Znoszenie obostrzeń a prawo do zgromadzeń. "Władza po prostu obawia się kolejnych protestów"

Źródło:
TVN24
Motyka: władza po prostu obawia się kolejnych protestów
Motyka: władza po prostu obawia się kolejnych protestówTVN24
wideo 2/23
Znoszenie obostrzeń a prawo do zgromadzeń. "Władza po prostu obawia się kolejnych protestów"TVN24

Powody są polityczne - w takich sposób rzecznik PSL Miłosz Motyka mówił o utrzymywaniu ograniczeń dotyczących zgromadzeń w sytuacji luzowania innych obostrzeń. Zdaniem szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego władza "tych, których się boi, trzyma w zamknięciu". Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska z PO mówiła, że "nie rozumie" tej sytuacji. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że "nie widzi, żadnych przeciwwskazań, żeby równolegle do wszelkich innych obostrzeń, łagodzić i to".

Od kilku tygodni trwa w Polsce stopniowe znoszenie epidemicznych ograniczeń. Część dzieci wróciła już do nauki stacjonarnej, lokale gastronomiczne mogą przyjmować klientów w ogródkach, zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu oraz część innych ograniczeń. Nadal obowiązuje jednak zakaz organizowania spontanicznych zgromadzeń i w przedstawionym do tej pory przez rząd planie luzowania obostrzeń nie przywidziano odejścia od tego zakazu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Motyka: ta władza przyzwyczaiła nas do tego, że nie wolno wierzyć w przypadki

Do tej kwestii odnieśli się w poniedziałek między innymi politycy. Miłosz Motyka, rzecznik PSL mówił, że "ta władza przyzwyczaiła nas do tego, że nie wolno wierzyć w przypadki". - Nie ma merytorycznego ani medycznego uzasadnienia, co do tego, że jeżeli luzujemy obostrzenia i w kwestii gospodarki, i w gastronomii, i w kwestii organizacji imprez okolicznościowych, to te dotyczące zgromadzeń są dalej tak restrykcyjnie przyjmowane - mówił.

W jego ocenie "powody są polityczne". - Ta władza przyzwyczaiła nas, że kieruje się tylko i wyłącznie polityką i pewnie boi się tego, że na ulice wyjdą zaraz kolejne grupy pielęgniarek, położnych, lekarzy rezydentów niezadowolonych z tego, co rząd im zaproponował - powiedział Motyka.

Jak dodał, "pewnie (wyjdą na ulice - red.) kolejne grupy społeczne w kolejnych miesiącach, również i nauczyciele, którzy podwyżek jednak nie otrzymają". - Więc widać, że władza po prostu obawia się tych kolejnych protestów, kolejnych spontanicznych zgromadzeń, stąd te ostrzejsze obostrzenia - ocenił.

Motyka: władza po prostu obawia się kolejnych protestów
Znoszenie obostrzeń a prawo do zgromadzeń. "Władza po prostu obawia się kolejnych protestów"TVN24

Gawkowski: władza PiS-u nie jest konsekwentna w odmrażaniu

Według szefa klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego "ludzie na ulicę wychodzą spontanicznie, a PiS cały czas pilnuje swojego korytka, żeby nie wychodzili i nie protestowali".

- Władza PiS-u nie jest konsekwetna w odmrażaniu. Zamiast uwolnić wszystkich i pokazać, że nie ma obostrzeń, to uwalnia grupy, które pewnie nie będą protestowały, a tych, których się boi, trzyma w zamknięciu - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Politycy PiS gromadzili się w czasie lockdownu. Sąd: nie złamali obostrzeń, nie ma podstawy prawnej >>>

"To jest podstawowe prawo obywatelskie"

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej zwróciła uwagę, że "krok po kroku nasze wolności, sposób życia wracają do normalności".

- Nie rozumem tego, że możemy się spotykać w ogródkach, możemy brać udział w imprezach sportowych, a nie możemy organizować zgromadzeń, pokazywać naszego protestu. To jest podstawowe prawo obywatelskie - mówiła.

Przyznała, że "nie rozumie także sytuacji, że kiedy odmrażamy gospodarkę, ciągle Sejm jest zamrożony". - Sejm to jest chyba pierwsze miejsce, które powinno być jak najszybciej odmrożone, żebyśmy mogli normalnie pracować, żeby posłowie mieli więcej czasu na wypowiedzi, żeby mogli zapraszać ekspertów, żeby wreszcie wszyscy mogli brać udział w posiedzeniu na sali, żeby oświadczenia poselskie mógł wygłaszać każdy poseł, a nie tylko ten, który jest w Warszawie, bo ci zdalnie nie mogą - wyliczała Kidawa-Błońska. Jak dodała, "musi wrócić normalność, pierwszy krok - Sejm".

Wawrykiewicz i Kidawa-Błońska o obowiązującym zakazie zgromadzeń, kiedy luzowane są obostrzenia
Wawrykiewicz i Kidawa-Błońska o obowiązującym zakazie zgromadzeń, kiedy luzowane są obostrzeniaTVN24

Gowin: nie widzę przeciwwskazań, żeby łagodzić i to obostrzenie

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił zaś, że "nie widzi żadnych przeciwwskazań, żeby równolegle do wszelkich innych obostrzeń, łagodzić i to".

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że łagodzenie obostrzeń ma charakter stopniowy i trzeba się niestety liczyć z tym, że nie musi mieć charaktery nieodwracalnego. Ale to w tej chwili naprawdę zależy od nas i od tego, do jakiego stopnia będziemy się poddawać procesowi szczepień - dodał.

Gowin o obowiązującym zakazie zgromadzeń, kiedy luzowane są obostrzenia
Gowin o obowiązującym zakazie zgromadzeń, kiedy luzowane są obostrzeniaTVN24

"Zakaz zgromadzeń spontanicznych jest w ogóle niezgodny z konstytucją"

O obowiązującym zakazie spontanicznych zgromadzeń mówił w rozmowie z TVN24 również mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

Wskazywał, że "takie ograniczenie musi być proporcjonalnie stosowane do potrzeb". Jego zdaniem "ograniczenie możliwości prowadzenia zgromadzeń, a właściwie zakaz zgromadzeń spontanicznych jest w ogóle niezgodny z konstytucją".

Autorka/Autor:pp, akr/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- W sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno nie zadowolimy wszystkich - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. Chodzi o poprawkę Senatu, zgodnie z którą kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku. Szef rządu zapewnił, że w tej sprawie ma zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Źródło:
TVN24, PAP

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopni w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tej sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

- Prezydent odniósł się do katastrofy, w której ginie prezydent obcego kraju, mówiąc o tym, że my też przeżywaliśmy podobną sytuację - tłumaczył w "Kropce nad i" minister Andrzej Dera. Odniósł się do kondolencji, jakie Andrzej Duda wystosował po śmierci prezydenta Iranu i w których nawiązał do katastrofy smoleńskiej. Komentował to również premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach", który ocenił, że "prezydent niepotrzebnie przekroczył pewną granicę".

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Źródło:
TVN24

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro - od stycznia 2020 roku, a funta - od grudnia 2022 roku.

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie spotkałem nikogo wśród policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, kto by czerpał satysfakcję z tego, że czasami musi używać siły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk, pytany o przypadki stosowania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że czasami zdarza się "oczywisty konflikt między tym, co musi robić państwo, żeby chronić granicę, a co chcą i muszą robić ludzie, którym wrażliwość każe pomagać innym ludziom, którzy są w potrzebie".

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Źródło:
TVN24, PAP

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Wszyscy sobie wyobrażaliśmy, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą odbywały się bardziej dynamicznie - przyznał w "Tak jest" sędzia Igor Tuleya. Dodał, że jest "rozczarowany". Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skomentował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, mówiąc, że "poprawka w Senacie jest błędem".

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

Źródło:
TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl