Magda Łucyan o polityce energetycznej rządu. "Rządzący rzucają kłody pod nogi rewolucji energetycznej"

Autor:
bp//rzw
Źródło:
TVN24
Magda Łucyan: dlaczego ustawa blokująca energetykę wiatrową cały czas obowiązuje?
Magda Łucyan: dlaczego ustawa blokująca energetykę wiatrową cały czas obowiązuje?TVN24
wideo 2/9
TVN24Magda Łucyan: dlaczego ustawa blokująca energetykę wiatrową cały czas obowiązuje?

O rządowych odpowiedziach na kryzys energetyczny mówiła w sobotę we "Wstajesz i wiesz" dziennikarka TVN24 Magda Łucyan. Autorka cyklu "Rozmowy o końcu świata" podkreśliła, że inwestycje w energetykę powinny być wdrażane już dawno. Jej zdaniem rządzący "rzucają kłody pod nogi rewolucji energetycznej". - Dlaczego ustawa blokująca energetykę wiatrową cały czas obowiązuje? - pytała Łucyan.

Zdaniem Magdy Łucyan, autorki cyklu "Rozmowy o końcu świata", rewolucja energetyczna jest blokowana przez rząd, mimo że to w niej może kryć się odpowiedź na obowiązujący kryzys. - Rządzący rzucają kłody pod nogi rewolucji energetycznej i utrudniają ją z całą mocą, bo ona się nie wydarzyła - powiedziała dziennikarka.

- Tutaj pada kluczowe pytanie: dlaczego ustawa blokująca energetykę wiatrową cały czas obowiązuje? Dlaczego nowa ustawa, która ma ją odblokować, nie została przegłosowana przez Sejm, została zamrożona w zamrażarce pani marszałek? Dlaczego? Miała być przegłosowana do końca czerwca, obiecywał to rząd. To się nie dzieje - podkreśliła dziennikarka w sobotnim wydaniu "Wstajesz i wiesz".

Najnowszy odcinek "Rozmów o końcu świata" można będzie obejrzeć na antenie TVN24 w sobotę o godzinie 18. Pozostałe części cyklu dostępne są w serwisie TVN24 GO.

"Wiatr jest za darmo. To jego gigantyczna przewaga"

Dziennikarka przypomniała, że Polska przez całe lata kupowała węgiel od Rosji, a teraz importuje ten surowiec z innych krajów. Zaznaczyła, że rząd - jej zdaniem - niedostatecznie inwestuje w krajowe źródła energii.

- Rząd postanowił utrudnić tworzenie fotowoltaiki na własnych dachach, ponieważ sieci przesyłowe nie wytrzymują naporu. Pytanie więc, dlaczego nie inwestujemy w sieci przesyłowe? - pytała Magda Łucyan.

"Ceny nie byłyby tak wysokie"

Magda Łucyan zaznaczyła, że gdyby Polska korzystała z własnych źródeł energii, kryzys energetyczny byłby mniej odczuwalny.

- Eksperci mówią wprost: ceny nie byłyby tak wysokie. Mielibyśmy inne źródła energii. Wiatr jest za darmo. Wydobycie węgla jest drogie. A obecnie zdecydowanie więcej pieniędzy pakujemy do kieszeni tych, od których ten węgiel ściągamy - powiedziała dziennikarka.

Posłuchaj całej rozmowy z Magdą Łucyan:

Rozmowy o końcu świata. Magda Łucyan o kryzysie energetycznym
Rozmowy o końcu świata. Magda Łucyan o kryzysie energetycznymTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości