Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym 4 maja o godz. 9 rozpocznie egzaminacyjny maraton dla tegorocznych absolwentów liceów i techników. Najważniejszą częścią egzaminu jest wypracowanie, niezbędna jest też znajomość kluczowych lektur. Jakie to tytuły?
Tegoroczna matura z języka polskiego to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym, którego zaliczenie jest niezbędne, by uzyskać świadectwo dojrzałości. Absolwenci liceów i techników, którzy do matury podejdą, żeby ją zdać, muszą uzyskać 30 procent punktów.
Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania. Można otrzymać w sumie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Egzamin trwa 170 minut.
Matura 2022. Lista lektur obowiązkowych
Na maturze uczniowie muszą wykazać się znajomością tzw. lektur z gwiazdką. To zarówno te omawiane jeszcze w szkole podstawowej i gimnazjum (w tym roku do matury podchodzą ostatni absolwenci 3-letnich liceów): - wybrane fraszki - Jan Kochanowski; - treny (V, VII i VIII) - Jan Kochanowski; - wybrane bajki - Ignacy Krasicki; - "Zemsta" - Aleksander Fredro; - "Dziady cz. II" - Adam Mickiewicz; - wybrana powieść historyczna ("Quo vadis", "Krzyżacy" lub "Potop"); - wiersze wybranych poetów.
A także te omawiane już w liceach i technikach: - wybrane pieśni, treny (inne niż na wcześniejszym etapie nauki) i psalm - Jan Kochanowski, - "Dziady cz. III", "Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz, - "Lalka" - Bolesław Prus, - "Wesele" - Stanisław Wyspiański, - wybrane opowiadanie - Bruno Schulz, - "Ferdydurke" - Witold Gombrowicz, - wiersze wybranych poetów.
Na egzaminie mogą pojawić się zadania dotyczące innych tekstów kultury, ale w tym przypadku nie jest wymagana znajomość całości utworu.
Matury ustne z języka polskiego odwołane
Tegoroczni absolwenci, podobnie jak w 2021 roku, nie będą musieli przystępować do ustnej części egzaminu maturalnego. Egzaminy ustne w 2022 roku po raz trzeci z rzędu są odwołane - w efekcie pandemii.
Możliwość zdawania ustnych egzaminów przysługuje jednak absolwentom aplikującym na uczelnię zagraniczną, jeśli w postępowaniu rekrutacyjnym są zobowiązani do przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego.
#bezprzerwy
W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli.
Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24