedział Dworczyk.

  • 12:42

    Dworczyk: karta procesu w KPRM mówi o krokach, które są potrzebne do przygotowania decyzji.

  • 12:41

    Dworczyk: zleciłem takiej decyzji, która będzie oparta o obowiązujące przepisy prawa. Taką decyzję otrzymałem. Zleciłem dyrektor generalnej i zastępcy dyrektora departamentu prawnego przedstawienie opinii od prawników.

  • 12:39

    Dworczyk: o ile pamiętam 10 kwietnia była wymiana między departamentem prawnym Ministerstwa Aktywów Państwowych a kancelarią premiera. Projekt decyzji był zaopiniowany krytycznie.

  • 12:37

    Joński: dlaczego przygotowanie projektu decyzji podjęto poza KPRM? Dlaczego zlecono to ministerstwu aktywów państwowych?

  • 12:35

    Joński: wszystko odbywało się de facto "na będę", na prywatne skrzynki i pan mówi, że wszystko było w porządku.

  • 12:33

    Dworczyk: zostały zlecone opinie ustnie pana dra Wąsowskiego, inne dwie też ustnie. Chodziło o to, że zajmowało to mniej czasu.

  • 12:32

    Joński: jaki jest sens zamawiania opinii po podjęciu decyzji przez premiera Morawieckiego?

  • 12:31

    Dworczyk: wpłynęły też dwie ustne opinie profesorów.

  • 12:31

    Dworczyk: wpłynęła opinia pisemna doktora Krzysztofa Wąsowskiego.

  • 12:30

    Dworczyk: premier został przeze mnie poinformowany ustnie o procesie legislacyjnym. Opinie, które pan wspomniał, nie dotyczą decyzji o przeprowadzeniu wyborów przez PP.

  • 12:28

    Joński: czy Morawiecki otrzymał przed podpisaniem decyzji opinie przesłane do pana?

  • 12:24

    Dworczyk: tak, przedłożyłem te dwie decyzje do podpisania premierowi Morawieckiemu.

  • 12:24

    Joński: czy to pan rekomendował premierowi podpisanie decyzji polegającej na zlecenie Poczcie Polskiej przeprowadzenie wyborów i druku kart PWPW?

  • 12:23

    Dworczyk: mogło się zdarzyć, że z racji pandemii i pracy zdalnej korzystaliśmy z prywatnych skrzynek mailowych do korespondencji.

Wybory kopertowe

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 roku, w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych

Jedenastoosobowa komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego, czyli wyborów kopertowych, rozpoczęła działanie w grudniu 2023 roku.

Jej przewodniczącym jest Dariusz Joński (KO), zastępcami przewodniczącego: Jacek Karnowski (KO), Bartosz Romowicz (Polska 2050) oraz Waldemar Buda (PiS). Do tej pory przed komisją zeznawał m.in. wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin, były minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz były wiceminister finansów i były poseł PiS Artur Soboń.

Autorka/Autor:ads, momo//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Kierowcą tesli, która eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, był 37-letni Matthew Livelsberger - potwierdziły władze. Był czynnym żołnierzem armii z Colorado Springs. Policja przekazała, że działał sam.

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Źródło:
Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wojska Władimira Putina może zatrzymać jedynie Donald Trump. Stwierdził, że Kreml nie chce dialogu z Kijowem i szuka sposobów, by niknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny.

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Źródło:
PAP

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznaniu doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W piątek w centrum Warszawy będą protestować rolnicy. Manifestacja jest zaplanowana w godzinach 14.00-23.00. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą trasami objazdowymi.

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

- Jednym z istotnych elementów raportu z audytu dwustu postępowań, który musi zostać spełniony, jest kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej kolegów i koleżanek, którzy przy ich prowadzeniu albo nadzorowaniu kierowali się przesłankami nie zawsze słusznymi i nie zawsze godnymi pochwały - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram (Inicjatywa Wolne Sądy), odnosząc się do rozliczeń, mówiła, iż "widać, że w większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła, tylko to były takie sytuacje, że pan Macierewicz wchodził do CEK NATO i nie został w postępowaniu przesłuchany".

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

Źródło:
TVN24

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski oznajmił, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. W Korei Południowej wojsko uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola. Wieczorem w Warszawie odbędzie się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 stycznia.

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Źródło:
PAP, TVN24

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian