Dokładnie trzydzieści lat temu, w lipcu 1993 roku, królowa Danii Małgorzata II gościła w Polsce. Z okazji rocznicy tego wydarzenia duńska ambasada w Polsce udostępniła w swoich mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające monarchinię i ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę. Na przestrzeni lat fotografia ta zyskała miano kultowej.
Wizyta Małgorzaty II w Polsce trwała od 5 do 9 lipca 1993 roku. Słynna fotografia powstała dokładnie trzydzieści lat temu, w dniu 6 lipca, podczas wydanego na cześć monarchini balu w Otwocku Wielkim. Wydarzenie stanowiło część czterodniowej wizyty państwowej Małgorzaty II i jej męża księcia Henryka. Na słynnym zdjęciu widać, jak ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa przypala królowej papierosa. Autorem fotografii jest Maciej Belina Brzozowski.
Królowa Małgorzata i papierosy
Palenie papierosów przez lata pozostawało słabością duńskiej królowej. Jak sama kilkukrotnie przyznawała, pierwszym papierosem została poczęstowana przez rodziców, króla Fryderyka IX i królową Ingrid, w wieku zaledwie 17 lat. Nałóg towarzyszył jej przez następne ponad sześć dekad, a informację, że królowa Danii po 66 latach rzuciła palenie, podały media na całym świecie.
Powodem była poważna operacja kręgosłupa. - Królowa zrezygnowała z papierosów przed operacją i od tego czasu już nie pali - przekazała wówczas rzeczniczka dworu królewskiego Lenne Balleby. Duński Urząd ds. Zdrowia zalecał bowiem, aby powstrzymać się od palenia na sześć tygodni przed operacją, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji, a rany po zabiegu szybciej się goją.
Małgorzata II najdłużej panującym monarchą w Europie
Obecnie, po śmierci Elżbiety II, to Małgorzata II pozostaje najdłużej panującym monarchą w Europie. Jej wstąpienie na tron nie było jednak oczywiste. Zgodnie z obowiązującymi do połowy XX wieku zasadami sukcesji duński tron powinien przypaść najstarszemu męskiemu sukcesorowi - w tym przypadku stryjowi Małgorzaty, księciu Kanutowi. Z uwagi na popularność młodej księżniczki ustawą z 27 marca 1953 roku parlament Danii wprowadził jednak warunkową sukcesję żeńską. W ten sposób 13-letnia wówczas księżniczka stała się prawowitym następcą tronu, który objęła niecałe 19 lat później - 14 stycznia 1972 roku.
W Danii monarcha pełni głównie funkcję reprezentacyjną i dyplomatyczną. Małgorzata II czyni to z niewątpliwym powodzeniem. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat rządów znacząco umocniła społeczne poparcie dla rodziny królewskiej, które obecnie szacuje się na około 80-85 procent. Gdy wstępowała na tron, według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii, wynosiło ono zaledwie 42 procent.
Władczyni Danii żywi też głębokie zamiłowanie do sztuki, architektury i archeologii. Po ukończeniu studiów brała udział w "niezliczonych wykopaliskach w kraju i za granicą" - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii. Jeszcze jako księżniczka Małgorzata przesłała wykonane przez siebie ilustracje autorowi "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkienowi. Rysunki, opatrzone pseudonimem "Ingahild Grathmer", stanowiły jej interpretację wybranych scen z sagi. Po śmierci pisarza szkice, z dodanymi przez niego pochlebnymi uwagami, zostały odnalezione. Cztery lata później dodano je do jednego z wydań bestsellera. Królowa zajmuje się również projektowaniem kostiumów, scenografią, ilustracjami, haftami i malarstwem. Jej prace stanowią element stałej wystawy trzech duńskich muzeów.
ZOBACZ TEŻ: Książę Nikolai porzucił wojsko, by pracować jako model. To jego królowa Danii pozbawiła tytułu
Źródło: polen.um.dk, kongehuset.dk, nyheder.tv2.dk, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Embassy of Denmark in Poland