Polska Akademia Nauk

Polska Akademia Nauk

Plan ratowania Odry pod prąd rządowego przekazu

Osiem tygodni temu zaczęła umierać Odra - z rzeki wyłowiono tony martwych ryb. Co je zabiło, wciąż ostatecznie nie wiadomo. Co zrobić, by rzekę wskrzesić - już tak. Plan mają naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, ale ponieważ zasadniczo różni się on od tego, przy czym upiera się rząd - nie ma pewności, czy zostanie zrealizowany. Monika Celej.

"Polacy nie wiedzą, jak rząd planuje przeciwdziałać nawrotom pandemii"

Naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk ostrzegli w opublikowanym stanowisku, że zlekceważenie wymogu budowania odporności społeczeństwa grozi nawrotami pandemii i obostrzeń, które będą negatywnie wpływały na polską gospodarkę. Zaapelowali o wprowadzenie realnych zachęt do szczepień, wygaszenie konfliktu politycznego z Unią Europejską i przedstawienie programów wzmocnienia systemu ochrony zdrowia.

Naukowcy PAN ostrzegają ws. planów ministra Czarnka

"Minister Czarnek chce wykorzystać szkołę do manipulowania społeczeństwem i narzucania partyjnej wizji świata" - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o zmianę prawa oświatowego, która znacznie zwiększa kompetencje kuratorów. Organizacje społeczne nazwały nawet ten projekt "zastraszaniem". Adrianna Otręba.