Dworczyk: złożyłem rezygnację

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Dworczyk o swojej dymisji: przeważyły względy osobiste i takie przekonanie
Dworczyk o swojej dymisji: przeważyły względy osobiste i takie przekonanieTVN24
wideo 2/5
TVN24Dworczyk o swojej dymisji: przeważyły względy osobiste i takie przekonanie

Michał Dworczyk poinformował, że zrezygnował z funkcji szefa kancelarii premiera. - Przeważyły względy osobiste i takie przekonanie, że tak efektywnie jak do tej pory dłużej na tym miejscu nie jestem w stanie pracować - powiedział na konferencji.

Michał Dworczyk pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od grudnia 2017 roku. O swojej rezygnacji poinformował w piątek na Twitterze. "Dziękuję Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy" - napisał.

Michał Dworczyk: złożyłem rezygnację Radek Pietruszka/PAP

- To było niezwykłe pięć lat. Najciekawsze i najważniejsze doświadczenie zawodowe w moim życiu - mówił później Dworczyk na konferencji w Sejmie.

Dworczyk: to było najciekawsze i najważniejsze doświadczenie zawodowe w moim życiu
Dworczyk: to było najciekawsze i najważniejsze doświadczenie zawodowe w moim życiuTVN24

Przekonywał, że o jego rezygnacji "przeważyły względy osobiste". - I takie przekonanie, że tak efektywnie jak do tej pory dłużej na tym miejscu nie jestem w stanie pracować - powiedział.

- Ja jeszcze przez kilka tygodni, ale to będzie na pewno krótki czas, będę zamykał pewne projekty, które do tej pory realizowałem i właśnie one wymagają zamknięcia. Jestem cały czas członkiem Rady Ministrów i w związku z tym to będzie jeszcze krótki czas, kiedy będę w ten sposób funkcjonował w kancelarii - dodał.

Afera mailowa PiS i maile ze skrzynki Dworczyka

Doniesienia o możliwej dymisji Dworczyka pojawiały się już wcześniej w tym tygodniu. W czwartek potwierdził je szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

Terlecki: Michał Dworczyk złoży rezygnację. To kwestia godzin lub dni
Terlecki: Michał Dworczyk złoży rezygnację. To kwestia godzin lub dniTVN24

Wskazywano, że dymisja Dworczyka może być konsekwencją afery mailowej rządu PiS. Wiadomości mające pochodzić ze skrzynki szefa KPRM ujawniane są od kilkunastu miesięcy. Opozycja wzywała w związku z tym do dymisji.

Pytany w piątek na konferencji o to, czy afera mailowa jest powodem jego rezygnacji, Dworczyk powtarzał rządową narrację, że to element rosyjskiego ataku dezinformacyjnego. - Konsekwentnie - jak przedstawiciele rządu - odpowiadam, że nie chcemy się wpisywać w ten scenariusz najpewniej pisany w Moskwie - odparł. Na dalsze pytania dotyczące afery mailowej nie chciał odpowiadać.

Nie był to jednak jedyny powód, dla którego wzywano Dworczyka do rezygnacji. W czerwcu 2021 roku do Sejmu wpłynął wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa kancelarii premiera. Bezpośrednim powodem - tłumaczył poseł KO Sławomir Nitras - "była próba przeprowadzenia w Polsce tak zwanych wyborów kopertowych, które nie miały jakiegokolwiek umocowania prawnego, o czym mówi Najwyższa Izba Kontroli". Komisja sejmowa zaopiniowała jednak ten wniosek negatywnie.

Odejścia Dworczyka domagano się również w kwietniu 2021 roku, kiedy doszło do zamieszania związanego ze szczepieniami osób w wieku powyżej 40. roku życia przeciw COVID-19. Dworczyk był bowiem pełnomocnikiem programu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości