Maciej Berek: zachowanie PKW jest mało czytelne dla obywateli

Źródło:
TVN24
Berek: zachowanie PKW jest mało czytelne dla obywateli
Berek: zachowanie PKW jest mało czytelne dla obywateliTVN24
wideo 2/7
Berek: zachowanie PKW jest mało czytelne dla obywateliTVN24

Brakuje ze strony Państwowej Komisji Wyborczej czytelnego wyjaśnienia, co tak naprawdę się dzieje - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, odnosząc się do odroczenia decyzji w sprawie sprawozdania finansowego PiS. Ocenił, że "przed Państwową Komisją Wyborczą jest duże zadanie, żeby przywrócić poczucie równości szans w wyborach".

PKW przyjęła w środę bez zastrzeżeń sprawozdania finansowe z wyborów parlamentarnych komitetu Lewicy, zaś ze wskazaniem uchybień między innymi komitetów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Konfederacji.

Posiedzenie w sprawie sprawozdania PiS zostało odroczone do 29 sierpnia. Odraczając posiedzenie, PKW zwróciła się do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) i Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) w celu wyjaśnienia wątpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: PKW przyjęła sprawozdania ośmiu partii. Ale nie PiS

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek pytany w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24, czy rozumie zachowanie Państwowej Komisji Wyborczej, ocenił, że "jest trochę mało czytelne dla obywateli". - Myślę, że trochę brakuje takiego czytelnego wyjaśnienia, co tak naprawdę się dzieje - powiedział. Dodał, że "warto by było wiedzieć choćby, jaka jest skala tych zawiadomień na przykład". - Przecież tego tak naprawdę nie wiemy - stwierdził.

- Ja wczoraj gdzieś w tych wypowiedziach cząstkowych członków PKW słyszę, że materiały z RCL dotarły na ostatnią chwilę i członkowie PKW nie mieli czasu, żeby się z nimi zapoznać. A ja wiem, że materiały z RCL dotarły kilka tygodni temu, dobrych kilka tygodni temu. Teraz dotarły dodatkowe te, o które prosiła już wstępnie Państwowa Komisja Wyborcza - mówił Berek.

Ocenił, że "przed Państwową Komisją Wyborczą jest duże zadanie związane z tym, żeby przywrócić poczucie równości szans w wyborach".

- Dlatego, że nikt, kto funkcjonował i obserwował tę rzeczywistość jesieni ubiegłego roku, nie ma chyba żadnych wątpliwości, że te szanse wyborcze nie były równe - dodał.

Maciej BerekTVN24

Berek: zadaję pytania, staram się nikogo nie obrazić

Prowadząca program Agata Adamek zauważyła, że członek PKW Ryszard Kalisz "już się obraził, wytyka", że Berek obraża PKW.

- Bardzo mnie to martwi w wielu wymiarach, bo nie jest moją intencją obrażanie kogokolwiek - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Zadaję pytania i przedstawiam swoją interpretację. Myślę, że do tego jestem uprawniony. Staram się nikogo nie obrazić - dodał.

Berek do PKW: Proszę powiedzieć, co jest potrzebne. Będzie dostarczone

Pytany, czy może coś jeszcze odpisać na kolejną prośbę PKW, ocenił, że gdyby PKW chciało, to "popytałoby prokuratury w sprawach, w których prowadzą postępowania, w sprawach, o których myśmy, jako członkowie Rady Ministrów, zawiadamiali".

Dodał, że PKW ma prawo występować o te materiały. - Gdyby PKW chciała podrążyć te rzeczy, to myślę, że by jeszcze bardzo dużo materiału otrzymała - powiedział Berek.

Zwracając się do PKW, mówił: - Proszę powiedzieć, co jest potrzebne. Wszystko, co jest potrzebne, co jest w dostępie tych podmiotów, za które ponosimy odpowiedzialność, będzie z całą pewnością dostarczone.

- Ale to PKW musi precyzyjnie powiedzieć, co jest jej potrzebne, żeby wydać rozstrzygnięcie, które będzie rozstrzygnięciem PKW, nikogo innego - dodał.

Berek o Funduszu Kościelnym

Berek odniósł się także do Funduszu Kościelnego. Premier Donald Tusk mówił w zeszłym tygodniu, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów pytany, czy jeszcze w sierpniu poznamy jakieś rekomendacje Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, powiedział, że "na pewno w sierpniu będziemy wiedzieli, co dalej". - Nie wiem, czy będziemy mieli już gotową koncepcję - zaznaczył.

Pytany, jaką sam ma koncepcję, odparł: - Pani mnie namawia do tego, żebym wicepremierowi Kosiniakowi-Kamyszowi, który jest szefem tego zespołu, podpowiadał publicznie w mediach, jakie rozwiązanie powinno być przyjęte.

- Będziemy rozmawiali o tym, w którym miejscu jesteśmy, myślę, że nawet w najbliższy wtorek, dlatego że rzeczywiście premier to pytanie postawił i powiedział, że musimy wrócić do rozmowy o tym, gdzie jesteśmy z pracami tego zespołu, jakie są te koncepcje, kiedy one się mogą przerodzić w rozwiązania - dodał.

- Uważam, że naszą powinnością jest przedstawienie rozwiązań, które są implementowalne. Premier też powiedział, i to było chyba nawet na tej samej konferencji, że jest kwestia efektywności, dowożenia tych rozwiązań, które wywołują różnice między koalicjantami - mówił Berek.

Maciej Berek o Funduszu Kościelnym
Maciej Berek o Funduszu KościelnymTVN24

Dopytywany, kiedy będzie zlikwidowany Fundusz Kościelny, odparł, że nie odpowie na to pytanie. - Musimy najpierw zobaczyć to rozwiązanie. Na razie nie słyszałem pana premiera Kosiniaka-Kamysza, który by powiedział, jaki ten koncept jest - dodał.

- Szukamy możliwości, żeby od 1 stycznia (przyszłego roku - red.) się już coś zadziało, tak jak we wszystkich innych sprawach - powiedział.

Berek o Poczobucie: nadziei tracić nie można, ale sytuacja jest poważna

W nawiązaniu do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów między Rosją, Białorusią i krajami zachodnimi, do jakiej doszło w czwartek w tureckiej Ankarze, Berek został zapytany, czy jest szansa, że w najbliższym czasie z białoruskiego więzienia wyjdzie Andrzej Poczobut, dziennikarz, jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi.

- Wszystko, co może być do zrobienia w tej sprawie, jest robione i prawie zawsze są to rzeczy, o których niestety publicznie mówić nie można. Nadziei tracić nie można, ale sytuacja jest niestety poważna - powiedział.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku, do którego doszło w niedzielę rano w Chełmie (woj. lubelskie). Samochodem podróżowało 10 osób w wieku od 16 do 19 lat. Pojazd uderzył w słup i dachował. Kierowca był pijany.

Dziesięcioro nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje

Dziesięcioro nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje

Źródło:
PAP

Zdobędziemy Grenlandię. Nigdy nie wykluczam użycia siły zbrojnej - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wywiadzie dla NBC News. Jednocześnie zastrzegł, że użycie siły może nie być konieczne.

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

Źródło:
USA Today, PAP

Trwa kampania wyborcza. W niedzielę w TVN24 politolog Adam Traczyk oceniał dotychczasowe działania poszczególnych kandydatów. Zwrócił uwagę między innymi na ostatnie wypowiedzi kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena. Ocenił, że jego "dość radykalne poglądy" i "skrajny język" dotarły do szerokiego grona odbiorców.

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

Źródło:
TVN24

Sojusz Stanów Zjednoczonych z Japonią pozostaje "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie. Łączy nas etos wojownika - oświadczył sekretarz obrony USA Pete Hegseth, który przebywa z wizytą w Japonii. Dodał również, że kraj ten jest niezastąpiony w przeciwdziałaniu chińskiej agresji. Pochlebne uwagi Hegsetha pod adresem Japonii kontrastują z jego lutową krytyką europejskich sojuszników.

"Łączy nas etos wojownika". Hegseth: wczorajszy wróg stał się dzisiejszym przyjacielem

"Łączy nas etos wojownika". Hegseth: wczorajszy wróg stał się dzisiejszym przyjacielem

Źródło:
PAP

Trwają naloty birmańskiej junty wojskowej na obszary zajmowane przez prodemokratycznych rebeliantów - poinformowała w niedzielę BBC. Obszary te są one zdewastowane po piątkowym trzęsieniu ziemi, w którym zginęły co najmniej 1644 osoby.

"Oburzające ataki" junty. "Zrzucają bomby, gdy próbuje się ratować ludzi"

"Oburzające ataki" junty. "Zrzucają bomby, gdy próbuje się ratować ludzi"

Źródło:
PAP

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Źródło:
tvn24.pl

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta władz miejscowości Penne w prowincji Pescara we włoskiej Abruzji dotycząca wystawienia na sprzedaż domów za jedno euro. To element akcji związanej z przeciwdziałaniem pustoszenia historycznego centrum. W ciągu kilku dni napłynęło ponad 1700 zgłoszeń z całego świata.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Źródło:
PAP

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP

W Danii odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko postawie prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówi o konieczności przejęcia Grenlandii. W Kopenhadze protestowało ponad trzy tysiące osób, a w Aarhus - kilkaset.

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

Źródło:
PAP

Sposób zakończenia tej wojny będzie stanowił o korelacji sił na naszym kontynencie i o poczuciu bezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Mówił, że "rosyjskie rezerwy się bardzo szybko zużywają" i "jest scenariusz, w którym Rosji zaczyna po prostu brakować ludzi i sprzętu".

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

Źródło:
TVN24

Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ - zapowiedziała podczas debaty o endometriozie "Taka twoja uroda" w TVN24 GO ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, że powstanie centrum leczenia endometriozy. Debatę można obejrzeć w TVN24 GO.

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Źródło:
TVN24
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium