Poseł PiS Marek Suski podczas wystąpienia w Radomiu mówił o "obronie suwerenności Polski" i tych", którzy służą obcym mocarstwom". - Nie pozwolimy naszej suwerenności oddać za żadne pieniądze, za żadne obietnice i za żadne prawa, które mają być nadrzędne nad naszą konstytucją - powiedział, nawiązując do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją.
W niedzielę w Radomiu Marek Suski wziął udział w uroczystości odsłonięcia murali o tematyce historycznej w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej. W jej trakcie poseł PiS wygłosił przemówienie.
Marek Suski: dziś też jest walka o polską suwerenność
- Pamiętajmy o tragicznej historii Polski. O tym, jak odzyskaliśmy niepodległość. Żebyśmy się nie dali skłócić, bo dziś też jest walka o polską suwerenność. Każdego dnia, każdy wolny kraj, każdy wolny naród musi pamiętać, że to, co jest mu dane, musi być pielęgnowane - powiedział Suski.
- Niech żadna obca ręka nie ingeruje w nasze wewnętrzne sprawy. Ci, którzy służą obcym mocarstwom, muszą pamiętać, że my - ci którzy są potomkami tamtej tradycji - nie pozwolimy naszej suwerenności oddać za żadne pieniądze, za żadne obietnice i za żadne prawa, które mają być nadrzędne nad naszą konstytucją - dodał.
- Nad konstytucją, za którą tak wielu ludzi w historycznym ujęciu walczyło, żeby była najwyższym prawem w Polsce - podkreślił poseł PiS.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.
Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji około 58 mld euro.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24