W poniedziałek wieczorem odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte oraz premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem - poinformowała na Twitterze kancelaria szefa polskiego rządu. Tematem spotkania była sytuacja na granicy z Białorusią.
W poniedziałek po południu polskie MSWiA poinformowało, że służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę granicy migrantów na południe od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Tego samego dnia rano internet obiegły nagrania, na których widać liczącą co najmniej kilkaset osób grupę migrantów, która zgodnie z oficjalnymi informacjami - media w związku ze stanem wyjątkowym nie mogą działać w strefie przygranicznej - kierowała się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi i zamierzała wejść na terytorium Polski. Jak zaznaczyły polskie władze i służby, próby te zostały odparte.
Państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - wyraziły solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy z Białorusią.
Wideokonferencja szefów rządów Polski, Litwy i Łotwy
W poniedziałek po godzinie 19 rozpoczęła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte oraz premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. O spotkaniu między liderami państw, które są bezpośrednio narażone na nielegalne działania ze strony Białorusi, informował wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller.
Później tego wieczoru premier opublikował wpis na Facebooku, w którym napisał, że "nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen".
"W obliczu agresji i wykorzystywania cierpiących ludzi jako żywych tarcz przez reżim białoruski do prowadzenia swojej bandyckiej polityki, powinniśmy solidarnie jednoczyć się zarówno w Polsce jak i w całej wspólnocie europejskiej - napisał szef rządu. Podziękował "za dzielną i pełną poświęcenia" postawę funkcjonariuszom Straży Granicznej, Wojskom Obrony Terytorialnej, policji, żołnierzom Wojska Polskiego i innym służbom mundurowym.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
W związku z sytuacją na granicy orędzie wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W wystąpieniu telewizyjnym stwierdziła, że rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej. - Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała.
MON zamieściło na Twitterze po południu nagranie, na którym widać, jak grupa migrantów niszczy zabezpieczenia granicy, rzucając na nie m.in. kłodami, a jeden mężczyzna nożycami przecina zasieki. Funkcjonariusze wobec osób forsujących granicę używają gazu.
W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.
W poniedziałek odbyły się także posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które przychyliły się do wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu na wtorek. Odbędzie się ono o godzinie 16.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Kancelaria Premiera