Za tegorocznymi maturzystami trzeci obowiązkowy egzamin - tym razem ten, który w minionych latach wypadał najgorzej, a więc matematyka. Absolwenci techników i liceów rozwiązywali różne zadania. Publikujemy arkusze dla obu typów szkół.
Matura 2023 z matematyki to egzamin w dwóch różnych formułach - starej (oznaczonej kolorem pomarańczowym) dla absolwentów techników i tych, którzy poprawiają wyniki z poprzednich lat, oraz nowej (fioletowej) dla absolwentów czteroletnich liceów.
Bez względu na to, z którą formułą mierzyli się w poniedziałek, 8 maja maturzyści, by zdać egzamin, muszą uzyskać 30 procent możliwych do zdobycia punktów. Matematyka na poziomie podstawowym jest jednym z pisemnych egzaminów obowiązkowych - obok języka polskiego, z którego egzamin przeprowadzono 4 maja, i języka obcego, który sprawdzano 5 maja.
By uzyskać świadectwo dojrzałości trzeba otrzymać 30 procent możliwych do zdobycia punktów również z dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i obcego - oraz podejść do jednego wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym (on nie ma jednak progu zdawalności).
W poprzednich latach matura z matematyki była egzaminem o najniższym poziomie zdawalności.
Matura 2023 po technikum
Na rozwiązanie matury w starej formule absolwenci otrzymali 170 minut. Za rozwiązanie 36 zadań mogli zdobyć maksymalnie 46 punktów. Najwyżej punktowane zadanie dotyczyło graniastosłupów (pięć punktów). Maturzyści musieli obliczyć jego pole powierzchni.
Pozostałe zadania dotyczyły między innymi prawdopodobieństwa, trójkątów prostokątnych, nierówności czy obliczania rat kredytu.
Matura 2023 po liceum
Absolwenci liceów na rozwiązanie swojego arkusza otrzymali 180 minut. Również mogli zdobyć 46 punktów za 31 zadań. W ich arkuszu za najwyżej punktowane zadanie dotyczące ostrosłupa można było otrzymać cztery punkty. "Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny. Wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 30° i ma długość równą 6" - czytamy w arkuszu. Maturzyści musieli policzyć jego objętość i pole powierzchni.
Matura 2023. Co dalej?
W poniedziałek o godz. 14 rozpoczęły się egzaminy maturalne z języków: kaszubskiego, łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.
W tym tygodniu przed maturzystami jeszcze szereg egzaminów dodatkowych:
9 maja 2023 (wtorek) godz. 9 - język angielski na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym godz. 14 - filozofia na poziomie rozszerzonym
10 maja 2023 (środa) godz. 9 - wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym godz. 14 - język niemiecki na poziomie rozszerzonym lub na poziomie dwujęzycznym
11 maja 2023 (czwartek) godz. 9 - biologia na poziomie rozszerzonym godz. 14 - język rosyjski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
12 maja 2023 r. (piątek) godz. 9 - matematyka na poziomie rozszerzonym godz. 14 - język francuski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
Źródło: tvn24.pl