Trzech z powołanych przez prezydenta dziesięciu sędziów Izby Dyscyplinarnej pojawiło się w piątek rano w siedzibie Sądu Najwyższego. Jego rzecznik, sędzia Michał Laskowski, w rozmowie z TVN24 powiedział, że sąd jest "tymczasowo" przygotowany na utworzenie nowo powołanej izby.
- Zgodnie z ustawą sędzia po odebraniu nominacji i złożeniu ślubowania przed prezydentem musi spełnić jeszcze jeden warunek i praktycznie objąć stanowisko, czyli zgłosić się w sądzie, do którego został powołany i tam dopełnić wszystkich formalności - tłumaczył w piątek Michał Laskowski. Dodał, że piątek jest pierwszym z ustawowych 14 dni, kiedy nowo powołani sędziowie mogą zgłaszać się do Sądu Najwyższego.
Sędzia Laskowski wyjaśnił, że sędziowie muszą się pojawić, by odebrać identyfikator, następnie zostanie przydzielony im pokój i do spełnienia będą mieć "różne inne formalności, związane z objęciem stanowiska".
Laskowski: jesteśmy przygotowani tymczasowo
Rzecznik prasowy SN stwierdził, że Sąd Najwyższy jest przygotowany logistycznie na pojawienie się nowych sędziów, ale "prawdę mówiąc, tymczasowo".
- Nie mamy jakiejś specjalnej siedziby dla Izby Dyscyplinarnej. Zwolniło się trochę pokoi, bo jednak sporo sędziów przeszło w stan spoczynku. W tych pokojach zostaną rozmieszczeni ci nowi sędziowie - zauważył Laskowski.
- Wydaje się jednak, że będzie potrzeba dobycia jakiegoś wyodrębnionego fragmentu budynku albo w jakimś innym budynku, gdzie ta izba będzie miała swoje pomieszczenia w miarę w jednym miejscu - powiedział. Zaznaczył, że izba musi posiadać gabinet prezesa, salę konferencyjną, pokoje dla sekretariatu.
- Sąd Najwyższy zapewnia sędziom spoza Warszawy albo mieszkanie w Warszawie - można taką wersję wybrać - albo tymczasowe lokum - to są wynajęte mieszkania, gdzie po dwóch, trzech sędziów mieszka. Jest też część hotelowa w samym budynku Sądu Najwyższego, gdzie znajdują się pokoje z łazienką - wyjaśnił rzecznik prasowy SN.
W związku z tym, że Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym jest nowa, sędziowie wchodzący w jej skład "muszą przystąpić do zorganizowania" jej. - Jeden z tych sędziów obejmie tymczasowo kierownictwo. Będzie musiał zatrudniać osoby do sekretariatów, powołać szefa kancelarii izby - bo tam jest osobny szef kancelarii - powołać jakieś struktury kadrowe i finansowe - wyliczał Laskowski.
Nowi sędziowie
W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej, a nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie.
Powołani zostali: Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Adam Tomczyński, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski i Paweł Zubert.
Autor: tmw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24