Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wyszli z więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Mariusz Kamiński opuścił więzienie
Mariusz Kamiński opuścił więzienieTVN24
wideo 2/23
Mariusz Kamiński opuścił więzienieTVN24

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta i opuścili więzienia w Radomiu i Przytułach Starych. Skazani byli posłowie PiS po prawomocnym wyroku sądu w ich sprawie spędzili w zakładach karnych 15 dni. Poniżej podsumowujemy wtorkowe wydarzenia w kraju w 11 punktach.

1. Akta i opinia dotyczące ułaskawienia polityków PiS trafiły do prezydenta

Ministerstwo Sprawiedliwości przed godziną 15 poinformowało w komunikacie, że do prezydenta zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W komunikacie ministerstwa napisano, że do dokumentów "załączony został wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego". Zaznaczono, że "opinia prokuratora generalnego nie jest wiążąca dla prezydenta".

Czytaj więcej: Ministerstwo: akta sądowe dotyczące Wąsika i Kamińskiego zostały przekazane do prezydenta

2. Żony Kamińskiego i Wąsika spotkały się z prezydentem

O godzinie 17 kancelaria poinformowała, że w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z żonami skazanych polityków PiS - Barbarą Kamińską i Romualdą Wąsik. Opublikowano też krótkie nagranie. Żony Kamińskiego i Wąsika były w Pałacu Prezydenckim też 10 stycznia, kiedy prezydent wygłosił pierwsze oświadczenie po zatrzymaniu ich mężów. 16 stycznia żony byłych posłów były też na posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej: Żony skazanych polityków PiS spotkały się z prezydentem

Barbara Wąsik i Romualda Kamińska u prezydenta Andrzeja DudyKPRP/X

3. Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika przez prezydenta

O 17.30 Andrzej Duda w obecności Barbary Kamińskiej i Romualdy Wąsik wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, że procedura ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika "została dopełniona". - Apeluję o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej. W trybie natychmiastowym odsyłamy dokumenty do wykonania, do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Apeluję o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta i natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładów karnych - mówił prezydent.

Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika w 2015 roku, po nieprawomocnym wyroku sądu pierwszej instancji. Duda cały czas utrzymywał, że to ułaskawienie jest w mocy. Mimo to w styczniu 2024 r., po tym jak skazani politycy zostali zatrzymani i osadzeni w więzieniu na mocy prawomocnego wyroku, prezydent poinformował o wszczęciu na podstawie Kodeksu postępowania karnego postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika. Jak mówił, zrobił to na prośbę ich żon.

Zobacz też: Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Oświadczenie prezydenta Andrzeja DudyTVN24

4. Bodnar poinformował, że do Prokuratury Krajowej wpłynął akt łaski

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w rozmowie z TVP Info przed godziną 20 przekazał, że po oświadczeniu prezydenta pojechał do Prokuratury Krajowej, "żeby zobaczyć, czy ten dokument (akt łaski - red.) faktycznie wpłynął". - Ten dokument około godziny 18.40 wpłynął do Prokuratury Krajowej. To jest faktycznie postanowienie z dzisiejszego dnia, które odnosi się do sytuacji pana Wąsika oraz pana Kamińskiego - zaznaczył i dodał, że osobiście dopilnował, by dokumenty zostały wysłane dalej.

- To, co jest najważniejsze w tym postanowieniu, to (po pierwsze - red.) odniesienie się do wszystkich wyroków, które były w tej sprawie wydane, w tym także do wyroku z 20 grudnia 2023 roku. A po drugie to, że pan prezydent daruje kary i środki karne, które zostały zasądzone w stosunku do tych dwóch panów - wyjaśnił szef resortu.

Bodnar przekazał, że prawo łaski polega na darowaniu kary, w tym przypadku dwóch lat pozbawienia wolności oraz środków karnych w postaci zakazu zajmowania stanowisk publicznych. - Zgodnie z tym postanowieniem, moim zdaniem jak najbardziej, jeżeliby chcieli kandydować w wyborach samorządowych czy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to nie ma ku temu żadnych przeszkód - ocenił.

