Polska

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu. Miał rywala

Polska

Aktualizacja:
tvn24Marka Kuchcińskiego poparło 409 posłów

Marek Kuchciński (PiS) został w czwartek wybrany marszałkiem Sejmu VIII kadencji. Poparło go 409 posłów. Jego kontrkandydata, marszałka seniora Kornela Morawieckiego (klub Ruch Kukiz'15) poparło 42 posłów.

Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 458 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 230 głosów.

Po wyborze marszałek Sejmu objął przewodnictwo obrad.

Pięcioro wicemarszałków

Wieczorem w czwartek posłowie przegłosowali kandydatów na wicemarszałków Sejmu. W skład Prezydium Sejmu - obok Marka Kuchcińskiego - wejdą: Joachim Brudziński (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Sejm wybrał pięcioro wicemarszałków Sejmutvn24

PSL chciało wicemarszałka

Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS, w której zdecydowali, że będzie pięciu wicemarszałków izby. Odrzucili projekt uchwały przygotowany przez PSL, który zakładał, że wicemarszałków będzie siedmiu. Oznacza to, że ludowcy, jako najmniejszy klub w Sejmie VIII kadencji, nie będą mieli swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu.

O rozszerzenie składu Prezydium apelował w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Chcemy udowodnić, że nic nie zagraża większości w Prezydium dla PiS-u. W takim ujęciu będą mieli marszałka i trzech wicemarszałków - mówił na kilkadziesiąt minut przed głosowaniem. Dodał, że chodzi o "udział w pracach i swobodę wypowiedzi w kształtowaniu porządku obrad", a nie samo stanowisko.

Prezes PSL podkreślił, że zgodnie z dotychczasowym obyczajem każdy klub parlamentarny był reprezentowany w Prezydium Sejmu.

PSL chce wicemarszałka. Proponuje ośmioosobowe Prezydium Sejmutvn24

Autor: js,pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24