Aleksander Kwaśniewski: to wydarzenie bez precedensu, ale nie można powiedzieć, że nieuprawnione

Źródło:
TVN24
Kwaśniewski o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: wydarzenie bez precedensu, ale nie można powiedzieć, że nieuprawnione
Kwaśniewski o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: wydarzenie bez precedensu, ale nie można powiedzieć, że nieuprawnioneTVN24
wideo 2/24
Kwaśniewski o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: wydarzenie bez precedensu, ale nie można powiedzieć, że nieuprawnioneTVN24

Zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim na pewno zaważy na wizerunku Andrzeja Dudy. Wizerunkowo to było dla prezydenta upokarzające - mówił w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent mówił w "Rozmowie Piaseckiego" o sprawie prawomocnie skazanych polityków PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - i ich zatrzymaniu w Pałacu Prezydenckim.

Kwaśniewski stwierdził, że to wydarzenie "na pewno zaważy na wizerunku" Andrzeja Dudy. - Było to wydarzenie bez precedensu. Uprawnione, taką opinię wyraził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, więc nie sposób z nim dyskutować. Natomiast wizerunkowo dla prezydenta to było i szokujące, i upokarzające - mówił.

Zaznaczył, że "ten fakt będzie wykorzystywany również przeciwko koalicji rządzącej przez jej przeciwników".

Jak mówił, "tego dnia, kiedy to się wydarzyło, to zakrawało na prowokację". - W moim przekonaniu obecność obu panów na wręczeniu nominacji dla nowych doradców prezydenta nie była w żaden sposób potrzebna, konieczna. Później to wyjście przed Pałac i pokazanie się dziennikarzom, to było jakby przedłużenie obrazka pana Kamińskiego, który pokazuje gest Kozakiewicza w Sejmie - powiedział Kwaśniewski.

- Gdyby można było cofnąć czas, to zdecydowanie bym doradzał prezydentowi, żeby takiego obrazka nie tworzyć. Ale stało się. Nie można powiedzieć, że to było działanie całkowicie nieuprawnione. Było jasne, że panowie się znajdują w tym miejscu. Policja miała obowiązek - zgodnie z przepisami, które PiS wprowadził do kodeksu - obu panów zatrzymać i doprowadzić do ośrodka odosobnienia - dodał gość TVN24.

Kwaśniewski: Duda popełnił błąd i mamy tego konsekwencje

Kwaśniewski był pytany o ułaskawienie byłego ministra Zbigniewa Sobotki, którego dokonał w 2005 roku i które również wzbudzało kontrowersje.

- Pamiętajmy, że dotyczyło to wyroku prawomocnego. Ja nie kwestionowałem tego wyroku, ponieważ tam w ułaskawieniu nastąpiła zamiana z obowiązku z bezwzględnej kary więzienia na karę w zawieszeniu, która później biegła. To jest nieporównywalne - przekonywał.

- Prezydent Duda moim zdaniem popełnił błąd, decydując się na ułaskawienie osób skazanych nieprawomocnie, a więc których obejmuje ciągle domniemanie niewinności. Dzisiaj mamy tego konsekwencje. Prezydent jest ograniczony poprzednią decyzją i nie chce przyznać się do błędu - powiedział były prezydent.

Wspominał też pracę przy tworzeniu obecnie obowiązującej konstytucji, w tym przepisów dotyczących ułaskawiania. - Wydawało się to dosyć oczywiste, jak pamiętam. Lata minęły, a ten artykuł dotyczący ułaskawienia nie wywołał jakichś poważniejszych kontrowersji. To była praktyka stosowana i w Polsce w przeszłości, i w wielu krajach. W gruncie rzeczy zawsze to tak wygląda - jest wyrok prawomocny i wtedy prezydent ma szansę i może podjąć decyzję o ułaskawieniu, nie uniewinnieniu, bo to jest domena niezawisłych sądów - zaznaczył.

- Przyznam szczerze - nie za bardzo nam do głowy przyszło, że trzeba pisać, że dotyczy to wyroków prawomocnych - dodał były prezydent.

Kwaśniewski: moim zdaniem prezydent popełnił błąd i teraz mamy tego konsekwencje
Kwaśniewski: moim zdaniem prezydent popełnił błąd i teraz mamy tego konsekwencjeTVN24

Kwaśniewski: jeśli nie będzie się dało rozmawiać, trzeba iść do przyspieszonych wyborów

Kwaśniewski był też pytany, jak w sprawie współpracy z prezydentem doradzałby obecnemu rządowi. - Przede wszystkim radziłbym rozpocząć rozmawiać. To są zbyt grube sprawy, a Polska jest zbyt poważnym państwem, żeby tej rozmowy w ogóle nie było - powiedział.

Podkreślił, że "dialog z prezydentem musi być, nawet jeżeli on będzie trudny czy nieprzyjemny". - Gdyby się okazało, że nie da się nic uzyskać, że mamy tu do czynienia z dwiema zwalczającymi się stronami, to moim zdaniem nie sposób czekać półtora roku (do wyborów prezydenckich - red.), bo państwo polskie za dużo by zapłaciło za takie czekanie, szczególnie w tych warunkach międzynarodowych, w jakich jesteśmy - mówił.

- Wtedy trzeba iść do przyspieszonych wyborów z prostym hasłem: pozwólcie, dajcie nam więcej mandatów, bo wtedy jesteśmy w stanie obejść ten opór i weto prezydenckie - dodał gość TVN24.

Kwaśniewski: wiążę duże nadzieje ze spotkaniem prezydenta z premierem

Były prezydent podkreślał, że żeby koabitacja na linii prezydent - rząd nie przebiegała w atmosferze konfliktu, "trzeba zacząć rozmawiać".

- Ja spore nadzieje wiążę z dzisiejszym spotkaniem prezydenta i premiera. Ona ma dotyczyć kwestii wyjazdu do Kijowa i polityki zagranicznej. Dobrze, że chociaż w tych kwestiach ten dialog trwa. Ale nie wydaje mi się, żeby można było uniknąć tych gorących tematów bieżących - mówił. Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Tuska jest zaplanowane na poniedziałek na godzinę 11.

- Jeżeli będzie jakikolwiek dialog, to jest szansa na przynajmniej częściową deeskalację, na pokazanie, co jest najważniejsze i gdzie się zgadzamy, a gdzie różnice są zupełnie zasadnicze - powiedział.

Kwaśniewski: wiążę duże nadzieje ze spotkaniem prezydenta z premierem
Kwaśniewski: wiążę duże nadzieje ze spotkaniem prezydenta z premieremTVN24

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24