Czytaj więcej: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni. Adam Bodnar: dopilnowałem, żeby dokumenty zostały przekazane

5. Prezydent podjął decyzję w sprawie ułaskawienia. Co dalej?

Słowa Andrzeja Dudy wygłoszone w Pałacu Prezydenckim nie wystarczyły jednak, by Kamiński i Wąsik wyszli z więzienia. Potrzebne było wypełnienie procedury przekazania odpowiednich dokumentów z podpisami i pieczęciami, które ostatecznie musiały dotrzeć do więzień. Na tym etapie nie było jeszcze pewne, czy wydarzy się to we wtorek, czy też zwolnienie z zakładów karnych nastąpi dopiero w środę.

Czytaj więcej: Kiedy Kamiński i Wąsik wyjdą na wolność? "To nie prezydent zwalnia osadzonego z zakładu karnego"

Prezydent podjął decyzję w sprawie ułaskawienia. Co dalej?
Prezydent podjął decyzję w sprawie ułaskawienia. Co dalej?TVN24

6. Żony skazanych i zwolennicy PiS przed więzieniami

Przed zakładem karnym w Radomiu przed godz. 20 pojawiła się żona Mariusza Kamińskiego Barbara Kamińska, trzymając w rękach - jak mówiła - prezydencki akt łaski.

- Ten akt łaski podpisany przez prezydenta ma takie oto znaczenie, że z chwilą jego podpisania zarówno mój mąż Mariusz Kamiński, jak i Maciej Wąsik są ludźmi, którzy nie powinni pozostawać za murami więzienia. Powinni ich natychmiast zwolnić. Jednakże jest pewna procedura, na którą teraz czekamy - mówiła.

Barbara Kamińska przed zakładem karnym w Radomiu
Barbara Kamińska przed zakładem karnym w Radomiu TVN24

Przed zakładem karnym w Przytułach Starych koło Ostrołęki była Romualda Wąsik, żona Macieja Wąsika. - Maćku, jestem! Jestem i mam to, na co czekaliśmy. Obiecałam, że cię stąd wyciągnę. I wyciągam. Z pomocą wielu, wielu, wielu ludzi tobie przychylnych - mówiła.

Przed zakładami karnymi odbyły się manifestacje zwolenników PiS i skazanych byłych posłów. Jak informowali reporterzy TVN24, w Radomiu, gdzie przebywał Kamiński, było około 500 osób, a w Przytułach Starych, gdzie był Wąsik, około 100 osób.

Roma Wąsik przed zakładem karnym w Przytułach Starych. "Maćku, jestem!"
Roma Wąsik przed zakładem karnym w Przytułach Starych. "Maćku, jestem!"

7. Sąd wydał decyzję o zwolnieniu z zakładów karnych Kamińskiego i Wąsika

Były Szef CBA Ernest Bejda poinformował zebranych przez zakładem karnym w Przytułach Starych, gdzie przebywał Maciej Wąsik, że sąd wydał decyzję o zwolnieniu z zakładów karnych osadzonych: M. Kamińskiego i M. Wąsika.

Jak przekazał Bejda, postanowienie wydał sąd, który zdecydował o umieszczeniu ich w zakładach karnych - Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Decyzja - powiedział - została przesłana elektronicznie do zakładu karnego w Przytułach Starych.

- Zarówno do zakładu karnego w Radomiu, jak i tutaj w Przytułach Starych dotarła już pełna i niezbędna dokumentacja do tego, żeby obaj politycy Prawa i Sprawiedliwości mogli wyjść na wolność. Teraz rusza cała procedura zwolnienia z odbywania kary - poinformował około godziny 20.30 reporter TVN24 Artur Molęda.

Reporter TVN24: do zakładów karnych w Radomiu i Przytułach Starych dotarła już pełna i niezbędna dokumentacja do tego, żeby Kamiński i Wąsik mogli wyjść na wolność
Reporter TVN24: do zakładów karnych w Radomiu i Przytułach Starych dotarła już pełna i niezbędna dokumentacja do tego, żeby Kamiński i Wąsik mogli wyjść na wolnośćTVN24

8. Kamiński i Wąsik wyszli z zakładów karnych

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik tuż po godzinie 21 w odstępie kilku minut wyszli z więzień w Radomiu i Przytułach Starych. Obaj przywitani zostali przez zgromadzonych brawami, okrzykami.

Kamiński zapowiedział, że jest "gotów do dalszej walki". - Chcę podziękować z całego serca za to, że byliście z nami. Jesteście wspaniali. Chcę również bardzo podziękować mojej żonie i mojemu synowi. Jestem gotów do dalszej walki. To może być długa droga, ale zwyciężymy na pewno. Na koniec chcę powiedzieć, panie Tusk, panie Hołownia - niedługo się zobaczymy - powiedział były szef CBA.

