O godzinie 9 ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi do obowiązkowej matury z matematyki na poziomie podstawowym. Wraz z nimi egzamin zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników.
Wśród osób, które przystąpią do tegorocznej matury z matematyki są także takie, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu niezdanego w ubiegłych latach. Są również osoby, które zdały wcześniej egzamin z matematyki, ale chcą mieć lepszy wynik.
W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących to pierwszy rocznik, który uczył się w 4-letnim liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i zdaje egzamin w nowej formule.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: terminy i harmonogram egzaminów maturalnych
Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący 4-letnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Zdają maturę w starej formule. Wraz z nimi maturę w tej formule piszą też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia.
Absolwenci techników maturę w nowej formule będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 roku. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.
Powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych
Maturzysta, niezależnie czy zdaje maturę według starej, czy według nowej formuły, musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego, a maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą jeszcze przystąpić do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
To powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, gdy ze względów sanitarnych egzaminy ustne organizowane były tylko dla tych maturzystów, którzy potrzebowali wyniku z takiego egzaminu przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne.
Ile trwają egzaminy na maturze 2023
Matury obowiązkowe w nowej formule w większości są dłuższe niż przed reformą.
Matura z języka polskiego dla licealistów trwa 240 minut na poziomie podstawowym oraz 210 minut na poziomie rozszerzonym (w starej formule, a więc dla techników, odpowiednio 170 i 180 minut).
Matura z matematyki to 180 minut na poziomie podstawowym oraz 180 minut na poziomie rozszerzonym (dla techników 170 i 180 minut).
Egzamin z języka obcego trwa 120 minut na poziomie podstawowym i 150 minut na poziomie rozszerzonym. Egzaminy będą równie długie w starej i nowej formule.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed maturą 2023
Progi zaliczeniowe
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki maturzyści poznają 7 lipca.
Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów maturalnych w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu.
Źródło: tvn24.pl, PAP