W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w całej Polsce organizowane są akcje, których celem jest wsparcie Ukraińców. Wielu Polaków decyduje się na oddanie krwi. Przed wybraniem się do centrum krwiodawstwa należy jednak pamiętać o kilku rzeczach.
W Polsce trwają zbiórki żywności, pieniędzy i towarów dla uchodźców z Ukrainy. Wielu z nas zdecydowało się również na oddanie krwi dla Ukraińców, która w czasie wojny może okazać się wyjątkowo cenna. Należy jednak pamiętać, że krew, podobnie jak każdy materiał biologiczny, ma swoją datę przydatności. Przed udaniem się do centrum krwiodawstwa i spędzeniu kilku godzin w kolejce powinniśmy dowiedzieć się, czy zapotrzebowanie na krew w danym momencie rzeczywiście występuje. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie - aktualnie stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce są wystarczające.
Stan zapasów krwi można samodzielnie sprawdzić na stronach internetowych RCKiK. Można łatwo zauważyć, że grupą krwi, której brakuje w wielu punktach, jest grupa 0RH-, która szczególnie pożądana jest poprzez swoją uniwersalność - może zostać przetoczona wszystkim posiadaczom innych grup. Jest również wyjątkowo rzadka - posiada ją zaledwie 37 procent populacji.
Krew dla Ukrainy - kto może oddać krew. Jakie są przeciwskazania
Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. Może być ona oddana przez każdą, zdrową osobę w wieku od 18-65 lat (60 lat dawca pierwszorazowy). Waga dawcy powinna być wyższa niż 50 kilogramów, a w wypadku oddawania dwóch jednostek krwi powinien on ważyć przynajmniej 70 kilogramów. Dawca powinien również mówić i pisać w języku polskim na poziomie, który umożliwi mu samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Przed udaniem się do punktu musimy również posiadać dokument potwierdzający nasz numer PESEL.
Krwi nie mogą oddać osoby przyjmujące leki (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych). Wykluczeni są również między innymi chorujący na nadciśnienie (jeżeli wartości ciśnienia przekraczają granicę 180/100 mm Hg), osoby, u których pojawiła się opryszczka, cierpiące na łuszczycę i cukrzycę. Krwi nie można oddawać również w trakcie miesiączki oraz trzy dni po jej zakończeniu. Tatuaż wyklucza możliwość oddania przez okres 6 miesięcy od momentu jego wykonania.
Szczegółowe informacje można otrzymać na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Oddawanie krwi a koronawirus
Oddanie krwi uniemożliwia również posiadanie pozytywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Ozdrowieńcy mogą udać się do punktu pobrań 14 dni po zakończonej izolacji. Jeżeli zachorujemy na COVID-19 już po oddaniu krwi, należy w czasie izolacji poinformować centrum krwiodawstwa, w którym byliśmy. Oddawanie krwi jest dopuszczalne po upływie nie mniej niż 48 godzin (szczepionka mRNA) lub 14 dni (szczepionka wektorowa) od podania dawki szczepionki.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości - związanych z COVID-19, innymi chorobami bądź przyjmowanymi przez nas lekami - powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Jak należy się zachowywać przed i po oddaniu krwi
Każdorazowo przed oddaniem krwi powinniśmy się odpowiednio przygotować. Krwi nie powinniśmy oddawać na czczo. Przed udaniem się do RCKiK należy zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek (pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Spożywanie przed oddaniem krwi potraw tłustych może sprawić, że będzie ona przetłuszczona, a to nie pozwoli, żeby została użyta jako środek leczniczy. Przed oddaniem krwi powinniśmy pić dużo wody lub soków owocowych. 30 minut przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów.
Tytoniu nie należy palić również bezpośrednio po oddaniu krwi. Powinniśmy za to zadbać o nawodnienie naszego organizmu i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
Gdzie można oddać krew dla Ukrainy?
Proces oddania krwi trwa średnio 8 minut. Należy doliczyć jednak do tego czas, jaki spędzimy w kolejce do punktu pobrań, jak i podczas oczekiwania już po rejestracji. Obecnie, z racji dużej liczby chętnych do oddania krwi osób, może on być wydłużony. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.
Szczegółowe informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretne grupy krwi można uzyskać na stronach centrów krwiodawstwa:
Białystok Bydgoszcz Gdańsk Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Racibórz Radom Rzeszów Słupsk Szczecin Wałbrzych Warszawa Wrocław Zielona Góra
Zobacz także:
#PomagamUkrainie. Gdzie szukać informacji na temat wsparcia dla uchodźców? Fake newsy o wojnie w Ukrainie zalewają Internet - w co nie wierzyć? Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Happy cake Happy cafe/Shutterstock