Około 21.20 ludzie zgromadzeni przed więzieniem w Radomiu zaczęli się rozchodzić.

Kamiński: Chcę podziękować z całego serca za to, że byliście z nami. Jesteście wspaniali.
Kamiński: chcę podziękować z całego serca za to, że byliście z nami. Jesteście wspanialiTVN24

- Wszystkim tym, którzy upominali się o nas, zarówno 11 stycznia na ulicach Warszawy, jak i pod więzieniami w Radomiu i Przytułach Starych, bardzo dziękuję. Dziękuję, że byliście codziennie. Było zimno często w celi, kiedy stałem przy oknie, a wam było ciepło. Naprawdę podziwiałem was, że tak dzielnie, konsekwentnie, z taką determinacją stoicie. Dawało mi to ogromny zastrzyk siły, energii i wiary w przyszłość - mówił Wąsik.

Maciej Wąsik: dziękuję wszystkim tym, którzy upominali się o nas
Maciej Wąsik: dziękuję wszystkim tym, którzy upominali się o nas TVN24

9. Komentarze po oświadczeniu prezydenta Dudy

Oświadczenie Andrzeja Dudy spotkało się z wieloma krytycznymi komentarzami. Na antenie TVN24 komentował je sędzia Piotr Gąciarek, wiceprezes stołecznego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Jestem wstrząśnięty tym, co usłyszałem. Co wszyscy usłyszeli. To naprawdę wstrząsające wystąpienie głowy państwa - oceniał. - Nie było słowa o tym, za co zostali skazani panowie (Wąsik i Kamiński - red.). Nie jest prawdą, co powiedział pan prezydent, że zostali skazani za walkę z korupcją. Zostali skazani za przekroczenie uprawnień - mówił.

Czytaj też: "Wstrząsające wystąpienie głowy państwa"

Sędzia Gąciarek: to naprawdę jest wstrząsające wystąpienie głowy państwaTVN24

Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich, w "Faktach po Faktach" powiedział, że "samo wystąpienie prezydenta odebrał jako kompromitujące". - Prezydent powiedział bardzo mało słów prawdziwych - stwierdził.

Jak mówił Zoll, "to, jak prezydent opisał, za co zostały te dwie osoby skazane, to była oczywista nieprawda". - Nie powiedział słowa na temat podstawy wyroku, za co zostali skazani. Zostali skazani za nadużycie władzy, bardzo poważne przestępstwo. Przedmiotem ich działania było wykończenie człowieka, uznanie urzędującego wicepremiera za łapówkarza i doprowadzenie do tego, że PiS mógłby przejąć Samoobronę jako elektorat PiS-u. To jest politycznie motywowane, bardzo poważne przestępstwo i za to przestępstwo odbywa się karę - podkreślił profesor.

Zobacz więcej: Zoll: wystąpienie prezydenta było kompromitujące 

Prof. Zoll: wystąpienie prezydenta było kompromitujące 
Prof. Zoll: wystąpienie prezydenta było kompromitujące TVN24

10. Komentarze polityków

Decyzję prezydenta komentowali od popołudnia także politycy z partii koalicji rządzącej i opozycji.

"Prezydent - tym razem prawidłowo - skorzystał z prawa łaski wobec przestępców. To wszystko" - napisał premier Donald Tusk.

Były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS) napisał na platformie X, że "w praworządnym kraju za walkę z korupcją dostaje się odznaczenia". "Tylko w państwie Tuska można iść za to do więzienia. Dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie, bezprawnie uwięzieni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wychodzą na wolność. Marszałek Hołownia ma teraz obowiązek umożliwić naszym posłom wykonywanie mandatów" - stwierdził.

Czytaj więcej: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni. Politycy komentują. Donald Tusk napisał dwa zdania

Gawkowski: decyzja prezydenta oznacza, że ich mandaty rzeczywiście wygasły
Gawkowski: decyzja prezydenta oznacza, że ich mandaty rzeczywiście wygasłyTVN24

Zobacz też: Gawkowski: prezydent potwierdził to, co zrobił słusznie i w mocy prawa marszałek Sejmu

11. Kamiński i Wąsik nie są posłami

Dr hab. Krzysztof Grajewski wyjaśniał we wtorek, że skazani politycy PiS "w momencie wydania wyroku przestali być posłami" i "nie ma żadnej możliwości prawnej, aby odzyskali mandat".

- Jeżeli w ogóle mamy jeszcze mówić o obowiązywaniu prawa w Polsce, to z całą pewnością w dniu 20 grudnia 2023 roku ci panowie stracili mandaty - wskazał z kolei prof. Zoll.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co z mandatami poselskimi Kamińskiego i Wąsika? Prawnicy tłumaczą >>>

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nad Warszawą przechodzi burza, mocno pada i grzmi. Mieszkańcy otrzymali alert RCB.

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Policja na mój wniosek szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami w całym kraju i coraz bardziej potwierdza się hipoteza, że Obajtek w Polsce nie przebywa - stwierdził Michał Szczerba, opisując próby doręczenia byłemu prezesowi Orlenu wezwania na przesłuchanie. Dodał, że wręczyć taki dokument chce mu nie tylko komisja śledcza do spraw afery wizowej, ale też prokuratura.

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Źródło:
tvn24.pl
Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W czwartek 23.05 około południa nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin niebezpiecznych zjawisk będzie więcej. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie zanosi się na to, żebyśmy w weekend odpoczęli od gwałtownych zjawisk w pogodzie, podobnie wygląda prognoza także na początek następnego tygodnia. Burzom będzie sprzyjać gorąco. Temperatura miejscami dojdzie do 28 stopni Celsjusza w cieniu.

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska armia rozpoczęła wielkie manewry wokół Tajwanu. Media w Pekinie poinformowały o wysłaniu w stronę wyspy kilkudziesięciu myśliwców uzbrojonych w rakiety. Resort obrony w Tajpej określił to mianem "irracjonalnych prowokacji". Chińczycy ćwiczą trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Tajwanu.

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

Źródło:
PAP, Reuters

"Pierwsze kolano RP"? Nie wiem, o kim mowa - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Był pytany o słowa Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. - Wykorzystują kogoś, kto jest oszustem. Mamy do czynienia z oszustwem - przekonywał.

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Źródło:
TVN24

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder miałby objąć to stanowisko już po raz drugi. Prezydent Andrzej Duda przekazał jednak po południu, że nie podpisze na to zgody. Stwierdził, że nie konsultowano z nim tego i to "złamanie dotychczasowej procedury".

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Źródło:
PAP

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Nie dalej jak w poniedziałek informowaliśmy o sześcioletniej dziewczynce pogryzionej przez trzy psy w Srebrowie (woj. podlaskie). Teraz na terenie tego samego powiatu doszło do podobnego zdarzenia. W miejscowości Wygoda pies zaatakował sześciolatkę. Sprawą zajmuje się policja. 

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Źródło:
tvn24.pl

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Trwa etap przygotowywania wniosków o uchylenie immunitetów w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył, że "to będzie więcej niż jeden wniosek". Dodał, że "to kwestia raczej kilku dni niż tygodni".  

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Źródło:
TVN24

Posłowie spierali się w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu w temacie rosyjskich wpływów. Rządzący oskarżali PiS o "najbardziej prorosyjską politykę w historii", a ci odpowiadali tyradą pod adresem premiera Donalda Tuska. - Próbujecie odwracać kota ogonem. W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - zwrócił się do posłów PiS Robert Kropiwnicki z KO.

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

Źródło:
TVN24

Do hali produkcyjnej przy ulicy Kołobrzeskiej w Białogardzie (województwo zachodniopomorskie) przez uszkodzony dach wlała się woda. Ewakuowano 174 osoby. Nikt nie został poszkodowany. W czwartek nad miastem przeszła ogromna ulewa. Doszło między innymi do zalania jednego z marketów. Na drogach panują trudne warunki jazdy.

Woda wlała się do hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Woda wlała się do hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy były minister obrony, teraz poseł PiS Antoni Macierewicz przeprosił premiera Donalda Tuska za swój wpis sprzed czterech lat? Według rozpowszechnianej w mediach społecznościowych informacji - tak. Ale to fake news.

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Źródło:
Konkret24

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

Wszystko rozegrało się w sieci. Oszuści podszywali się pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy, pośredników w sprawach spadkowych, czasem rozbudzali miłość. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy. Ale najpierw kazali im uiścić różne opłaty. W ten sposób dorobili się 25 milionów złotych. - Jedna z pań przekazała im 800 tysięcy - mówi policjantka z Katowic.

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dziś pełnia Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają miłośników obserwacji nocnego nieba w nadchodzących godzinach.

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl