Pierwsze posiedzenie Sejmu

Pierwsze posiedzenie Sejmu

Arłukowicz: jednoosobowe przywództwo w PO się nie sprawdza

Platforma się zmienia. Przechodzimy do bardziej kolegialnego sposobu zarządzania partią. W mojej ocenie jednoosobowe przywództwo nie sprawdza się. Popełniono kilka błędów przy konstrukcji list wyborczych - krytykował w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (PO). Przyznał, że "nie wie", czy Ewa Kopacz ostatecznie wystartuje w wyborach na szefa Platformy.

Stanisław Karczewski marszałkiem Senatu

Stanisław Karczewski (PiS) został wybrany na marszałka Senatu. Dostał 93 głosy w stuosobowej wyższej izbie parlamentu. Pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji otworzył prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że prace w Senacie to często ostatnia szansa na poprawienie błędów popełnionych w czasie prac sejmowych.

Kopacz: Nie będzie wam łatwo. Będziemy was rozliczać

Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu. Nim zeszła z mównicy, podziękowała za pracę ministrom i ostrzegła nową władzę. - Nie zapomnimy żadnej waszej obietnicy. (...) Jeśli nowa władza zaprowadzi nas z Zachodu na Wschód, PO będzie miała gotową mapę powrotu do normalności - podkreśliła.

Sejm wybrał wicemarszałków. Przerwa w obradach do jutra

Sejm wybrał pięcioro wicemarszałków Sejmu: Joachima Brudzińskiego (PiS), Mariana Terleckiego (PiS), Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), Stanisława Tyszkę (Kukiz'15) i Barbarę Dolniak (Nowoczesna). Polskie Stronnictwo Ludowe jako jedyne ugrupowanie nie będzie miało swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Wcześniej dokonano wyboru marszałka Sejmu, którym został poseł PiS Marek Kuchciński. W czwartek wieczorem marszałek Sejmu zarządził przerwę w obradach do piątku.

Dwugłos ws. dymisji rządu. Prezydent tłumaczy na Twitterze

Z premier Kopacz uzgodniliśmy miejsce spotkania, czyli Pałac Prezydencki, termin przyjęcia dymisji zostanie dopiero ustalony - specyzował w środę późnym wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda po tym, jak pojawiły się różne informacje ws. dymisji rządu. Ostatecznie Ewa Kopacz złoży ją w Sejmie w czwartek, a prezydent przyjmie ją w pałacu w kolejnych dniach.

Prezydent: nie widzę powodu do zmiany terminu posiedzenia Sejmu

Premier Ewa Kopacz ma możliwość wyjazdu na szczyt i złożenia dymisji w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu - powiedział w środę w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w związku z tym nie widzi powodów do zmiany decyzji w sprawie terminu pierwszego posiedzenia Izby.

Terlecki szefem klubu PiS, Kuchciński i Karczewski na marszałków

Marek Kuchciński został wybrany przez klub parlamentarny PiS na kandydata na marszałka Sejmu. Kandydatem na marszałka Senatu został Stanisław Karczewski. Na czele klubu parlamentarnego PiS stanie Ryszard Terlecki. Terlecki i Joachim Brudziński mają też zostać wicemarszałkami. W skład klubu PiS wejdą politycy Polski Razem i Solidarnej Polski.

"Roma locuta, causa finita". Prezydent nie przesunie pierwszego posiedzenia Sejmu

Uczyniono każdą rzecz, którą można było uczynić, żeby pani premier mogła spokojnie złożyć dymisję - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Krzysztof Szczerski. Minister odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta za sprawy zagraniczne dodał, że nie ma przeszkód, by to premier Kopacz poleciała na czwartkowy szczyt UE na Malcie, dlatego prezydent nie przesunie zaplanowanego na ten dzień pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.