Polska

Lasek nie spotka się z rodzinami ofiar na debacie zespołu Macierewicza

Polska

tvn24Szczątki prezydenckiego samolotu Tu-154M

Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 zaapelowało do członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych o udział w spotkaniu z ekspertami zespołu Macierewicza 5 lutego. Szef komisji Maciej Lasek zadeklarował, że spotka się z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, ale w innych okolicznościach.

Szef PKBWL wielokrotnie mówił, że 5 lutego nie pojawi się na debacie na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zapowiadanej przez szefa parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoniego Macierewicza (PiS). O to, by Lasek i pozostali członkowie PKBWL wzięli jednak udział w spotkaniu, zaapelowało w czwartek w liście przesłanym PAP Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010, które zrzesza część bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Liczyli na wymianę zdań ekspertów

"W dużej mierze brak nam fachowej wiedzy, koniecznej do merytorycznej dyskusji. Dlatego pragniemy być czynnymi obserwatorami wymiany zdań między ekspertami. Wierzymy, że pozwoli to wyjaśnić liczne wątpliwości dotyczące zdarzeń, które doprowadziły do śmierci naszych bliskich" - napisano w liście, pod którym podpisały się prezes i wiceprezes stowarzyszenia Zuzanna Kurtyka (wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce) i Magdalena Pietrzak-Merta (wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie). Lasek, pytany o list stowarzyszenia, powiedział, że nie wyklucza spotkania z rodzinami ofiar, ale nie 5 lutego. - To nie jest pierwszy apel rodzin. Rozmawiałem z częścią przedstawicieli rodzin ofiar, które chcą się spotkać, ale nie na tej debacie - powiedział Lasek. - Osoby, które się do nas z tym zwróciły powiedziały, że zaproponują termin - dodał Lasek. Zastrzegł, że nie jest upoważniony do podania nazwisk.

Przewodniczący PKBWL przypomniał też, że zaraz po tym, jak w lipcu 2011 r. komisja badająca katastrofę smoleńską opublikowała raport końcowy ze swoich prac, jej przewodniczący, ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller na spotkaniu z rodzinami zadeklarował, że na każdą prośbę o rozmowę z ich strony odpowiedzą pozytywnie, ustalając termin spotkania i zakres rozmowy.

Lasek: Z dala od polityki

Lasek już wcześniej, m.in. w "Kropce nad i" w TVN24 tłumaczył, że nie spotka się z zespołem Macierewicza, bo badanie wypadków lotniczych musi być odseparowane od polityki.

Przewodniczący PKBWL w ubiegłym tygodniu poinformował, że od dłuższego czasu nieformalnie działa zespół ekspertów, który ma wyjaśniać opinii publicznej kwestie związane z katastrofą smoleńską. Ma on przypominać ustalenia komisji Millera oraz proces, który doprowadził do wyciągnięcia przez nią takich, a nie innych wniosków. Odpowiedzi na pytania osób, które mają wątpliwości co do przebiegu katastrofy, miałyby pojawiać się na specjalnej stronie internetowej. Jeszcze w grudniu Lasek mówił, że zespół może zacząć działać w styczniu. Informował też wówczas, że czeka na opinie prawników, którzy mieliby zatwierdzić tryb działania zespołu oraz odpowiedzieć na pytanie, czy eksperci mieliby dostęp do materiałów komisji, które po zakończeniu jej prac, w lipcu 2011 r., trafiły do archiwum. W zeszłym tygodniu Lasek mówił, że eksperci doszli do wniosku, że mogą pracować bez dostępu do materiałów archiwalnych.

Autor: mon//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości