Małgorzata II obchodzi swój 50. jubileusz

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Guardian

Królowa Danii Małgorzata II obchodzi swój jubileusz - 50. rocznicę wstąpienia na tron. Z powodu śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II uroczystości były znacznie skromniejsze, niż pierwotnie planowano. Małgorzata II to obecnie najdłużej panująca żyjąca monarchini i jedyna kobieta pozostająca na tronie w Europie. 

Początkowo królowa Danii miała świętować 50. rocznicę objęcia tronu w styczniu tego roku, ale uroczystości zostały przełożone z powodu obowiązujących wówczas obostrzeń pandemicznych. W ten weekend w całej Danii miały odbyć się huczne uroczystości, jednak tym razem plany pokrzyżowała śmierć brytyjskiej monarchini - kuzynki Małgorzaty II.

W liście kondolencyjnym do króla Karola III Małgorzata nazwała jego matkę, Elżbietę II, "nadzwyczajną postacią w poczecie europejskich monarchów i wielką inspiracją dla nas wszystkich". "Będzie nam jej ogromnie brakować" - napisała królowa Danii. 

Skromny jubileusz

50. rocznica koronacji Małgorzaty II była więc obchodzona skromnie, z szacunku do brytyjskiej monarchini. Pałac przekazał, że decyzja została podjęta na osobistą prośbę królowej Danii.

W związku z tym odwołano imprezy uliczne i festiwal folklorystyczny, które zaplanowano na sobotę. Pierwotnie królowa miała pojawić się na balkonie pałacu Amalienborg z członkami swojej rodziny, a następnie przejechać w uroczystym konwoju przez centrum Kopenhagi.

W okrojonych, weekendowych wydarzeniach uczestniczyli członkowie szwedzkiej i norweskiej rodziny królewskiej. Byli oni obecni m.in. na niedzielnej mszy świętej w kościele Matki Boskiej w Kopenhadze, a potem na obiedzie na królewskim jachcie Dannebrog i kolacji w Pałacu Christansborg.

50 lat na tronie

82-letnia dziś Małgorzata została koronowana 14 stycznia 1972 roku w wieku 31 lat i po 50 latach na tronie jest teraz - po śmierci królowej Elżbiety - najdłużej panującym monarchą w Europie.

Małgorzata II cieszy się ogromną sympatią wśród Duńczyków, chociaż w momencie obejmowania przez nią tronu monarchia cieszyła się poparciem jedynie 45 procent duńskiego społeczeństwa. Dziś popiera ją aż 80 procent obywateli. Małgorzacie przypisuje się unowocześnienie instytucji monarchii, jest także ceniona za swoją apolityczność i unikanie skandali. Słynie także z zamiłowania do sztuki.

Pierwszym w kolejce do duńskiego tronu jest 54-letni syn Małgorzaty, Fryderyk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: Guardian

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości