W Polsce zidentyfikowano pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że w Polsce mamy już do czynienia z trzecią falą epidemii. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych, a 22 marca - służb mundurowych oraz pacjentów w wieku 60-65 lat. Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl.
Konferencja, w której udział wzięli szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski oraz rzecznik rządu Piotr Mueller, dotyczyła głównie kwestii szczepień. W naszym kraju wykonano dotąd ponad 2,5 miliona szczepień, z czego 865 tysięcy drugą dawką. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 8777 nowych zakażeniach koronawirusem. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowszy bilans zakażeń, zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie wzrastają wskaźniki epidemiczne. Wskazał, że rośnie między innymi średniotygodniowa liczba zakażeń. Zaznaczył, że to, jaka będzie dynamika trzeciej fali, zależy od społecznej odpowiedzialności.
W piątek mija pierwszy tydzień dwutygodniowego, warunkowego otwarcia między innymi hoteli (w połowie obłożenia), stoków narciarskich, kin, teatrów i basenów (wyłączając aquaparki).
Niedzielski: Wszyscy jesteśmy zmęczeni tym rocznym okresem walki z pandemią. Realizacja szczepień i nasze zdrowie powinny być wskaźnikami standardów zachowań.
Niedzielski o kontrolach w hotelach: Kontrole zeszłotygodniowe będą kontynuowane. Nie było problemem zachowanie reżimu sanitarnego w hotelach. Na blisko 3 tysiące kontroli w hotelach tylko 3 wykazały nieprawidłowości. Problemem jest dyscyplina społeczna. Tutaj konieczna jest nie tylko ciągła weryfikacja ze strony sił policji, ale również ze strony straży miejskiej. To kwestia naszej odpowiedzialności.
Niedzielski o negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie dostaw szczepionek: W zespole negocjującym był obywatel Polski. Te negocjacje są prowadzone w imieniu Komisji Europejskiej. Z naszego punktu widzenia liczba dostępnych szczepionek jest za mała. Brak szczepionek jest irytujący i doskwiera, bo nie możemy wykorzystać swoich możliwości.
Niedzielski o badaniach przesiewowych nauczycieli: Średni poziom zakażeń wynosił dwa procent i nie zmienił się w stosunku do badania, które przeprowadzone zostało przed 17 stycznia, czyli przed powrotem do szkół. Sytuacja w poszczególnych województwach jest zróżnicowana i ona w zasadzie odzwierciedla to, co mamy po stronie ogólnych wskaźników epidemicznych. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o poszczególne województwa jest w województwie warmińsko-mazurskim. Mniej dotknięte regiony znajdują się na południu kraju, to województwo małopolskie, świętokrzyskie i dolnośląskie.
Dworczyk o szczepieniu osób 70+: Zapisy na kolejne terminy szczepień zostaną uruchomione w drugim kwartale. Wszystko zależy od deklaracji producentów. Dla tych osób przeznaczone będą szczepionki firm Pfizer i Moderna.
Niedzielski o statusie osoby zaszczepionej: Wyjątki dotyczą kwarantanny. Osoba taka kwarantannie nie podlega. Takie osoby nie są także wliczane w cały czas obowiązujące limity zgromadzeń i spotkań. Tutaj chodzi o osoby zaszczepione efektywnie, czyli po drugiej dawce.
Dworczyk o szczepionce Johnson & Johnson: Mamy je zakontraktowane. W tej chwili firma stara się o dopuszczenie jako jednodawkowa szczepionka. Producent mówi o kwietniu lub maju, jeśli prodcedury zakończą się pozytywnie. Czekamy na zatwierdzenie szczepionki.
Niedzielski o zmianie sposobu zasłaniania ust i nosa: To temat, który razem z Radą Medyczną analizujemy. Patrząc na to, co się dzieje w tej chwili z pandemią, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek surogatami, które nie stanowią skutecznego zabezpieczenia. Przyłbice - nie, chusty - nie, maseczki - tak. Będzie to forma miękkiej rekomendacji Rady Medycznej.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Kuczmierowski: W poniedziałki nie dostarczamy szczepionek. Prosimy, aby uwzględniać to w harmonogramach tygodniowych.
Kuczmierowski: Dystrybucja to nie tylko przerzucanie paczek. To proces polegający na przygotowaniu szczepionek, podzielenie ich na mniejsze pakiety. Potem jest to przewożenie do punktów szczepień. Dzisiaj musimy ten proces skrócić do minimum.
Kuczmierowski: Po miesiącu permanentnego kryzysu bufor szczepionek został zużyty. Priorytetem jest to, żeby drugie dawki szczepionki z nowej dostawy były obsłużone.
Głos zabiera prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Niedzielski: Od nas zależy to, gdzie znajdzie się szczyt trzeciej fali pandemii. Aby akcja szczepień mogła przebiegać w sposób stabilny, konieczne jest nasze odpowiedzialne zachowanie.
Niedzielski: Apeluję: musimy podjąć zaostrzające kroki, jeśli chodzi o przestrzeganie dyscypliny społecznej.
Niedzielski: Należy się spodziewać dalszego wzrostu (liczby zakażeń).
Niedzielski: Na wzrost zakażeń ma wpływ także dyscyplina społeczna. Dyscyplina wraz z mutacjami koronawirusa to krytyczne elementy, które decydują o rozwoju pandemii w Polsce.
Niedzielski: Mamy pierwszy zidentyfikowany przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce. Zanotowano go w okolicy Suwałk.
Minister zdrowia: zidentyfikowaliśmy południowoafrykańską mutację wirusa w Polsce
Niedzielski: Wzrost wskaźników pandemicznych spowodowany jest między innymi przez pojawienie się w naszym kraju mutacji koronawirusa.
Niedzielski: Parametr liczby zgonów to wskaźnik, który nie rośnie tak dynamicznie. Ten parametr zawsze niestety rośnie, kiedy reaguje na wzrost liczby zakażeń.
Niedzielski: Kolejny bardzo ważny parametr to zlecenia (na testy) u podstawowej opieki zdrowotnej. Mamy tu do czynienia z bardzo dynamiczną zmianą. W tym tygodniu zlecono 78,5 tysiąca testów. W poprzednim tygodniu było to 66 tysięcy zleceń.
Niedzielski: Bardzo ważny paramentr, który obserwujemy, to liczba zajętych łóżek (dla pacjentów z COVID-19 - red.). W tej chwili mamy dostępne 26 tysięcy łóżek. To gwarantuje nam bufor bezpeczeństwa. Zajętych łóżek mamy około 12-13 tysięcy.
Niedzielski: W tym tygodniu tygodniowa średnia liczba zakażeń przekroczyła 6500 przypadków dziennie, to 23-procentowy wzrost w skali z tygodnia na tydzień. Mamy do czynienia z trwałą tendencją. To trend, a nie jednodniowe zwiększenie.
Niedzielski: Widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń.
Niedzielski: Przyrost nowych zakażeń osiągnął blisko 2400 nowych przypadków. Od kilku dni obserwujemy, że ta nadwyżka między tym a zeszłym tygodniem jest coraz większa.
Niedzielski: Patrząc na wyniki możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości.
Minister zdrowia: trzecia fala pandemii już jest w Polsce
Niedzielski: Pojawia się drugie, bardzo wyraźne ryzyko w postaci trzeciej fali pandemii.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dworczyk: Daty te uwarunkowane są wywiązaniem się producentów ze złożonych przez nich deklaracji.
Szef KPRM: mamy ponad 2,5 miliona wykonanych szczepień
Podany program realizacji szczepień do końca I kwartału 2021 roku:
do 7 marca: zakończenie procesu szczepień nauczycieli
od 7 marca: szczepienia uzupełniające kadry medycznej
15 marca: rozpoczęcie szczepień osób przewlekle chorych (grupa 1B)
22 marca: rozpoczęcie szczepień służb mundurowych (grupa 1C) oraz dla osób w wieku 60-65 lat
Dworczyk: Jaki mamy plan na najbliższe tygodnie? Po pierwsze, chcemy do 7 marca zakończyć proces szczepienia dla nauczycieli. To orientacyjna data.
Dworczyk: Dzisiaj deklarowana liczba szczepionek dla Polski na pierwszy kwartał to nieco ponad 8 milionów szczpionek.
Dworczyk: Przykro nam z powodu zmian terminów szczepień u seniorów. Staramy się elastyczną logistyką minimalizować niekorzystne zjawiska.
Dworczyk: Na ten moment różnica między pierwszymi deklaracjami producentów szczepionek a obecnymi to 6 milionów sztuk szczepionek. Niestety ten proces zmian cały czas trwa.
Dworczyk: Odnotowaliśmy 2300 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Dworczyk: Byliśmy krytykowani, ale przyjęliśmy założenia, że do zasobów szczepionek podchodzimy konserwatywnie. Zachowany bufor pozwolił na prowadzenie szczepień w miarę płynnie.
Dworczyk: Na tle innych dużych państw Unii Europejskiej od kilku dni Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób w populacji.
Michał Dworczyk: Mamy dobre wyniki, jeśli chodzi o utylizowane dawki. Takie sytuacja się zdarzają. Na 2,5 miliona szczepień to jedynie 4 tysiące zutylizowanych dawek.
Rozpoczyna się konferencja w KPRM.
Andrusiewicz: spadające słupki niestety wyhamowały
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany na dzisiejszej konferencji o dalsze luzowanie obostrzeń tłumaczył, że najwcześniej w przyszłym tygodniu będzie widać, jak skutkują luzowania wprowadzone w miniony piątek, gdy warunkowo, na dwa tygodnie, zostały otwarte między innymi hotele, baseny, kina, teatry i stoki narciarskie.
Obecni mają być szef KRPM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski oraz rzecznik rządu Piotr Mueller.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
Źródło zdjęcia głównego: KPRM