Nie chcą powtórki z Odry, ma powstać system monitorowania rzek

Źródło:
tvn24.pl
Mieszkańcy Krakowa alarmują, że potok Olszanicki jest regularnie zanieczyszczany
Mieszkańcy Krakowa alarmują, że potok Olszanicki jest regularnie zanieczyszczanyStowarzyszenie Nasza Olszanica
wideo 2/9
Mieszkańcy Krakowa alarmują, że potok Olszanicki jest regularnie zanieczyszczanyStowarzyszenie Nasza Olszanica

Krakowscy radni chcą monitorowania stanu jakości rzek w mieście, by uniknąć powtórki z katastrofy w Odrze. Czujniki miałyby pojawić się na Rudawie, Wildze i Dłubni, a także na potoku Olszanickim. System ma pozwolić na błyskawiczną reakcję i ukaranie sprawców wlewania toksyn do wód. Urzędnicy podkreślają jednak, że stworzenie takiej sieci jest bardziej skomplikowane, bo wymaga współpracy z władzami ościennych gmin i Wodami Polskimi. Tymczasem, jak uważa profesor Mariusz Czop z AGH, "stan rzek w Krakowie jest fatalny".

Rada Miasta Krakowa zadecydowała w środę, że jakość płynących przez miasto rzek powinna być monitorowana. Przyjęta jednogłośnie uchwała dotyczy stworzenia systemu, który mógłby natychmiast wykryć znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia i pozwolić na ukaranie sprawców.

Projektodawcy z ugrupowania Kraków dla Mieszkańców tłumaczą, że takie rozwiązanie może pomóc ukrócić zrzuty nieczystości do cieków wodnych i uniknąć ewentualnej katastrofy ekologicznej. "Niedawna katastrofa rzeki Odry bardzo dobitnie wykazała, że w zakresie badań jakości wód powierzchniowych istniejący system państwowego monitoringu nie jest reprezentatywny" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czytaj też: Co spowodowało katastrofę w Odrze? Wstępny raport na zlecenie ministerstwa

Radny: jeśli nie będziemy karać, będą to robić w nieskończoność

Według Łukasza Gibały, lidera klubu Kraków dla Mieszkańców i jednego z autorów uchwały, rzeki w stolicy Małopolski są regularnie zanieczyszczane, a interwencje odpowiednich służb - nieskuteczne.

- Regularnie otrzymujemy od mieszkańców zdjęcia i wiadomości o zanieczyszczeniu rzek, przede wszystkim Dłubni, Rudawy, Potoku Olszanickiego i Wilgi. Skarżą się, że pomimo zgłoszeń reakcja inspektorów ochrony środowiska jest bardzo wolna i często nieskuteczna. Miejski system monitorowania jakości wody pozwoli błyskawicznie wykryć zanieczyszczenia i pociągnąć winowajców do odpowiedzialności - podkreśla radny w rozmowie z tvn24.pl.

Zanieczyszczenia w Potoku Olszanickim w KrakowieStowarzyszenia Nasza Olszanica
Zanieczyszczenia w Potoku Olszanickim w KrakowieStowarzyszenia Nasza Olszanica

W myśl uchwały prezydent Krakowa powinien teraz podjąć kroki w stronę stworzenia systemu monitorowania rzek. - Liczymy na to, że prezydent Jacek Majchrowski zwróci się do Wód Polskich z propozycją wspólnego utworzenia punktów monitorowania jakości wody na rzekach. Chciałbym, żeby system powstał do końca przyszłego roku, to sprawa na tyle istotna, że nie można przeciągać jej w nieskończoność - podkreśla Łukasz Gibała. I dodaje, że "jeśli nie będziemy karać osób, które zanieczyszczają rzeki, będą to robić w nieskończoność".

Urząd: potrzebna współpraca z Wodami Polskimi

Urzędnicy z miejskiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) podkreślają, że samorząd nie może samodzielnie wprowadzić własnego systemu monitorowania stanu wody w rzekach. Taką decyzję mogą podjąć wyłącznie Wody Polskie, które są właścicielem wszystkich rzek w kraju. Rzeczniczka KEGW Magdalena Wasiak zaznacza jednak, że "istnieją rozwiązania ustawowe, które pozwoliłby na podjęcie w tym przedmiocie współpracy z Wodami Polskimi".

