Lex anty-TVN jutro w Sejmie. Kidawa-Błońska: PiS zmienia harmonogram i wprowadza lex TVN pod obrady

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Fogiel o lex anty-TVN: nie wprowadzamy żadnej nowej jakości
Fogiel o lex anty-TVN: nie wprowadzamy żadnej nowej jakościTVN24
wideo 2/8
TVN24Fogiel o lex anty-TVN: nie wprowadzamy żadnej nowej jakości

Lex anty-TVN ma się znaleźć w harmonogramie środowego posiedzenia Sejmu. Według ustaleń PAP decyzja w tej sprawie zapadła podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS. Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała, że izba ma się zająć projektem o godzinie 11.30.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

Według źródła PAP, na posiedzeniu Prezydium Komitetu Politycznego zapadła decyzja, aby projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę. Wcześniej, 27 lipca, sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej.

Informację w tej sprawie przekazała także wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska.

"PiS zmienia harmonogram Sejmu i wprowadza #lexTVN pod obrady. Jutro o 11.30 izba ma zająć się projektem" - napisała na Twitterze.

Lex anty-TVN

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.

Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG.

W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Oświadczenie zarządu

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

>>Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. >>Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej

Głosy międzynarodowe w sprawie lex anty-TVN

Do różnych aspektów tej sprawy odnoszą się prawnicy, politycy, przedstawiciele biznesu i dziennikarze oraz ich organizacje. Głosy płyną nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

>> Oświadczenie międzynarodowych organizacji dziennikarskich w sprawie lex anty-TVN. "Żadne media nie są bezpieczne. Czas ucieka"

>> Ponad 750 podpisów pod apelem dziennikarzy w obronie stacji TVN

>> Wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy o lex anty-TVN

Stanowisko Porozumienia wobec lex anty-TVN

Koalicjant PiS, Porozumienie, zapowiedział, że nie poprze projektu w obecnej postaci. Partia Jarosława Gowina zaproponowała poprawki, od których uzależnia głosowanie za projektem. Bez Porozumienia Prawo i Sprawiedliwość może nie mieć większości, aby przegłosować swoje propozycje legislacyjne.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości