TVN24 | Polska

Wariant omikron atakuje. Zespół do spraw COVID-19 przy prezesie PAN: zapłaciliśmy bardzo wysoką i niepotrzebną cenę

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Komunikat zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk
Komunikat zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii NaukTVN24
wideo 2/21
TVN24Komunikat zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk

Zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk opublikował komunikat, w którym przestrzegł przed rozwijającym się wariantem omikron koronawirusa w Polsce. "W dalszym ciągu infekcja tym wariantem stanowi dla wielu śmiertelne zagrożenie - szczególnie w Polsce, gdzie bardzo dużo osób pozostaje niezaszczepionych" - wskazali specjaliści. Podkreślili, że "w Polsce zapłaciliśmy bardzo wysoką i niepotrzebną cenę za zaniechania w walce z epidemią COVID-19".

Zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, złożony z reprezentantów różnych dziedzin naukowych, opublikował w poniedziałek 28. komunikat, zatytułowany "Omikron atakuje - ratujmy siebie i państwo". Zaznaczono w nim, że COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących - oceniono.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Specjaliści podkreślili, że mimo doniesień naukowych, wskazujących na łagodniejszy przebieg COVID-19 po zakażeniu wariantem omikron, w dalszym ciągu infekcja omikronem stanowi dla wielu śmiertelne zagrożenie – szczególnie w Polsce, gdzie bardzo dużo osób pozostaje niezaszczepionych.

Naukowcy ostrzegają, że maksimum liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest prognozowane na drugą połowę lutego i - w optymistycznym wariancie prognoz - będzie porównywalne ze szczytem listopadowym 2020 roku. Podkreślili, że "najwyższa pora skończyć z poglądem, że jeszcze wielu rzeczy o SARS-CoV-2 czy o szczepionkach nie wiemy".

Zespół do spraw COVID-19 o antyszczepionkowcach: trzeba użyć wszelkich środków prawnych

"Nadszedł etap walki z groźnymi dla społeczeństwa działaniami dobrze zorganizowanej - choć mniej licznej, niż się wydaje - grupy antyszczepionkowców, którzy otumaniają dużą jego część. Trzeba im się zdecydowanie przeciwstawiać w polityce, w instytucjach publicznych i w życiu społecznym. Trzeba użyć wszelkich środków prawnych w celu obrony społeczeństwa przed ekspansją tych środowisk. Wolność człowieka do dokonywania nieracjonalnych, sprzecznych z naukowymi poglądami wyborów kończy się tam, gdzie zaczynają one zagrażać zdrowiu i życiu współobywateli" - napisali specjaliści i w pięciu punktach rozpisali rekomendowane działania.

>> Omikron - jak rozpoznać, czy go mam? Początkowe objawy przypominają zwykłe przeziębienie

Członkowie zespołu wskazali na konieczność rygorystycznego egzekwowania zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), ale też zasady "masz infekcję - zostań w domu" oraz w najbliższych tygodniach powrót, gdzie tylko możliwe, do pracy zdalnej, także wśród osób zaszczepionych.

Zarekomendowali także wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych.

Trzecie działanie to promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych (na przykład poprzez bezpłatne testy antygenowe bez skierowania, choćby korzystając z brytyjskiego rozwiązania darmowych pakietów testów dla każdego w każdej aptece) oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach. 

"W Polsce zapłaciliśmy bardzo wysoką i niepotrzebną cenę za zaniechania w walce z epidemią COVID-19"

W komunikacie zespół do spraw COVID-19 przy prezesie PAN polecił też "pilną intensyfikację kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19". Zalecono wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemii i sposobów jej zwalczania, w szczególności tak podstawowych narzędzi do walki z chorobami zakaźnymi jak szczepionki. 

Piąte działanie to "podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków".

"W Polsce zapłaciliśmy bardzo wysoką i niepotrzebną cenę za zaniechania w walce z epidemią COVID-19. Proponowane natychmiastowe działania nie zatrzymają już nowej fali, ale mogą ją rozciągnąć w czasie i tym samym osłabić jej niszczycielskie działanie. Mamy narzędzia, aby to uczynić. Niewybaczalnym błędem będzie nieskorzystanie z nich" - podsumowano w komunikacie.

Zespół do spraw COVID-19 przy prezesie PAN

Interdyscyplinarny zespół doradczy do spraw COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą - prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk).

Członkami zespołu są ponadto: dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny). 

Autor:pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości