Ludwik Dorn, długoletni poseł, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu, wicepremier i szef MSWiA zmarł w wieku 67 lat.
Ludwik Dorn był posłem w latach 1997-2015 i współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2005–2007 był wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
W październiku 2008 roku został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości i z klubu parlamentarnego PiS. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie wystartował z listy PiS i zdobył mandat. Sprawował go jako poseł niezrzeszony, później przeszedł do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Opuścił go w 2012 roku.
Informację o jego śmierci podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w PiS.
Opozycjonista w okresie PRL
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 w Warszawie. W PRL-u działał jako opozycjonista, współpracował między innymi z KOR.
Ukończył socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po wydarzeniach czerwcowych w lipcu 1976 zaangażował się w pomoc dla prześladowanych robotników i zaczął działać w Komitecie Obrony Robotników.
W sierpniu 1980 przebywał w areszcie w Warszawie, z którego został zwolniony w wyniku porozumień sierpniowych. We wrześniu 1980 wstąpił do Solidarności. W stanie wojennym był ścigany listem gończym. Ukrywał się przez półtora roku.
Od 1990 roku Dorn zaczął bliżej współpracować z Jarosławem Kaczyńskim, który zakładał Porozumienie Centrum. W 1995 roku, gdy Lech Kaczyński kandydował na urząd prezydenta w wyborach, Dorn pełnił funkcję jego rzecznika. To razem z braćmi Kaczyńskimi oraz innymi współpracownikami Porozumienia Centrum brał udział w założeniu Prawa i Sprawiedliwości.
Był żonaty, miał cztery córki.
Źródło: PAP, tvn24.pl