Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na radio TOK FM karę w wysokości 80 tysięcy złotych. Jak podają Wirtualne Media, "stacja została ukarana za wypowiedź Piotra Maślaka porównującą książkę 'Historia i Teraźniejszość' prof. Wojciecha Roszkowskiego do podręcznika dla Hitlerjugend". Oświadczenie w sprawie wydał nadawca radia, spółka Inforadio. "Uważamy, że jest to bezwzględny zamach na niezależne medium, które jest platformą wymiany opinii w istotnej społecznie debacie publicznej" - napisano.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w piątkowym komunikacie, że jej przewodniczący Maciej Świrski postanowił nałożyć karę w wysokości 80 tysięcy złotych na TOK FM.
Podano, że "decyzja jest wynikiem postępowania, w którym stwierdzono naruszenie przez Spółkę Inforadio Sp. z o.o. art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnienie w programie TOK FM - Pierwsze Radio Informacyjne, audycji pt. 'Pierwsze śniadanie w TOK - u', wyemitowanej w dniu 7 czerwca 2022 r., o godz. 6:40, propagującej działania sprzeczne z prawem, poglądy i postawy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierającej treści nawołujące do nienawiści i treści dyskryminujące".
Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Jak czytamy w komunikacie KRRiT, "w toku postępowania ustalono, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów". "Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie" - dodano.
"Audycja została przygotowana nierzetelnie. Ograniczała się do cytowania wyrywkowych fragmentów książki, udostępnionych na stronie internetowej wydawnictwa przed publikacją podręcznika, a nie na wszechstronnej analizie całego utworu" - napisała Rada w komunikacie.
"Nakładając karę Organ zauważył, że 'dziennikarze mają prawo do opisywania zdarzeń mogących bulwersować społeczeństwo. Istnieje jednak wymóg, by odbywało się to z zachowaniem zawodowej staranności i rzetelności w gromadzeniu i wykorzystywaniu materiałów'" - czytamy dalej. Zaznaczono, że zgodnie z art. 53 ust. 1 wspomnianej ustawy, "jeżeli nadawca narusza obowiązek wynikający z przepisu art. 18 ust. 1 urt, Przewodniczący KRRiT wydaje decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50% rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe".
O karze poinformował także Świrski na Twitterze: "Podjąłem decyzję o ukaraniu radia TokFM za poniżanie godności ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów, oraz stygmatyzowanie i znieważanie prof. Wojciecha Roszkowskiego (pisownia oryginalna - red.)". Do wpisu dołączył pismo z decyzją.
Oświadczenie nadawcy TOK FM. "To bezwzględny zamach na niezależne medium"
Portal Wirtualne Media zauważył, że decyzja o karze nie jest prawomocna i nadawca TOK FM, którym jest spółka Inforadio, może odwołać się w tej sprawie do sądu.
"Stanowczo nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami ani podstawą prawną, na którą powołuje się KRRiT. Uważamy, że jest to bezwzględny zamach na niezależne medium, które jest platformą wymiany opinii w istotnej społecznie debacie publicznej" - przekazał zarząd spółki w oświadczeniu cytowanym przez wirtualnemedia.pl.
"W związku z tym jako nadawca Radia TOK FM podejmiemy stosowne kroki prawne, aby o zasadności nałożenia kary na stację zdecydował niezawisły sąd" - dodano w oświadczeniu.
Wirtualne Media: kara za wypowiedź Piotra Maślaka
Wirtualnemedia.pl piszą, że "stacja została ukarana za wypowiedź Piotra Maślaka porównującą książkę 'Historia i Teraźniejszość' prof. Wojciecha Roszkowskiego do podręcznika dla Hitlerjugend".
Przypomniano, że 7 czerwca minionego roku dziennikarz radia mówił o podręczniku tak: "Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend. Chwilami, nie wszędzie".
Podręcznika prof. Roszkowskiego ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk i to ono skierowało skargę do KRRiT.
"Z naszych informacji wynika, że KRRiT już w nowym składzie, powołanym jesienią ub.r., zdecydowała, że wyjaśnienia złożone przez nadawcę TOK FM w odpowiedzi na skargę nie kończą sprawy" - podały wirtualnemedia.pl.
Źródło: tvn24.pl, wirtualnemedia.pl