- W podobny sposób podjęta została decyzja o budowie grodzic przeciwpowodziowych na Bieżanowie. Chcieliśmy je wybudować, by nie dochodziło do kolejnych powodzi, jak ta z ubiegłego roku na osiedlu Złocień, ale jednocześnie nie mogliśmy ingerować w koryto rzeki. Miasto doszło do porozumienia z Wodami Polskimi, że my zapłacimy za budowę 10 milionów złotych, a Wody Polskie zrealizują inwestycję. W grudniu grodzice powinny być już wybudowane - powiedziała Wasiak dziennikarzowi tvn24.pl.

Zdaniem rzeczniczki KEGW w przypadku systemu monitorowania jakości wody w rzekach mogłoby być podobnie. Tyle że, jak wynika z opinii miejskiej jednostki do projektu uchwały, inwestycja miałaby sens tylko w przypadku, gdyby obejmowała także ościenne gminy. To jednak oznacza, że ich wójtowie również musieliby chcieć badać "swoje" odcinki rzek. Czy będą chcieli - na razie nie wiadomo.

Jako że uchwała nie zaczęła jeszcze obowiązywać, jak dotąd nie były prowadzone rozmowy zmierzające do utworzenia takiego systemu. - Natomiast jesteśmy otwarci na takie rozwiązania, jeśli tylko będzie wola samorządu, ponieważ zależy nam na jakości rzek. Takie decyzje musiałyby jednak zapaść w porozumieniu z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej - przekazała nam Magdalena Gala, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ekspert: potok w 90 procentach składa się ze ścieków

Autorzy uchwały chcieliby, aby w krakowskich rzekach pojawiło się minimum ponad 20 czujników. W mieście znajdują się już czujniki badające poziom zanieczyszczeń w wodach, którymi zarządza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednak - jak podkreśla profesor Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, "ten system jest niewystarczająco dokładny".

- Można to porównać do ubezpieczenia zdrowotnego: można korzystać z podstawowej wersji ubezpieczenia, czyli systemu GIOŚ, ale kiedy jedziemy na wakacje, powinniśmy wykupić bardziej szczegółowe, na przykład od nieszczęśliwych wypadków. Ochrona środowiska jest złożona z kilku pięter, które mają się uzupełniać, a nie zastępować czy ze sobą konkurować. Samorząd może wprowadzić taki system, bo jednym z jego zadań jest kontrola kwestii związanych ze środowiskiem - powiedział dla tvn24.pl ekspert, z którym radni konsultowali treść uchwały.

Jako przykład szczególnie zanieczyszczonego cieku wodnego Czop wskazuje wypływający z okolic lotniska w Balicach potok Olszański, który - jak mówi - "w 90 procentach składa się ze ścieków". - Mieszkańcy nieraz zgłaszali, że unosi się z niego fetor, a na wodzie unosi się piana. Jednak zanieczyszczenie nie jest wykrywane, bo dwa punkty monitoringowe znajdują się dopiero na Rudawie, do której wpływa potok. W dodatku jeden z punktów pomiarowych jest położony powyżej ujścia Potoku Olszanickiego - zaznacza naukowiec. I dodaje, że "ten (istniejący - red.) system nic nie wykryje, bo próbki są pobierane co kilka lat i badane w bardzo ubogim zakresie parametrów, nie obejmującym zanieczyszczeń emitowanych przez lotnisko". - Stan rzek w Krakowie jest fatalny - ocenia profesor.

Zanieczyszczenia w Potoku Olszanickim w KrakowieStowarzyszenia Nasza Olszanica

"Truciciele są bezkarni"

Według profesora Czopa "wody wpływające do Krakowa są stosunkowo lepszej jakości, ale już w mieście ulegają silnemu zanieczyszczeniu".

- Dopóki nie będzie dowodów w postaci badań prowadzonych z odpowiednią częstotliwością w większej liczbie odpowiednio ulokowanych punktów monitoringowych, rzeki nigdy nie zostaną oczyszczone, bo truciciele są bezkarni. A teraz? Inspektorzy ochrony środowiska przyjeżdżają kilka dni po zgłoszeniu i często nie wykrywają już zanieczyszczeń - podkreśla naukowiec z AGH.

W sprawie monitoringu stanu jakości rzek i pomysłu krakowskich radnych wysłaliśmy pytania do rzecznika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Czekamy na odpowiedzi.

Autorka/Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenia Nasza Olszanica

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, silnie wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl