Wariant brytyjski jest groźny, ale warianty brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze - zwrócił uwagę w TVN24 profesor Jacek Wysocki, członek Rady Medycznej przy premierze. Nowe mutacje koronawirusa budzą niepokój między innymi ze względu na wyższą zaraźliwość. Profesor w tym kontekście wspomniał o zbliżającej się Wielkanocy.
W połowie grudnia zeszłego roku w Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa. Później w wielu krajach na świecie, w tym krajach Unii Europejskiej, rozprzestrzenił się wariant południowoafrykański oraz brazylijski. Dotychczas w Polsce potwierdzono dwie pierwsze wymienione mutacje.
O nowych, bardziej zjadliwych wariantach "standardowej" wersji koronawirusa mówił w porannym paśmie TVN24 profesor Jacek Wysocki, członek Rady Medycznej przy premierze i wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
- W czasie każdej epidemii boimy się masowych migracji ludzi - przyznał. - Odmiana brytyjska narobiła nam sporo kłopotów, ale my odbędziemy za chwilę kolejną lekcję, bo wariant brytyjski jest groźny, ale wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze - powiedział.
"System ochrony zdrowia już wiele więcej nie wytrzyma"
Profesor zwrócił przy tym uwagę, że zbliża się okres świąteczny. - To okres potencjalnych mobilności, podróżowania ludzi - przypomniał. Dodał, że "z dużym niepokojem" obserwuje coraz bardziej popularną afrykańską turystykę Polaków w czasie pandemii. - Oby nie przywieziono nam do Polski wariantu południowoafrykańskiego albo brazylijskiego, bo będzie to jeszcze większa tragedia - ocenił.
Pytany, czy osoby powracające z Afryki do Polski powinny być obejmowane kwarantanną i testowane, Wysocki odparł twierdząco. - W aktualnej sytuacji tak, bo nasz system ochrony zdrowia już wiele więcej nie wytrzyma - argumentował.
O wykryciu południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa (znanego jako 501Y.V2) ministerstwo zdrowia RPA poinformowało 18 grudnia 2020 roku. Wariant ten jest najbardziej rozpowszechniony właśnie w Republice Południowej Afryki. Wariant brazylijski (P.1) natomiast został zgłoszony w Brazylii w styczniu 2021 roku.
Największe obawy dotyczące nowych wariantów dotyczą ich wpływu na zdolność przenoszenia się wirusa, nasilenia choroby, wskaźników ponownych zakażeń i skuteczności szczepionki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Brazylijska mutacja miała zmutować wśród rdzennych plemion
Źródło: TVN24