Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Przystąpiło do niego ponad 270 tysięcy absolwentów. Egzamin trwał trzy godziny. Wkrótce pojawi się arkusz CKE wraz z wynikami.
W poniedziałek o godz. 9 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, a więc obowiązkowego dla wszystkich. Egzamin - w zależności od formuły, w jakiej podchodzili do niego abiturienci - zakończył się o godzinie 11.50 lub o godzinie 12.
Do egzaminu z matematyki przystąpiło dziś ponad 272 tysięcy osób - tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi zdawali go także absolwenci z wcześniejszych roczników - ci, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu niezdanego w ubiegłych latach, a także ci którzy zdali egzamin wcześniej, ale chcą mieć lepszy wynik.
Matura w dwóch formułach
W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach. Matura z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule trwała 180 minut, a przeprowadzana w starej - 170 minut. Arkusz CKE i wraz z odpowiedziami mają pojawić się o godz. 14.
Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w czteroletnim liceum i zdaje egzaminy w nowej formule.
Absolwenci techników to z kolei ostatni rocznik, który kończy czteroletni cykl nauki. Zdają maturę w starej formule. Wraz z nimi w tej formule zdają też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia.
Nie było sygnałów o nieprawidłowościach
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przekazał w poniedziałek przed rozpoczęciem egzaminu, że do CKE nie wpłynęły żadne sygnały o nieprawidłowościach.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony w piątek 12 maja.
W poniedziałek po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. Rozpoczną się o godzinie 14. Nie są obowiązkowe. Język kaszubski, język łemkowski oraz język łaciński i kultura antyczna należą do tak zwanych przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: terminy i harmonogram egzaminów maturalnych >>>
Egzaminy obowiązkowe
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed maturą 2023 >>>
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tak zwanego przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Progi zaliczeniowe
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
Źródło: PAP, TVN24